Значение слова "АНАЛОГІЯ" найдено в 32 источниках

АНАЛОГІЯ

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АНАЛО́ГІЯ, ї, ж.

1. Подібність, схожість у чому-небудь між предметами, явищами, поняттями і т. ін.

Я порадив би грім і блискавку .. ввести в комедію не на самому кінці, а трохи раніше, щоб більше звернути на неї увагу глядача і тим підкреслити аналогію (М. Коцюбинський);

Між роботою обчислювальних машин і деякими функціями мислення людини існує формальна аналогія (з наук. літ.);

Було б помилкою очікувати повної аналогії у процесах становлення, складі та якісних характеристиках середнього класу в цих країнах i в нашому суспільстві (з газ.);

// Те саме, що відпові́дник 1.

– Таж це не влазить ні в які історичні аналогії! – заперечив Євграф Фірсович, котрий в історичних подіях бачив досі тільки незламну закономірність і послідовне логічне звершення (Б. Антоненко-Давидович);

Уся заставка храму вкрита геометричним та рослинним орнаментом, що має аналогії в орнаментах Софійського собору та Остромировому євангелії (з наук. літ.).

2. лінгв. Вплив одних елементів мови на інші однорідні або споріднені з ними, унаслідок чого менш впливові елементи змінюються за зразком більш впливових.

У живій мові надзвичайно сильно діє процес так званої аналогії (уподібнювання) – поява нових форм під впливом подібних (з навч. літ.).


найдено в "Словнику синонімів української мови"

СХО́ЖІСТЬ (сукупність схожих рис між ким-, чим-небудь), ПОДІ́БНІСТЬ, СПІВЗВУ́ЧНІСТЬ, СПІВЗВУ́ЧЧЯ (внутрішня); Є́ДНІСТЬ (цілковита); АНАЛОГІ́ЧНІСТЬ, АНАЛО́ГІЯ, ПАРАЛЕЛІ́ЗМ (спільність, повторення характерних рис). Між нею і сином видко було схожість в обличчях (А. Кримський); Мало не в кожному обличчі, особливо, що не подобалось йому, дід знаходив подібність до якоїсь рослини, худобини чи звірини (М. Стельмах); Співзвучність душ допомагає вловлювати думки навіть на відстані (П. Загребельний); Прості контурні лінії в роботах Ю. Логвина, тонке співзвуччя ілюстрації з білим полем паперу, з текстом — все це складає враження прямої імітації малюнка пером (з журналу); Усім серцем відчував (поет) свою єдність із трудящими, свій кровний зв'язок не з тими, хто їсть хліб, добутий хліборобами, і одягається в пишну одіж, виткану рабинями, а з тими, хто добуває той хліб і тче ту одежу (М. Рильський); Навіть псевдокласичні автори творили часом живі типи та сцени, коли їм траплялося знаходити справді близькі аналогії між якимись подіями давніх часів і сучасного їм, авторам, життя (Леся Українка).


найдено в "Українській літературній енциклопедії"

анало́гія

• аналогія

(грец. 'αναλογία — відповідність)

- худож.-стилістичний прийом, за допомогою якого суть певного складного явища розкривається через інше, чимсь йому подібне, але простіше чи краще знайоме читачеві. В основі своїй А. близька до порівняння, але має більш розгорнуту структуру. Принцип А. поети нерідко кладуть в основу композиції лірич. вірша:

Степ мов помер — заплющив трудні вії. Посох пирій, зів'яли буркуни. З-під сонця дмуть гарячі суховії, Лежить ковил, мов пасма сивини... ...Отак душа моя лежить розкрита. Не в силі звести дужого крила. Мов спраглий степ на роздоріжжях літа. Безжальним сонцем спалений дотла.

(Л. Первомайський).

М. Л. Гончарук.


найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
анало́гія (від грец. αναλογία – відповідність) 1. Часткова схожість між предметами або явищами. 2. У логіці – умовивід, в якому від схожості предметів за одними ознаками роблять висновок про можливу схожість цих предметів за іншими ознаками. 3. Зближення відмінних між собою мовних форм на основі часткової подібності їх. 4. Застосування до випадку, не передбаченого законом, норми права, що передбачає інші схожі випадки, а також вирішення будь-якої справи на основі загальних засад законодавства й загальної політики держави. 5. Зовнішня схожість організмів різних систематичних груп, а також органів або їхніх частин, які походять з різних вихідних зачатків і мають різко відмінну будову.
найдено в "Словнику іншомовних слів"
аналогія; ж. (гр., відповідність) 1. Часткова схожість між предметами або явищами. 2. У логіці - умовивід, в якому від схожості предметів за одними ознаками роблять висновок про можливу схожість цих предметів за іншими ознаками. 3. Зближення відмінних між собою мовних форм на основі часткової подібності їх. 4. Застосування до випадку, не передбаченого законом, норми права, що передбачає інші схожі випадки, а також вирішення будь-якої справи на основі загальних засад законодавства й загальної політики держави. 5. Зовнішня схожість організмів різних систематичних груп, а також органів або їхніх частин, які походять з різних вихідних зачатків і мають різко відмінну будову.
найдено в "Філософському енциклопедичному словнику"
АНАЛОГІЯ (від грецьк. αναλογία - відповідність, подібність) - міркування, в якому робиться висновок про наявність деякої ознаки у досліджуваного одиничного предмета (ситуації, події) на підставі його подібності за суттєвими рисами з іншим одиничним предметом (ситуацією, подією). Розрізняють А. предметів та А. відношень. А. предметів - це міркування, в якому об'єктом уподібнення виступають два схожих одиничних предмети, а переносною ознакою - властивості цих предметів. А. відношень - це міркування, в якому об'єктом уподібнення виступають схожі відношення між двома парами предметів, а переносною ознакою - властивості цих відношень.
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. жін. роду1. Подiбнiсть, схожiсть у чому-небудь мiж предметами, явищами, поняттями2. (лог.) Висновок, зроблений на пiдставi схожостi подiбностiаналогия

¤ аналогiя мiж (ким-чим) -- аналогия между

¤ аналогiя до (кого-чого) -- аналогия к

¤ аналогiя з (ким-чим) -- аналогия с

¤ аналогiя у (кого-чого) у (кому-чому) -- аналогия у

¤ за аналогiєю -- по аналогии



найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-ї, ж.

1) Подібність, схожість у чому-небудь між предметами, явищами, поняттями.

2) лог. Висновок, зроблений на підставі схожості, подібності у чому-небудь предметів, явищ, понять.

3) лінгв. Вплив одних елементів мови на інші однорідні чи споріднені з ними, внаслідок чого менш впливові елементи змінюються за зразком більш впливових.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-ї, ж. 1》 Подібність, схожість у чому-небудь між предметами, явищами, поняттями.
2》 лог. Висновок, зроблений на підставі схожості, подібності у чому-небудь предметів, явищ, понять.
3》 лінгв. Вплив одних елементів мови на інші однорідні чи споріднені з ними, внаслідок чого менш впливові елементи змінюються за зразком більш впливових.

найдено в "Українсько-англійському словнику"

Analogy; correspondence

за аналогією — by analogy (with), on the analogy (of)

проводити аналогію — to draw an analogy (a parallel) (with)


найдено в "Eкономічній енциклопедії"
рос. аналогия (грец. analogіа — відповідність) — схожість нетотожних матеріальних, нематеріальних об'єктів за деякими ознаками, якостями, відношеннями. Висновок про наявність визначених ознак на основі фіксації схожості, що існує серед деяких інших ознак.
найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

В логіці поняття, що означає перенесення тверджень про даний предмет на ін. на підставі їх подібності; в звичайному розумінні — подібність у певному відношенні.


найдено в "Українсько-китайському словнику"

【阴】 类似, 相似; 类比, 类推(法)

За аналогією 根据类推

Проводити аналогію 指出相似之处


найдено в "Літературному слововживанні"

Ї, ор. -єю. Подібність, схожість у чомусь між предметами, явищами, поняттями тощо: аналогія чому (до чого), аналогія між ким-чим, за аналогією з ким-чим (кому, чому).


найдено в "Літературному слововживанні"
-ї, ор. -єю. Подібність, схожість у чомусь між предметами, явищами, поняттями тощо: аналогія чому (до чого), аналогія між ким-чим, за аналогією з ким-чим (кому, чому).
найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
в логіці поняття, що означає перенесення тверджень про даний предмет на ін. на підставі їх подібності; в звичайному розумінні - подібність у певному відношенні.
найдено в "Українсько-польському словнику"

[anałohija]

ж.

analogia


найдено в "Сучасному українсько-англійському юридичному словнику ( І. Борисенка, В. В. Саєнка, Н. М. Конончука, Т. І. Конончук)"
ім analogy • за аналогією (з) by analogy (with); on the analogy (of) • проводити аналогію (з) to draw an analogy (with)
найдено в "Словнику синонімів Караванського"
схожість, подібність, подоба; У ФР. паралель; (з чим) відповідність до чого, (цілковита) тотожність.
найдено в "Стилістичних термінах"
(гр. analogia — відповідність) тенденція до збереження відповідності між думкою і виразом.
найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Анало́гія, -гії, -гією; -ло́гії, -гій


найдено в "Українсько-англійському словнику з прав людини"
аналогі|я ім. analogy;за \~ією on the analogy (of);
найдено в "Орфографічному словнику української мови"
анало́гія іменник жіночого роду
найдено в "Украинско-русском политехническом словаре"
матем.; физ. аналогия
найдено в "Белорусско-русском словаре"
Аналогия
T: 22