Значение слова "МІТОЗ" найдено в 11 источниках

МІТОЗ

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

МІТÓЗ (грец. mitos — нитка) — непрямий або мітотичний поділ спадкової інформації. М. настає після інтерфази і умовно поділяється на 5 фаз: профазу, прометафазу, метафазу, анафазу та телофазу. У профазі відбувається значна структурна реорганізація ядра і клітини: цитоплазматичні органели зміщуються до плазмалеми, ядро збільшується в розмірі, з ниток хроматину утворюються хромосоми, які складаються з 2 хроматид; центріолі розходяться до протилежних кінців (полюсів) клітини; ядерце поступово втрачає чіткість контурів і, нарешті, зовсім зникає. У прометафазі відбувається розпад ядерної оболонки на окремі пухирці і цистерни. Нуклеоплазма змішується з цитоплазмою, внаслідок чого утворюється міксоплазма. Навкруги центромер хромосом з’являються кінетохори. Метафаза характеризується повним розвитком веретена поділу з мікротрубочок. Хромосоми переміщаються в екваторіальну частину клітини і прикріпляються центромерами до ниток напівверетена, що йдуть від протилежних полюсів. В анафазі хромосоми розщеплюються в центромірах, хроматиди відокремлюються одна від одної і розходяться до протилежних полюсів клітини. У телофазі відбувається формування дочірніх ядер біля полюсів материнської клітини. Хромосоми деспіралізуються, з’являються ядерця, навкруги груп дочірніх хромосом збираються ядерні оболонки з везикул. Біологічне значення М. полягає в точному розподілі спадкової інформації між двома дочірніми клітинами. М. з подальшим поділом клітини (див. Клітинний цикл) приводить до збільшення кількості клітин, забезпечуючи процеси росту, безстатевого розмноження, регенерації і заміщення клітин у багатоклітинних еукаріотах.

МІТОЗ фото

Схема. М.: а — профаза; б — метафаза; в — анафаза; г — телофаза

Билич Г.Л., Катинас Г.С., Назарова Л.В. Цитология. — СПб, 1999; Медична біологія / В.П. Пішак, Ю.І. Бажора, Ш.Б. Брагін та ін. / За ред. В.П. Пішака, Ю.І. Бажори. — Вінниця, 2004; Ченцов Ю.С. Введение в клеточную биологию. — М., 2004.

Садовниченко Ю.О.

Найдено 1 изображение:

Изображения из описаний на этой странице
найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

МІТО́З, у, ч., біол.

Найпоширеніший спосіб розмноження тваринних і рослинних клітин.

Більшість ядер ділиться непрямим поділом, або мітозом (з навч. літ.).


найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

Поділ клітинного ядра із вирізненням хромосом, якому в інтерфазі передує подвоєння кількості хромосом (реплікація ДНК); призводить до утворення 2 майбутніх ядер з набором хромосом, аналогічним вихідному ядр.; обумовлює постійність генного складу у всіх дочірніх соматичних клітинах організму.


найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
поділ клітинного ядра із вирізненням хромосом, якому в інтерфазі передує подвоєння кількості хромосом (реплікація ДНК); призводить до утворення 2 майбутніх ядер з набором хромосом, аналогічним вихідному ядр.; обумовлює постійність генного складу у всіх дочірніх соматичних клітинах організму.
найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-у, ч., біол.

Найпоширеніший спосіб розмноження тваринних і рослинних клітин; каріокінез.



найдено в "Українсько-польському словнику"

[mitoz]

ч.

mitoza біол.


найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
міто́з (від грец. μίτος – нитка, тканина) складний (або непрямий) поділ клітин, найпоширеніший спосіб розмноження тваринних і рослинних клітин. Інша назва – каріокінез.
найдено в "Словнику іншомовних слів"
мітоз; ч. (гр., нитка, тканина) складний (або непрямий) поділ клітин, найпоширеніший спосіб розмноження тваринних і рослинних клітин. Інша назва - каріокінез.
найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-у, ч. , біол. Найпоширеніший спосіб розмноження тваринних і рослинних клітин; каріокінез.

найдено в "Орфографічному словнику української мови"
міто́з іменник чоловічого роду
T: 50