Значение слова "ПРОВІДНИЙ" найдено в 20 источниках

ПРОВІДНИЙ

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ПРОВІДНИ́Й¹, а́, е́.

1. Який указує дорогу, визначає напрямок руху кого-, чого-небудь.

Мовчки пробиралася ловецька дружина непрохідними нетрями, дебрями й ломами без стежки, без ніяких провідних знаків (І. Франко);

Провідною у сліпих буває то ліва, то права рука, що залежить від просторової структури подразника (з наук. літ.).

2. перен. Найважливіший, головний, основний.

У мистецтві завжди провідна тема – це тема сьогоднішнього дня (О. Довженко);

Картопля в Польщі є провідною продовольчою, кормовою і технічною культурою (з наук. літ.);

// Вирішальний, визначальний.

Любов до мужика, до невільного, а потім і до бідного, – це найголовніша провідна ідея Шевченка і як поета, і як чоловіка (М. Драгоманов);

Основна провідна риса українського історичного епосу – це патріотизм, безмежна, дійова любов до Батьківщини (М. Рильський);

// Авторитетний, досвідчений (про фахівця в якій-небудь галузі).

На конференції виступили провідні вітчизняні та зарубіжні епідеміологи (з газ.);

// Якому належить, відводиться головна роль у чому-небудь.

Брак інвестицій особливо гостро відчувається в провідних галузях економіки України (з газ.);

“Вітчизна” – провідний журнал письменницької організації України (з газ.).

3. спец. Який має властивість пропускати через себе мінеральні та органічні речовини, воду і т. ін. (про тканину рослин).

Слід взяти до уваги ще й будову кореня [кукурудзи]. Площа його перерізу .. посередині містить видовжені провідні елементи (з наук. літ.);

Провідними називаються такі тканини, по яких відбувається пересування в рослині води та мінеральних речовин з кореня до листя та органічних речовин з листка до всіх інших органів (з навч. літ.).

ПРОВІДНИ́Й², а́, е́:

Провідна́ неді́ля див. неді́ля;

Провідни́й ти́ждень див. ти́ждень.

ПРО́ВІДНИЙ, а, е.

Прикм. до про́від 3.


найдено в "Словнику синонімів української мови"

ГОЛОВНИ́Й (який має найбільше значення), НАЙГОЛОВНІ́ШИЙ підсил., НАЙВАЖЛИВІ́ШИЙ підсил., ОСНОВНИ́Й, ЧІ́ЛЬНИЙ, ПРОВІДНИ́Й, ПЕ́РШИЙ, НАЙПЕ́РШИЙ підсил., ЩОНАЙПЕ́РШИЙ підсил., ПЕРШОРЯ́ДНИЙ, ЦЕНТРА́ЛЬНИЙ, ФУНДАМЕНТА́ЛЬНИЙ, ГЕНЕРА́ЛЬНИЙ, МАГІСТРА́ЛЬНИЙ, СТРИЖНЕ́ВИЙ (СТРИЖНЬОВИ́Й рідше), КАРДИНА́ЛЬНИЙ, КЛЮЧОВИ́Й, СТАНОВИ́Й рідше, ПЕРЕ́ДНІЙ рідше; ВИЗНАЧА́ЛЬНИЙ, ВИРІША́ЛЬНИЙ, ВИРІШНИ́Й рідше (від якого все залежить); КОНСТИТУТИ́ВНИЙ (який становить основу чого-небудь); ОСНОВОПОЛО́ЖНИЙ (який дає основу чому-небудь). Головною темою їхніх розмов була перемога (О. Гончар); І ще одна, може найголовніша, причина потягнула Марусяка до Ясенова: там жила Олена Срібнарчучка (Г. Хоткевич); Вітя найважливішим у житті вважав обережність (В. Козаченко); Основна.. риса українського історичного епосу — це патріотизм (М. Рильський); Ще в гімназії він з власної охоти навчився кількох європейських язиків (мов), прочитав у кождім із них чільні твори літератури (І. Франко); Одна з істотних ознак, власне найістотніша ознака моди — скороминущість, а одна з провідних, вирішальних ознак мистецтва — довготривалість (М. Рильський); Перша честь козака є шанувати товариство (О. Довженко); Добробут народний та воля — то наша найперша засада (П. Грабовський); Питання оволодіння майстерністю і, зокрема, робота над образом має для молодих поетів першорядне значення (А. Малишко); Центральна тема більшості творів шістдесятих років — учений і народ, наука і суспільство (М. Логвиненко); Одним із фундаментальних напрямів сучасної науки є фізика атомного ядра (з журналу); Генеральний принцип; Патріотична тема — одна із магістральних тем нашої літератури (з газети); Стрижневе завдання; Мистецтво і доба, художник і час — ці питання завжди були для письменників і митців кардинальними (О. Левада); Питання ядерного роззброєння — ключова проблема сучасності (з газети); Питання про впливи на письменника інших письменників у наших критиків займає чогось переднє місце (С. Васильченко); Визначальною рисою розвитку .. літератури й мистецтва завжди була і є передусім її суспільна актуальність (О. Левада); Як це трапилось, що .. він не подумав про вирішальну роль контрольної лабораторії в проведенні цього експерименту? (Ю. Шовкопляс); Всяке насильство приват-доцент Можар вважає злочином перед основоположними постулатами загальнолюдського гуманізму, на яких він вихований (Ю. Щербак). — Пор. 1. важли́вий, суттє́вий.


найдено в "Фразеологічному словнику української мови"
аріа́днина (провідна́) ни́тка, книжн. Те, що дає правильний напрямок, допомагає знайти правильний вихід з якоїсь ситуації. Система — це аріаднина нитка ботаніки, без якої ботанічна наука перетворюється на хаос (Наука і культура..); Я вже трохи стратила провідну нитку серед лабіринту різних “консолідацій” і не знаю, що мені про них думати (Леся Українка); Що ж тут найголовніше, де провідна нитка виховання людяності? Головне, на мій погляд,— в культурі людських бажань (В. Сухомлинський). посіда́ти / посі́сти чі́льне (поче́сне, провідне́ і т. ін.) мі́сце в чому. Бути досить важливим, передовим серед чогось і т. ін.; мати велике значення. В житті і духовному розвитку сучасної людини відіграють величезну роль різні ідеологічні фактори. Серед них чільне місце посідають мистецтво і література (З журналу); Україна прагне посісти чільне місце у загальноєвропейському процесі, підтримувати з усіма, перш за все, сусідніми, державами відносини взаємоповаги, дружби і ділового співробітництва (З газети); З початку свого існування Києво-братська школа посіла провідне місце на Україні і набула значення вищого учбового закладу (З журналу). провідна́ зоря́ (зі́рка). Хтось або щось, що визначає напрям у житті, скеровує чиюсь діяльність. Багато дала ти (музо) мені підмоги на сьому широкому світі — В моїм непривітнім житті ти була провідною зорею (Панас Мирний); Все своє творче життя Марія Костянтинівна (Заньковецька) була зразком і провідною зорею для молодого покоління акторів (Минуле укр. театру); У роки дитинства я розкривав перед дітьми яскраві образи людей, імена яких стали для багатьох поколінь провідною зіркою (В. Сухомлинський).
найдено в "Толковом словаре украинского языка"
I -а, -е.

1) Який указує дорогу, визначає напрямок руху кого-, чого-небудь. Посідати провідне місце.

2) перен. Найважливіший, головний, основний. || Вирішальний, визначальний. || Авторитетний, досвідчений (про фахівця в якій-небудь галузі). || Якому належить, відводиться головна роль у чому-небудь.

••

Провідний спеціаліст — керівна посада на підприємстві, в науково-дослідному інституті тощо (про інженера, економіста і т. ін.).

3) спец. Який має властивість пропускати через себе мінеральні та органічні речовини, воду і т. ін. (про тканину рослин).

••

Провідні тканини рослин — тканини, основною функцією яких є проведення по рослині води та розчинених у ній органічних і неорганічних речовин.

II -а, -е.

Прикм. до проводи 2).

••

Провідна неділя церк. — перша неділя після Великодня.

Провідний тиждень церк. — перший тиждень після Великодня.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
I -а, -е.1》 Який указує дорогу, визначає напрямок руху кого-, чого-небудь. Посідати провідне місце.
2》 перен. Найважливіший, головний, основний.
|| Вирішальний, визначальний.
|| Авторитетний, досвідчений (про фахівця в якій-небудь галузі).
|| Якому належить, відводиться головна роль у чому-небудь.
Провідний спеціаліст — керівна посада на підприємстві, в науково-дослідному інституті тощо (про інженера, економіста і т. ін.).
3》 спец. Який має властивість пропускати через себе мінеральні та органічні речовини, воду і т. ін. (про тканину рослин).
Провідні тканини рослин — тканини, основною функцією яких є проведення по рослині води та розчинених у ній органічних і неорганічних речовин.
II -а, -е.
Прикм. до проводи 2).
Провідна неділя церк. — перша неділя після Великодня.
Провідний тиждень церк. — перший тиждень після Великодня.

найдено в "Українсько-англійському словнику"

1) (основний, визначальний) leading

провідна ідея — leading idea

провідні галузі промисловості — key industries

2) (який вказує шлях) guiding, serving as guide

провідна зірка — lodestar, loadstar, guiding star; Cynosure

провідна нитка — clue, clew

3) фіз. conductive


найдено в "Українсько-польському словнику"

I [prowidnyj]

прикм.

czołowy, na czele

II [prowidnyj]

прикм.

przewodni (основний)


найдено в "Українсько-китайському словнику"

【形】

1) 领导的, 指导的, 主导的

Провідна ідея 指导思想

Провідна роль 领导作用

2) 指路

Провідна зірка 指路星; 灯塔


найдено в "Українсько-російському словнику"
I провідн`ий 1) (основной) ведущий; руководящий провідна ідея — руководящая идея провідна роль — ведущая роль 2) (указывающий путь) путеводный II провідн`ий физ. проводящий III пр`овідний спец. проводной провідний зв'язок — проводная связь
найдено в "Орфографічному словнику української мови"
про́відний прикметник дротяний провідни́й 1 прикметник який указує дорогу; основний; який пропускає мінеральні речовини провідни́й 2 прикметник перший після Великодня
найдено в "Словнику синонімів Караванського"
(знак) вказівний; (- зорю) путівний; (- тему) головний, основний; (фахівець) чільний, досвідчений, жм. підкутий, ведучий; (- ролю) керівний, ключовий.
найдено в "Українсько-польському словнику (Мар'яна Юрковського, Василя Назарука)"
1. przewodni, wiodący 2. Провідна неділя rel. pierwsza niedziela po Wielkanocy (Niedziela św. Tomasza)
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


ад'єктивведущий


найдено в "Украинско-русском политехническом словаре"
астр.; матем.; техн. ведущий (о специалисте), проводящий
найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Провідни́й, -на́, -не́


найдено в "Українсько-норвезькому словнику"

Ledende; programleder


найдено в "Украинско-английском юридическом словаре"
managing, key, leading, principal
найдено в "Українсько-грузинському словнику (Георгія Чавчанідзе)"
წამყვანი; გამტარი
найдено в "Analytical Chemistry (Ukr-Eng)"
conducting
T: 34