Значение слова "ДІЖКА" найдено в 24 источниках

ДІЖКА

найдено в "Словнику синонімів української мови"

БО́ЧКА (велика дерев'яна або металева циліндрична посудина, перев. опукла посередині, з двома плоскими днищами), КУ́ХВА заст. Рибохвати, зажери ненаситні, нема меж їхнім апетитам. Під час нересту цілі бочки риби насолюють, повні горища нав'ялюють, щоб потім з-під поли — на базар (О. Гончар); Мишей до біса назбігалось; Чимало й Пацюків зібралось, Старих і молодих. От в кухві тій, що з борошном стояла, Уся громада посідала... (Л. Глібов). — Пор. бари́ло, ді́жка.

ДІ́ЖКА (велика дерев'яна або металева циліндрична посудина), ПУ́ТНЯ діал.; ДІЖНИ́ЦЯ розм., ДІЖЧИ́НА розм. (трохи менша); КА́ДІБ (КА́ДІВБ), КА́ДУБ рідше (більшого розміру); ДІЖА́ (низька, широка дерев'яна для тіста); БО́ДНЯ (дерев'яна низька з віком, іноді з замком); ШАПЛИ́К (невелика дерев'яна без верхнього дна); ЛИПІ́ВКА, ЛИП'Я́НКА (з липового дерева); ФА́СКА діал. (невелика для масла, сиру). Густий жовтий та білий мед у діжках сповнював запашним духом усі комори (О. Донченко); Від входу по кутах ватарника стоїть посуд: путні на молоко, бодні з гуслянкою (Г. Хоткевич); Юхрим, вивалюючи плечем і лобом двері, вилетів з хати, зачепився в сінях за діжницю, упав (М. Стельмах); Одним оком все поглядає (Олька) на маму, що місить тісто в діжчині (Ірина Вільде); В кутку коло дверей стояв кадіб з капустою (М. Коцюбинський); В притворі стояли високі липові кадовби (Ф. Бурлака); Бондар, той просто каже: я вдома зроблю за день кадуб, десять рублів у кишені (К. Гордієнко); Тісто в діжі підійшло високо вгору (Є. Гуцало); Є ще дві бодні липового меду (Григорій Тютюнник); На перехресті стежок стояв шаплик великий з водою (А. Головко); Закололи, значить, того кабана.. -- сало в липівку, м'ясо в діжку (Остап Вишня); Викопала (баба) і заповітну лип'янку з медом (О. Копиленко); Ставить (незнайомий) на стіл велику бутлю горілки... Фаску масла кладе, бринзи (Г. Хоткевич). — Пор. бо́чка.


найдено в "Словнику синонімів Вусика"

Баддя, балія, баривка (діал.), баривочка, баривчина, барилечко, барилка, барилко, барило, барилочка, барилочко, бариляка, барильце, барильчина, бариньчата, бодня, боденька, боденьча, водник (діжка для води), водянка, діж (з непарним числом клепок), діжа (з парним числом клепок), діжечка, діжниця, діжун (діж), діжчина, золійник, золіннник, кадіб, кадібець, кадівб, кадка, кадоб, кадобець, кадов (для зерна), кадовб, кадуб, кадубець, капустянка (діжка на капусту), квасник (для квашення), кибель (діал.), кухва, куховка, лаганець, лаханка, липівка (діжка з липових клепок для меду), липовник, лип'янка, лоханка, лохань, мацька (діжка для сиру), поливалник (діжка, в якій золять білизну), полібічок, полібочок, полубочок, помірниця (діжка, в яку сиплять зерно мірошникові), топчило (діжка, в якій топчуть виноград), чан, шаплик, шапличок, шерітвас (заст.)


найдено в "Орфоепічному словнику української мови"

ді́жка

[д’іжка]

-жкие, д. і м. д'із'ц'і, мн. -жки, -жок

дв'і д'іжкие


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-и, ж.

1) Велика дерев'яна або металева циліндрична посудина з плоским дном.

2) рідко. Те саме, що діжа 1).



найдено в "Фразеологічному словнику української мови"
ло́пнути, як обру́ч на ді́жці, жарт. Виявитися ненадійним, нетривким, сумнівним; зазнати краху, невдачі і т. ін. Але комірник навіть не підозрював, що його план лопне, як обруч на діжці (В. Логвиненко).
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. жін. родувелика дерев'яна або металева цилiндрична посудина з плоским дномкадка


найдено в "Словнику синонімів Полюги"
(велика дерев'яна посудина) (носити воду) путня, (тримати воду) кадіб, (для тіста) діжа, (з липового дерева) липівка, (невеличка для масла) діал. фаска.
найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-и, ж. 1》 Велика дерев'яна або металева циліндрична посудина з плоским дном.
2》 рідко. Те саме, що діжа 1).

найдено в "Словнику синонімів Караванського"
кадіб, кухва; (на тісто) діжа, (з віком) бодня, (на воду) водянка; діжечка, діжчина.
найдено в "Українсько-китайському словнику"

【阴】 (直筒式的) 木桶


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
ді́жка іменник жіночого роду * Але: дві, три, чотири ді́жки
найдено в "Орфоэпическом словаре украинского языка"
{ді́жка} -жкие, д. і м. ді́зці, мн. -жки́, -жо́к дві ді́жкие.
найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Ді́жка, -жки, -жці; діжки́, діжо́к


найдено в "Українсько-білоруському словнику"

Дзежка

кадзь


найдено в "Украинско-русском политехническом словаре"
техн. кадка, кадушка
найдено в "Українсько-білоруському словнику"
дзежка
кадзь
найдено в "Українсько-білоруському словнику"
дзежка кадзь
T: 63