Значение слова "ПРОВОЛІКАТИ" найдено в 6 источниках

ПРОВОЛІКАТИ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

ЗВОЛІКА́ТИ з чим і без додатка (повільно робити що-небудь, не поспішати з чимось), ТЯГТИ́, ТЯГНУ́ТИ, ЗАТЯ́ГУВАТИ що, з чим і без додатка, БАРИ́ТИСЯ з чим і без додатка, ЗВОЛІКА́ТИСЯ розм., ПРОВОЛІКА́ТИ що і без додатка, розм., МАРУ́ДИТИ розм., М'Я́ТИСЯ розм., МНИ́ХАТИСЯ діал., зневажл., ЧУ́ХАТИСЯ фам. Данило зволікав. Щоранку вирішував їхати цього дня, потім відкладав знову (О. Копиленко); — Льошко, або ти все зараз розкажеш, або ми підемо додому, — невдоволено буркнув нетерпеливий Данько. — Чого тягнеш? (Ю. Мокрієв); (Ромодан:) Не затягуйте з документацією, щоб до зими почати будівництво заводу (О. Корнійчук); Прийшли вони до палацу Самойловичів, викликали на ґанок.. самого барона. Довго зволікався, а все ж вийшов бундючний барон (Є. Кротевич); Кожний день, кожна ніч зближала його до страшного дня, не можна було проволікати, відтягнути (Н. Кобринська); — Що се ви тут мнетесь? Чого вікон не одчиняєте? (Панас Мирний); — Прошу, пане гетьмане, це ще не все. — А чого ти мнихаєшся? (П. Панч); (Дудар:) Зараз же до нього. Понятих бери, не чухайся (І. Микитенко).

ЗАТРИ́МУВАТИ (заважати, пере-шкоджати кому-, чому-небудь рухатися, розвиватися тощо з належною швидкістю), ЗАДЕ́РЖУВАТИ, СТРИ́МУВАТИ, УТРИ́МУВАТИ (ВТРИ́МУВАТИ), ПРИТРИ́МУВАТИ, ГАЛЬМУВА́ТИ, ЗАГАЛЬМО́ВУВАТИ, УПОВІ́ЛЬНЮВАТИ (ВПОВІ́ЛЬНЮВАТИ), СПОВІ́ЛЬНЮВАТИ, ЗДЕ́РЖУВАТИ розм., ПРОВОЛІКА́ТИ розм. — Док.: затри́мати, заде́ржати, стри́мати, утри́мати (втри́мати), притри́мати, загальмува́ти, упові́льнити (впові́льнити), спові́льнити, зде́ржати, проволокти́, опізни́ти заст. Затримувати суспільний розвиток; Глибокий яр, прудкий потік мене щомить задержують (Уляна Кравченко); — Природа речей двоїста, і ці самі звички, що надають сталості нашому життю.. разом з тим гальмують наш поступ до вищих життєвих форм (В. Підмогильний); Наче хтось навмисне підсунув йому такий волохатий папір, що перо раз у раз надибує на якісь горбки, чіпляється і уповільнює лет мислі (Н. Рибак). — Пор. 1. зупиня́ти, 1. стри́мувати, 1. упові́льнювати.


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ПРОВОЛІКА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ПРОВОЛОКТИ́, очу́, оче́ш, ПРОВОЛОЧИ́ТИ, лочу́, ло́чиш, док.

1. кого, що. Повільно тягнучи, переміщати кого-, що-небудь кудись, повз когось, щось, по поверхні чогось і т. ін.

Паровоз, важко чахкаючи, проволік мимо нас ешелон з будівельними матеріалами (Ю. Смолич);

Мовчки проволік [Мирон] завмерлого Скаміну до порога і двічі вдарив ногою в двері так, що з стелі посипалась глина (П. Колесник);

// тільки док. Волокти якийсь час.

Мусія проволокли [бандити] трохи по снігу і притиснули обличчям до обледенілого пенька (В. Речмедін).

2. що і без прям. дод., заст. Те саме, що зволіка́ти².

Він не переставав держатись за сю думку: викручусь, проволочу час, збрешу, що прийду піхотою через день, через два дні, а сьогодні нізащо не поїду! (І. Франко);

Кожний день, кожна ніч зближала його до страшного дня, не можна було проволікати, відтягнути (Н. Кобринська).

3. що, перен., розм. Затримувати, уповільнювати хід, здійснення чого-небудь.

По короткій боротьбі з собою він рішився взятись на спосіб, щоб тілько проволокти діло (І. Франко).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-аю, -аєш, недок., проволокти, -очу, -очеш, проволочити, -лочу, -лочиш, док.

1) перех. Повільно тягнучи, переміщати кого-, що-небудь кудись, повз когось, щось, по поверхні чогось і т. ін. || тільки док. Волокти якийсь час.

2) перех. і неперех., заст. Зволікати (у 4, 5 знач.).

3) перех., перен., розм. Затримувати, уповільнювати перебіг, здійснення чого-небудь.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-аю, -аєш, недок. , проволокти, -очу, -очеш, проволочити, -лочу, -лочиш, док. 1》 перех. Повільно тягнучи, переміщати кого-, що-небудь кудись, повз когось, щось, по поверхні чогось і т. ін.
|| тільки док. Волокти якийсь час.
2》 перех. і неперех. , заст. Зволікати (у 4, 5 знач. ).
3》 перех. , перен. , розм. Затримувати, уповільнювати перебіг, здійснення чого-небудь.

найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Проволіка́ти, -ліка́ю, -ліка́єш; проволокти́, -лочу́, -ло́чеш, -ло́чуть; проволі́к, -волокла́, -волокли́


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
проволіка́ти дієслово недоконаного виду
T: 22