Значение слова "ІНСОЛЯЦІЯ" найдено в 13 источниках

ІНСОЛЯЦІЯ

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

ІНСОЛЯЦІЯ (лат. insolatio < insolare — виставляти на сонце) — електромагнітне і корпускулярне сонячне випромінення, що досягає земної поверхні. У вузькому значенні під І. розуміють вплив сонячної радіації на горизонтальну поверхню. Інтенсивність І. визначається висотою сонця над обрієм, що залежить від широти місця спостереження, пори року, часу доби, а також прозорості атмосфери. Вона складається з прямої І. (тобто прямого потоку сонячних променів) і розсіяної (тобто сонячних променів, відбитих від яких-небудь поверхонь або часток в атмосфері) радіації. Інтенсивність прямої І. виражається кількістю енергії сонячного випромінення, що падає за одиницю часу на одиницю поверхні, перпендикулярної до сонячних променів. Для абсолютних вимірів прямої І. використовують піргеліометри, для відносної — актинометри. І. визначає тепловий стан земної поверхні, атмосфери, природної освітленості на Землі. Впливаючи на циркуляцію атмосфери і кругообіг води, І. в остаточному підсумку визначає стан клімату на Землі в окремих її регіонах.

Живі організми специфічно використовують енергію сонячного випромінення. Так, випромінення у видимому спектрі лежить в основі зору. За рахунок енергії випромінення в ІЧ-спектрі забезпечується можливість підтримки теплової рівноваги у навколишньому середовищі. Енергія УФ-випромінення допомагає організму людини у синтезі вітаміну D, сприяє пігментному обміну, стимулює життєдіяльність організму. Деякою мірою енергія сонячної радіації взагалі зумовила виникнення життя на Землі. У зв’язку зі зменшенням товщини захисного озонового шару в останні роки підвищена І. сприяє виникненню різноманітних форм раку шкіри. При застосуванні деяких ЛП необхідно обмежувати І. (у зв’язку з їх здатністю викликати фотосенсибілізацію): гризеофульвін, каптоприл, налідиксова кислота, пероральні контрацептиви, сульфаніламіди, сульфанілурацил, тетрацикліни, демеклоциклін, тіазиди, фенотіазиди, фуросемід, хлордіазепоксид.

Аткинс Р.К. Жизнь по Аткинсу / Пер. с англ. — М., 2004; Об утверждении Положения о социально-гигиеническом мониторинге / Постановление Правительства РФ № 426 от 01.06.2000 г.; Санитарные нормы и правила обеспечения инсоляцией жилых и общественных зданий и территорий жилой застройки в РФ. — Вып. № 2605–82. — М., 2001.

Зимін С.М.

найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-ї, ж., спец.

1) Освітлення якої-небудь поверхні сонячним промінням. || Освітлення сонячним промінням із лікувальною метою.

2) Щільність сонячного випромінювання на одиницю горизонтальної поверхні.



найдено в "Гірничому енциклопедичному словнику"
инсоляция - insolation - Insolation, Sonneneinstrahlung, Einstrahlung, Bestrahlung - освітлення сонячним промінням. Впливає на утворення деяких мінеральних аґреґатів, нальотів. Вимірюється числом одиниць енергії, яка припадає на 1 см2 горизонтальної поверхні за певний період (хвилина, доба тощо).
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. жін. родуфіз., екон.освiтлення якої-небудь поверхнi сонячним промiнняминсоляция


найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-ї, ж. , спец. 1》 Освітлення якої-небудь поверхні сонячним промінням.
|| Освітлення сонячним промінням із лікувальною метою.
2》 Щільність сонячного випромінювання на одиницю горизонтальної поверхні.

найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
інсоля́ція (лат. insolatio, від insolo – виставляю на сонце) 1. Приплив сонячної радіації (випромінювання) на земну поверхню. 2. Освітлення сонячним промінням, яке застосовують з лікувальною та профілактичною метою.
найдено в "Словнику іншомовних слів"
інсоляція; ж. (лат., від виставляю на сонце) 1. Приплив сонячної радіації (випромінювання) на земну поверхню. 2. Освітлення сонячним промінням, яке застосовують з лікувальною та профілактичною метою.
найдено в "Українсько-польському словнику"

[insol'acja]

ж.

insolacja фіз.


найдено в "Архітектурі і монументальному мистецтві"
(лат. — на сонці) 1. Опромінення поверхонь сонячною радіацією. 2. Регламентація освітлення приміщень сонячними променями.
найдено в "Українсько-англійському словнику"

метеор., мед.

insolation


найдено в "Словнику чужослів Павла Штепи"

(мед.) сонцелікування


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
інсоля́ція іменник жіночого роду
найдено в "Украинско-русском политехническом словаре"
метеор.; физ. инсоляция
T: 63