Значение слова "ФОРМАЛЬНИЙ" найдено в 26 источниках

ФОРМАЛЬНИЙ

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ФОРМА́ЛЬНИЙ, а, е.

1. Стос. до форми (у 4, 5 знач.), зумовлений формою.

Формальне мистецтво.

2. Який дотримується лише форми (у 6 знач.), відображає її, не беручи до уваги суті справи, справжнього стану речей; пройнятий формалізмом (у 1 знач.).

Перші дні він мало не збожеволів. Адже на цей раз ніяких, навіть формальних підстав для арешту не було (П. Колесник);

Ранком Краснов довідується, що сідло з його коня зникло. Ми кидаємось на розшуки і швидко знаходимо його в старшини речового складу. На нашу вимогу повернути сідло старшина стає на формальну точку зору і сердито доводить, .. що у пішої полкової розвідки коней на озброєнні “не положено” (І. Багмут);

// Який існує або зроблений лише для видимості.

Інколи буває так, що авторська ремарка: “дія відбувається в наші дні” – є лише формальною відпискою (з наук. літ.).

3. Виконаний за встановленим порядком, офіційний; який ґрунтується на дотриманні форми (у 9 знач.).

Сікли [Казанка] у волості за формальними присудами нібито за дерзку поведінку проти Самойловички та барона, сікли вже й без всякого присуду поліцаї та поміщицькі гайдуки (Є. Кротевич);

– З переправи? – зустрів Самієв Хаєцького, не чекаючи формального рапорту. Хома доповів скупо і невгаразд. Весь час він думав про Антоновича (О. Гончар);

// Здійснений за традицією, так, як прийнято.

– Я не можу вертати додому! Адже ж нині мають відбутися мої формальні заручини з бароном (І. Франко);

Хоч в його листі до мене нема ніякого формального перепрошування, але я його вважаю за перший крок до згоди (Леся Українка).

4. Пов'язаний із формою (у 7 знач.).

Українська дума має яскраві формальні особливості. Дума – це віршований твір, виконуваний (як правило, соло) речитативом, що інколи переходить у більш співучий мелодичний малюнок, під акомпанемент кобзи або бандури (М. Рильський);

Образність літератури не є якоюсь формальною ознакою її, але виражає специфічну властивість цього роду людської діяльності, як форми, так і змісту її (з публіц. літ.).

5. Який надає перевагу формі (у 7 знач.), пройнятий ідеями формалізму (у 2 знач.); формалістичний.

Формальні прийоми (з наук. літ.).

6. лінгв. Пов'язаний із формою (у 12 знач.).

Граматичне значення слова разом із його формальним виявом, тобто з граматичною формою, саме й становить зміст граматичної категорії (з наук. літ.).

7. спец. Який передбачає заміну всіх змістових понять символами, а всіх змістових тверджень – відповідними формулами (про метод у математичній логіці).

8. заст. Справжній.

А в коршмах [корчмах] ішов формальний карнавал, гуляла молодіж (І. Франко);

Виявились ще кращі речі. Член відділу “Просвіти” Шульга (тепер він голова Ніжинської філії), як показалось [виявилося], шпиг і донощик формальний (М. Коцюбинський).


найдено в "Словнику синонімів української мови"

ОФІЦІ́ЙНИЙ (витриманий відповідно до правил), ОФІЦІА́ЛЬНИЙ, УРЯДО́ВИЙ заст.; ФОРМА́ЛЬНИЙ (який ґрунтується на дотриманні формальностей). На офіційне звернення Цимбала молодший лейтенант попередливо відповів: — Будь ласка, будь ласка... (І. Багмут); В селі він зайшов зразу до сільради, з'ясував голові мету свого приїзду і, нарешті, показав офіціальне замовлення спілки (І. Микитенко); (Кай Летіцій (з урядовою повагою):) Слухай, жінко! Я ручуся тобі законом римським, що син твій знайдеться, як він живий (Леся Українка); — З переправи? — зустрів Самієв Хаєцького, не чекаючи формального рапорту (О. Гончар).

СПРА́ВЖНІЙ (цілком подібний до кого-, чого-небудь), ТИПО́ВИЙ, ЦІЛКОВИ́ТИЙ, СПРАВДЕ́ШНІЙ розм., СПРА́ВДІШНІЙ розм., СТОПРОЦЕ́НТНИЙ розм., ЧИ́СТИЙ розм., ФО́РМЕНИЙ розм., СУ́ЩИЙ розм., ПРЯМИ́Й розм., ДОСТЕМЕ́ННИЙ розм., ФОРМА́ЛЬНИЙ заст., СУ́ТИЙ рідше. — Юрій! — гукнув він, лежачи над струмком. — Справжній тобі нарзан!.. Покуштуй! (О. Гончар); Палійчук — се кучерявий повногубий хлопець, типовий сільський донжуан (Г. Хоткевич); Хто їде лише на трійках? Цілковитий нездара або найбільший лінюх (Ірина Вільде); Він жив за твердим розкладом, життям справдешнього спартанця (Л. Дмитерко); Ой ви, Тюхтій Іванович! Ви самі справдішня копиця сіна! (І. Нечуй-Левицький); Тепер всяк хам показує натуру, а нам мовчать? Се був би чистий страм! (Леся Українка); — Дозвольте доповісти, екселенц... Вся оця поліція — формені дармоїди (Ю. Яновський); — А вони, паніматка, на сідлі, сущий запорожець (Д. Мордовець); До неї доноситься їх несамовитий регіт... Ні жалю, ні серця немає!.. Прямі собаки, прости Господи! (Панас Мирний).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-а, -е.

1) Стос. до форми (у 4, 5 знач.), обумовлений формою.

••

Формальна логіка — наука про форми мислення, правила і форми виведення одного судження з інших.

Формальна освіта — напрям, прибічники якого вважають, що основною метою навчання є розвиток пам'яті, уваги, мови та інших розумових здібностей, а знання з основ наук мають другорядне значення.

2) Який дотримується лише форми (у 6 знач.), відображає її, не рахуючись із суттю справи, зі справжнім станом речей; пройнятий формалізмом (у 1 знач.). || Який існує або зроблений лише для видимості. Формальне ставлення до своїх обов'язків.

3) Виконаний за встановленим порядком, офіційний; який ґрунтується на дотриманні форми (у 9 знач.). || Здійснений за виробленим правилом, так, як прийнято.

4) Пов'язаний з формою (у 7 знач.).

5) Який надає перевагу формі (у 7 знач.), пройнятий ідеями формалізму (у 2 знач.); формалістичний.

6) лінгв. Пов'язаний з формою (у 12 знач.).

7) спец. Який передбачає заміну всіх змістових понять символами, а всіх змістових тверджень – відповідними формулами (про метод у математичній логіці).

8) заст. Справжній, дійсний.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-а, -е.1》 Стос. до форми (у 4, 5 знач. ), обумовлений формою.
Формальна логіка — наука про форми мислення, правила і форми виведення одного судження з інших.
Формальна освіта — напрям, прибічники якого вважають, що основною метою навчання є розвиток пам'яті, уваги, мови та інших розумових здібностей, а знання з основ наук мають другорядне значення.
2》 Який дотримується лише форми (у 6 знач. ), відображає її, не рахуючись із суттю справи, зі справжнім станом речей; пройнятий формалізмом (у 1 знач. ).
|| Який існує або зроблений лише для видимості. Формальне ставлення до своїх обов'язків.
3》 Виконаний за встановленим порядком, офіційний; який ґрунтується на дотриманні форми (у 9 знач. ).
|| Здійснений за виробленим правилом, так, як прийнято.
4》 Пов'язаний з формою (у 7 знач. ).
5》 Який надає перевагу формі (у 7 знач. ), пройнятий ідеями формалізму (у 2 знач. ); формалістичний.
6》 лінгв. Пов'язаний з формою (у 12 знач. ).
7》 спец. Який передбачає заміну всіх змістових понять символами, а всіх змістових тверджень – відповідними формулами (про метод у математичній логіці).
8》 заст. Справжній, дійсний.

найдено в "Большом украинско-русском словаре"


прикм., має ступ. порівн.фіз., хім.1. обумовлений формою2. який дотримується лише форми, не рахуючись з суттю справи3. виконаний за встановленим порядком, офіційний4. (спец.) який передбачає заміну всіх змістових понять символамиформальный


найдено в "Орфоепічному словнику української мови"

форма́льний

[формал'нией]

м. (на) -ному/ -н'ім, мн. -н'і


найдено в "Eкономічній енциклопедії"
рос. формальный 1. Здійснений, вчинений згідно з законом, існуючими правилами. нормами. 2. Переносно — зроблений для форми (проформи), про людське око, як-небудь.
найдено в "Українсько-польському словнику"

[formarnyj]

прикм.

formalny


найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
форма́льний (лат. formalis) 1. Пов’язаний з формою, її особливостями. 2. Вчинений за прийнятим, законним порядком. 3. Зроблений для форми, про людське око.
найдено в "Словнику іншомовних слів"
формальний (лат.) 1. Пов'язаний з формою, її особливостями. 2. Вчинений за прийнятим, законним порядком. 3. Зроблений для форми, про людське око.
найдено в "Українсько-англійському словнику"

(у різн. знач.) formal

формальна логіка — formal logic


найдено в "Словнику синонімів Караванського"
(підхід) казенний; (відпис) для годиться; (- права) номінальний; (рапорт) офіційний; (- методи) формалістичний; (шпиг) справжній, дійсний.
найдено в "Українсько-китайському словнику"

【形】

1) 正式的

2) 形式主义的; 表面的


найдено в "Украинско-английском юридическом словаре"
ceremonial, dry, formal, formalist, formalistic, perfunctory, pro forma, technical
найдено в "Українсько-англійському словнику з прав людини"
формальний прикм. formal;\~е право adjective law;
найдено в "Українсько-норвезькому словнику"

Proforma; formal, formell


найдено в "Орфоэпическом словаре украинского языка"
{форма́лнией} м. (на) -ному/ -нім, мн. -ні.
найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Форма́льний, -на, -не


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
форма́льний прикметник
найдено в "Украинско-русском политехническом словаре"
матем.; физ. формальный
найдено в "Українсько-російському словнику"
формальный
T: 45