Значение слова "НЕЗРІЛИЙ" найдено в 18 источниках

НЕЗРІЛИЙ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

ЗЕЛЕ́НИЙ (який не дозрів, не доспів), НЕСПІ́ЛИЙ, НЕСТИ́ГЛИЙ, НЕЗРІ́ЛИЙ, НЕДОСПІ́ЛИЙ, НЕДОСТИ́ГЛИЙ, НЕДОЗРІ́ЛИЙ. Коли ніготь грузне, немов у тісто, то ще кавун зелений (Т. Масенко); Неспілі ягоди низько понагинали зелене гілля (Панас Мирний); Віють з поля чудові пахощі од нестиглого зерна і польових квіток (М. Коцюбинський); Почав (Янцьо) вибирати з-за пазухи незрілі ще лісові горіхи (О. Кобилянська); Плоди мандрагори подібні до недоспілих помідорів (А. Турчинська); Хліб недостиглий поліг на лану (П. Грабовський); Тепер, крім вареної риби, вони вже мали ожину, дику вишню і навіть недозрілі горіхи (І. Ле).

НЕДОРОЗВИ́НЕНИЙ (НЕДОРОЗВИ́НУТИЙ) (про організм або окремий орган — який зупинився чи затримався в своєму розвиткові, рості); АБОРТИ́ВНИЙ спец. (про рослини); ІНФАНТИ́ЛЬНИЙ книжн. (про людину та її ознаки — який зберіг у дорослому віці фізичні й психічні риси, властиві дитячому віку). Недорозвинений організм; Абортивні органи рослин; Інфантильний вигляд. — Пор. 1. незрі́лий.

НЕДОСВІ́ДЧЕНИЙ (який не має достатнього досвіду, знань, потрібних у чому-небудь), НЕСПОКУ́ШЕНИЙ підсил. рідше; НЕПІДГОТО́ВЛЕНИЙ (НЕПІДГОТО́ВАНИЙ), НЕНА́ВЧЕНИЙ (який не здобув потрібних знань, належної підготовки для чого-небудь); НЕБУВА́ЛИЙ розм., НЕБИ́ТИЙ підсил. розм. (який не має життєвого досвіду, не навчений життям); НЕЗРІ́ЛИЙ, НЕОПЕ́РЕНИЙ розм., ЗЕЛЕ́НИЙ підсил. розм., ЖОВТОРО́ТИЙ підсил. розм., СОПЛИ́ВИЙ зневажл., ШМАРКА́ТИЙ зневажл. (про молоду, недосвідчену, без життєвого досвіду людину); НЕОБСТРІ́ЛЯНИЙ (про солдата, військо і т. ін., а також перен.). (Павлик:) Цю ніч Я не забуду: відморозив руки. (Андрій:) Бо недосвідчений: хапаєшся за все Голіруч (Л. Дмитерко); Навіть для неспокушеного наманганського обивателя цей день здався незвичайним (І. Ле); — Для такої діяльності я вважаю себе непідготовленим (М. Стельмах); "Сікстинська мадонна".. справляє велике враження і на непідготованих, малообізнаних з історією, з євангельською міфологією глядачів (М. Рильський); Спершу дуже трудно було: молодий-таки, небувалий, не вчений як слід (А. Головко); Це ми колись, незрілі і малі, Удвох життя нежите починали (М. Вінграновський); Розповідає директор Савці про вчительську долю, жаліє, що таких молодих та зелених доводиться одсилати на тяжку працю (С. Васильченко); Хіба нормальним людям впало б отаке в голову: послати сюди жовторотого крикуна на таку відповідальну посаду — завідувача заводських лабораторій?.. (Ю. Шовкопляс); — Ану зараз же піди викинь (гвинтівку) у річку! .. Ти ба який вояка сопливий! (І. Цюпа); Він міг би розповісти, як .. необстріляні ще юнаки дрімають навсидьки перед боєм (П. Загребельний); Необстріляна молодь. — Пор. 1. невмі́лий, 1. незрі́лий.

НЕДОСКОНА́ЛИЙ (який не досяг досконалості, має свої вади); НЕЗРІ́ЛИЙ, НЕДОЗРІ́ЛИЙ, НЕВИ́КІНЧЕНИЙ, НЕДОВЕ́РШЕНИЙ, НЕДОРО́БЛЕНИЙ (не доведений до кінця і тому ще не досконалий); НЕОПРАЦЬО́ВАНИЙ, НЕОБРО́БЛЕНИЙ рідше, СИРИ́Й підсил. (про художній твір, його мову, певний задум і т. ін. — не до кінця відшліфований); СЛАБКИ́Й, СЛА́БИЙ рідше, НЕ́МІЧНИЙ підсил., НЕДОЛУ́ГИЙ підсил., БЕЗПОРА́ДНИЙ підсил. (перев. про художній, науковий і под. твір — незадовільний у змістовому й художньому відношенні, позбавлений майстерності); УЧНІ́ВСЬКИЙ (який не відзначається самостійністю, зрілістю). Лиха година б їх забрала — оці недосконалі німецькі гранати. Міг би зостатися інвалідом... (Ю. Яновський); Незрілі вірші; В такій невикінченій формі.. віддаю я його (свій твір) тепер публіці (Леся Українка); Ми не сміємо давати низьку, недороблену продукцію (П. Тичина); Ти знаєш: читач мене хвалить, слухач поважає, Гудять поети лише: неопрацьований вірш! (М. Зеров); Не знаю, чи буде цікаво, як я пошлю туди (до журналу) пісні баладного змісту (теж сирий матеріал, бо довести до пуття я не вмію) (Леся Українка); Переклади його були слабкі художньо (М. Рильський); Безпорадний в ідейному відношенні твір; Перша збірка поета мала ще учнівський характер; (Люба:) Я не хотіла, щоб ти бачив мої учнівські вправи (І. Микитенко). — Пор. 1. приміти́вний.

НЕЗРІ́ЛИЙ (про людину — який не досяг повного розвитку, зрілості, змужніння; про вік, вигляд, поведінку і т. ін. — характерний для такої людини), НЕДОЗРІ́ЛИЙ, НЕДІ́ЙШЛИЙ заст.; ДИТЯ́ЧИЙ ірон. (про поведінку, розум, вигляд і т. ін. — не такий, як у дорослої, серйозної людини); ГЛЕВКИ́Й ірон. (перев. про розум). Цей талановитий дилетант вразив Івана.. пристрастю, з якою він обстоював свої твердження, які навіть для молодого, ще незрілого розуму здавались, проте, безґрунтовними (П. Колесник); Михайло задивився на Гаврилову наречену... Таких дівчат забирають з батьківської хати ще недозрілими, як кажуть, сімнадцятками (Ю. Збанацький); "Ой Івасю Удовиченку, Коновченку! Ще ти дитя молодеє, З розуму недійшле, Звичаю козацького не знаєш" (дума); На дитячий розум перейшов (прислів'я); Дитяча поведінка; Мати про нього казала: — Не доберу — або великий розумака, або зовсім глевкий мозок (О. Донченко). — Пор. недорозви́нений, недосві́дчений.


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

НЕЗРІ́ЛИЙ, а, е.

1. Який не дозрів, не досяг повної стиглості (про фрукти, овочі, насіння); неспілий.

Янцьо сів коло тата .. й почав вибирати з-за пазухи незрілі ще лісові горіхи (О. Кобилянська);

На ній [лозі виноградній] незрілий плід висів (М. Шеремет).

2. Який не досяг повного розвитку, зрілості, повноліття (про людину).

Не інакше як через це й стара качка не злетіла з озерця, коли почула здаля мої кроки. Хіба ж могла вона, мати, лишити напризволяще своїх нерозумних, незрілих дітей! (Б. Антоненко-Давидович);

// Характерний для людини, що не досягла зрілості.

Незрілий розум.

3. перен. Позбавлений достатньої майстерності, викінченості; недосконалий.

Незрілий твір;

Незрілі малюнки.


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-а, -е.

1) Який не дозрів, не досяг повної стиглості (про фрукти, овочі, насіння); неспілий.

2) Який не досяг повного розвитку, зрілості, повноліття (про людину). || Характерний для людини, що не досягла зрілості. Незрілий розум.

3) перен. Позбавлений достатньої майстерності, викінченості; недосконалий. Незрілий твір.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-а, -е.1》 Який не дозрів, не досяг повної стиглості (про фрукти, овочі, насіння); неспілий.
2》 Який не досяг повного розвитку, зрілості, повноліття (про людину).
|| Характерний для людини, що не досягла зрілості. Незрілий розум.
3》 перен. Позбавлений достатньої майстерності, викінченості; недосконалий. Незрілий твір.

найдено в "Українсько-польському словнику"

[neznłyj]

прикм.

niedojrzały


найдено в "Українсько-англійському словнику"

(прям. і перен.) unripe; (перен. тж.) immature; (про садовину) green


найдено в "Українсько-китайському словнику"

【形】 生的, 未熟的; 未成熟的


найдено в "Большом украинско-русском словаре"


ад'єктивнезрелый


найдено в "Українсько-грузинському словнику (Георгія Чавчанідзе)"
მოუმწიფებელი, უმწიფარი; მკვახე
найдено в "Орфографічному словнику української мови"
незрі́лий прикметник
T: 58