Значение слова "ОСІБНИЙ" найдено в 14 источниках

ОСІБНИЙ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

ВЛА́СНИЙ (належний за правом власності; безпосередньо стосовний окремої особи), ОСОБИ́СТИЙ, СВІЙ, ОСІ́БНИЙ рідко; ПРИВА́ТНИЙ (не державний, не суспільний). Просто не знає Гена свого щастя. То ще ж такий батько: архітектор, міста будує, власною "Волгою" привозив сюди Гену (О. Гончар); Власний підпис; Власна рука; — Пане Марфін, ви звільнені з посади інспектора. — "За що?" — За втручання не в свої справи (О. Довженко); Всяка птиця своїм носом сита (П. Загребельний); Всюди ту осібну землю видно — смуги, межі.. Як батрацька свита (І. Нехода); Приватний будинок. — Пор. 1. особи́стий.

ОКРЕ́МИЙ (який не є частиною чого-небудь цілого), САМОСТІ́ЙНИЙ, ПООДИНО́КИЙ, ОКРЕ́МІШНІЙ, ПОРІ́ЗНЕНИЙ, НЕЗВ'Я́ЗАНИЙ, РОЗ'Є́ДНАНИЙ, ОСІ́БНИЙ рідко, ОКРІ́МНИЙ (ОКРО́МНИЙ) діал. Київська держава в XІІ віці розпалася на окремі князівства (М. Бажан); Був Галайда, як і завжди, за самостійну Україну (В. Сосюра); Поодинокі виступи (селян) були легко придушені місцевою поліцією (М. Стельмах); Каносса (замок).. становила собою мовби окремішній самодостатній світ (П. Загребельний); Павло сів щось писати на порізнених клаптях паперу (Леся Українка); В якійсь чудній мішанині неслись перед ним обривки гадок, незв'язані, роз'єднані (Г. Хоткевич); Староста черкаський і канівський Дашкевич просив у великого князя литовського осібної організації для козаків, але не дано (Леся Українка); У національних, у політичних, соціальних, літературних інтересах галичани розійшлися з поляками.. На всі ці інтереси вони мають свої окрімні права й інституції (М. Драгоманов).

ОКРЕ́МИЙ (який міститься окремо від інших; відділений чим-небудь від інших), ІЗОЛЬО́ВАНИЙ, ВІДРУ́БНИЙ, ОСІ́БНИЙ рідше, ОПРІ́ЧНИЙ заст., ОКРІ́МНИЙ (ОКРО́МНИЙ) діал. Кожній отарі відвели окремий випас, окремих чабанів і доярок (З. Тулуб); Забезпечити кожну сім'ю ізольованою квартирою (з газети); Він не має осібного робочого кабінету (Олена Пчілка); Мені чогось здавалось, що з опрічної кімнати от-от незабаром одчиняться двері (І. Нечуй-Левицький); Сиділа сім'я в одній окромній світлиці (І. Нечуй-Левицький).

ОСОБИ́СТИЙ (властивий тільки даній особі, який виражає думки, переживання і т. ін. тільки окремої особи), ІНДИВІДУА́ЛЬНИЙ, СУБ'ЄКТИ́ВНИЙ, ОСІ́БНИ́Й рідше. Мати особисту думку; Листування Стефаника — це ключ до розуміння світогляду письменника та індивідуальних рис його творчої майстерності (з журналу); Ми звикли вважати радість лише суб'єктивним станом чуттєвої істоти, яка осмислює свій стан вдоволення, гармонії (О. Бердник); Правдиві великі поети ніхто не подібний один до другого — кожний має щось свого, осібного, чого ніхто інший не має (І. Франко).

ОСОБИ́СТИЙ (стосовний життя окремої особи, її нахилів, родинних відносин і т. ін.), ІНТИ́МНИЙ, ПРИВА́ТНИЙ, ОСІ́БНИЙ рідше. З кожною годиною, як це буває в молодості, він все більше переконувався, що вже не матиме свого особистого щастя (М. Стельмах); Бідний, хороший Михайло!.. Іноді грубуватий в розмовах і в поведінці з товаришами, — сердечний і тактовний в інтимних справах (П. Колесник); Приватні стосунки; (Кай Летіцій:) І хоч який він (Крістін) є в житті осібнім, а все ж він добрий римський громадянин (Леся Українка).

ПООДИНО́КІ (не всі з-поміж інших, узяті вибірково), ПООДИ́НЧІ, ОКРЕ́МІ, ДЕ́ЯКІ, ОДИНИ́ЦІ, ОСІБНІ. На всіх великих і малих станціях поїзд наш "розгублює" поодиноких своїх мешканців, набирає нових (Т. Масенко); Поодинчі долі, хоч які бувають промовисті, звичайно ніколи нічого не навчають (О. Забужко); В голові (Параскіци) блискавкою промайнув цілий ряд згадок, окремих фактів з останнього часу, незрозумілих досі (М. Коцюбинський); Деякі дисципліни я зовсім не вчив; навпаки, інші, що подобались мені, наприклад, фізика, викладались на іншому факультеті (О. Довженко); Єдиний, по суті, вияв народного світогляду — художня, поетична народна творчість. Практичне використання її творцями-одиницями сягає в глибочінь віків (М. Рильський); Перебираємо в пам'яті фільми останніх років, і лише деякі можуть прислужитися нашим внукам, та й то показом якихось окремих, часом навіть осібних рис нашого життя (з газети).


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ОСІ́БНИЙ, а, е.

1. Те саме, що окре́мий 1, 2, 5.

В обидва поверхи галереї ведуть з дворика осібні сходи; .. високі і вузенькі нагору (Леся Українка);

Перебираємо в пам'яті фільми останніх років, і лише деякі можуть прислужитися нашим внукам, та й то показом якихось .. осібних рис нашого життя (з газ.);

– Осібних привілегій [привілеїв] для себе я ніякісіньких не маю, живу в тих самих умовах, що й ти (А. Кримський).

2. Належний окремій особі; власний, приватний.

Всюди ту осібну землю видко – Смуги, межі... Як батрацька свитка! Мов та свитка, що на латці латка... (І. Нехода);

Уявіть собі місто, огороджене високим муром. Усередині його чимало осібних господарств, оточених парканом (із журн.);

// Власт. окремій особі; особистий.

[Кай Летіцій:] І хоч який він є в житті осібнім, а все ж він добрий римський громадянин (Леся Українка).


найдено в "Українській літературній мові на Буковині"
Осі́бний.1. Окремий. Для сих справ буде мати осібний виділ (Б., 1895, 11, 2), Двірник не мас права без осібного дозволу Ради громадскої переступити прелімінар, т. зн. видати на що-небудь більше гроший, ніж ухвалила Рада (См.- Стоцький, Громада, 8); Протоколи засідань старшини списують ся в осібній книжці (Канюк, 1906, 27); Виробом вин і напоїв овочевих найліпше як займуть ся осібні спілки, так, як маємо молочарскі спілки для перерібки молока (Товариш, 1908, 228). 2. Те саме, що особовий. До сих поїздів, як також до осібних поїздів буковиньских льокальних зелізниць буде ся видавати у всіх стациях, через які наведені поїзди переходити будуть, білети поворотні по знижених цінах, котрих важність вигасає 7-го зглядно 8-го липня б[іжучого]р[оку]. (Б., 1907, 68, 3) // пол. osobny-окремий, особливий
найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-а, -е.

1) Те саме, що окремий 1), 2), 5).

2) Належний окремій особі; власний, власницький. || Власт. окремій особі.

3) Особливий, своєрідний.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-а, -е.1》 Те саме, що окремий 1), 2), 5).
2》 Належний окремій особі; власний, власницький.
|| Власт. окремій особі.
3》 Особливий, своєрідний.

найдено в "Українсько-польському словнику"

[osjbnyj]

прикм.

osobny


найдено в "Большом украинско-русском словаре"


ад'єктивотдельный


найдено в "Українсько-російському словнику"
отдельный; особый (имеющий спец. назначение)
найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Осі́бний, -на, -не


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
осі́бний прикметник рідко
найдено в "Словнику синонімів Караванського"
див. ОКРЕМИЙ..
T: 48