Значение слова "ЦЕЗАР" найдено в 20 источниках

ЦЕЗАР

найдено в "Энциклопедическом словаре Ф.А. Брокгауза и И.А. Ефрона"
Иозеф (Cesar, 1814—76) — венский гравер, медальер и скульптор, вначале был учеником одного мастера художественных слесарных изделий, а потом учился в Венской академии худ. леплению из глины и воска у Л. Шаллера и Кессманна и медальерному делу у Л. Пихлера. Получив в 1836 г. за свои успехи золотую медаль, был отправлен для дальнейшего усовершенствования в Рим пенсионером австрийского правительства, пробыл там шесть лет и по возвращении своем в Вену вскоре составил себе известность отличного медальера. В 1845 г. посетил главные монетные дворы Франции, Германии и Англии, в 1848 г. был избран в члены Венской академии худ. и с 1856 г. преподавал в ней моделировку. В последние 28 лет своей жизни занимался почти исключительно крупными скульптурными художественно-промышленными работами. Важнейшие из его произведений — роскошный, исполненный из золота, серебра и слоновой кости переплет экземпляра "Нибелунгов", посланного австрийским императором английск. королеве Виктории в подарок по случаю Лондонск. международной выставки 1850 г., многоштучное серебряное украшение обеденного стола (сцены охоты, с 30 фигурами) изготовленное для эрцгерцога Леопольда, серебряный "Щит О'Доннеля" (доставивший художнику золот. медаль на Парижской всемирной выставке 1855 г.), бронзовая статуя св. Елены (в иерусалимском храме), вырубленные из песчаника статуи "Физика" и "Химия" (в Брюннск. политехническ. институте) и мраморные статуи архит. Фишера-фон-Эрлаха (на Елизаветинск. мосту в Вене), Колумба и А. Смита (оба на фасаде здания Венской коммерческой академии).


найдено в "Энциклопедическом словаре"
Цезар (Йозеф Cesar, 1814—1876) — венский гравер, медальер и скульптор, вначале был учеником одного мастера художественных слесарных изделий, а потом учился в Венской академии художеств леплению из глины и воска у Л. Шаллера и Кессманна и медальерному делу у Л. Пихлера. Получив в 1836 г. за свои успехи золотую медаль, был отправлен для дальнейшего усовершенствования в Рим пенсионером австрийского правительства, пробыл там шесть лет и по возвращении своем в Вену вскоре составил себе известность отличного медальера. В 1845 г. посетил главные монетные дворы Франции, Германии и Англии, в 1848 г. был избран в члены Венской академии худ. и с 1856 г. преподавал в ней моделировку. В последние 28 лет своей жизни занимался почти исключительно крупными скульптурными художественно-промышленными работами. Важнейшие из его произведений — роскошный, исполненный из золота, серебра и слоновой кости переплет экземпляра "Нибелунгов", посланного австрийским императором английск. королеве Виктории в подарок по случаю Лондонск. международной выставки 1850 г., многоштучное серебряное украшение обеденного стола (сцены охоты, с 30 фигурами) изготовленное для эрцгерцога Леопольда, серебряный "Щит О‘Доннеля" (доставивший художнику золот. медаль на Парижской всемирной выставке 1855 г.), бронзовая статуя св. Елены (в иерусалимском храме), вырубленные из песчаника статуи "Физика" и "Химия" (в Брюннск. политехническ. институте) и мраморные статуи архитектора Фишера-фон-Эрлаха (на Елизаветинском мосту в Вене), Колумба и А. Смита (оба на фасаде здания Венской коммерческой академии).



найдено в "Словнику синонімів української мови"

КЕ́САР (титул імператора Давнього Риму), ЦЕ́ЗАР, ЦЕ́САР.

МОНА́РХ (самовладний голова держави), ВІНЦЕНО́СЕЦЬ заст., ПОРФІРОНО́СЕЦЬ заст., КЕ́САР заст., ЦЕ́ЗАР заст.; ЦІ́САР (ЦЕ́САР) заст. (перев. в Австро-Угорщині); ДЕРЖА́ВЕЦЬ заст. (володар, що має права такого голови держави); САМОДЕ́РЖЕЦЬ, АВТОКРА́Т книжн., САМОДЕРЖА́ВЕЦЬ заст., САМОВЛА́ДЕЦЬ заст., САМОВЛА́ДНИК заст., САМОВЛА́ДЦЯ заст. (з необмеженою владою); ЦАР, ЦА́РИК зневажл. (перев. у Росії, Болгарії); КОРО́ЛЬ (у деяких зарубіжних країнах); ПОМА́ЗАНЕЦЬ заст., ПОМА́ЗАНИК заст. (над яким здійснено обряд помазання на престол). Барклай мовчки пішов виконувати накази монарха, хоч він і знав, що ці накази безглузді і лише заважають роботі штабу (П. Кочура); (Василько:) Було так, щоб державний вінценосець Своєму слову зрадив, віру вбив? (Є. Кротевич); Ти (слава) хоча й пишалась І з п'яними кесарями По шинках хилялась, А надто з тим Миколою.., Та мені про те байдуже (Т. Шевченко); Царизм, а після царизму австрійський цісар, після Австрії польська шляхта -. ось хто обдирав боки у нещасної Галичини (П. Тичина); Поети над усе ставлять незалежність. Сперечаючись з державцями, вони потрапляють у немилість (П. Колесник); Але помреж, коли тримав вже в руках свої атрибути верховної влади на кону, був невмолимий, як самодержець (Ю. Смолич); Наш мудрий цар, Самодержавець-господар, Сердешний одурів (Т. Шевченко); Чи стерпить він, бездомний мандрівник, Тупих сатрапів самохіття І самовладців знавіснілий крик (М. Бажан); Ярослав став самовладцем всієї землі Руської (П. Загребельний); Не зовіте преподобним Лютого Нерона. Не славтеся царевою Святою війною. Бо ви й самі не знаєте, Що царики коять (Т. Шевченко); Окрім того, що набрав він На війні всього без ліку, Ще король йому в подяку Нагороду дав велику (Леся Українка); — А за помазаника Божого ви не бачили злиднів? (М. Стельмах).


найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

(Caesar)

Ґай Юлій, 101-44 до н.е., рим. полководець, політик і письменник; пов'язаний із партією популярів; член I тріумвірату (60); у 57-56 повністю завоював Ґаллію; після перемоги у громадянській війні диктатор; блискавично підкорив Віфінію (veni, vidi, vici); здійснив календарну реформу (звідси назва календаря юліанський); вбитий 15 III (березневі іди); Записки про громадянські війни; Записки про ґалльську війну.

∗∗∗

(кесар, імператор); найвищий титул монарха; походить від родового імені Ґая Юлія Цезаря; починаючи від Октавіана Авґуста ц. — один з титулів володаря рим. держави, а з 395 — двох володарів: сх.-рим. (тобто візантійського, до 1453) і зх.-рим. (до 476); у середньовіччі правителі вживали титул ц. для підкреслення своєї першості у християнському світі або своєї могутності; у 800 прийнятий Карлом Великим, 962 — Оттоном I; вживали нім. королі до 1806; правителі Московської держави (Рос. імперії) з XVI ст. (наз. цар) до 1917, Наполеон I з 1804 і Наполеон III з 1852, монархи Австрії 1804-1918 (українізована форма цісар) і Німеччини (кайзер) 1871-1918; прийнятий також деякими позаєвроп. правителями (перекладається укр. мовою переважно як імператор, ск., у випадку Японії).


найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
(кесар, імператор); найвищий титул монарха; походить від родового імені Ґая Юлія Цезаря; починаючи від Октавіана Авґуста ц. - один з титулів володаря рим. держави, а з 395 - двох володарів: сх.-рим. (тобто візантійського, до 1453) і зх.-рим. (до 476); у середньовіччі правителі вживали титул ц. для підкреслення своєї першості у християнському світі або своєї могутності; у 800 прийнятий Карлом Великим, 962 - Оттоном I; вживали нім. королі до 1806; правителі Московської держави (Рос. імперії) з XVI ст. (наз. цар) до 1917, Наполеон I з 1804 і Наполеон III з 1852, монархи Австрії 1804-1918 (українізована форма цісар) і Німеччини (кайзер) 1871-1918; прийнятий також деякими позаєвроп. правителями (перекладається укр. мовою переважно як імператор, ск., у випадку Японії).
найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ЦЕ́ЗАР, я, ч.

Те саме, що ке́сар.

Що нам римські цезарі й герої? Та ж прецінь у нас князі бували! (Леся Українка);

Видно там, як цезар Август провадить у бій італійців (М. Зеров).


найдено в "Літературному слововживанні"

ЦЕЗАР – КЕСАР – ЦІСАР

Цезар, -я, ор. -ем. Титул римських і візантійських імператорів; заст. – володар, монарх.

Кесар, -я. Грецька назва цезаря.

Цісар, -я. 1. Те саме, що цезар. 2. Імператор Австро-Угорщини.


найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
(Caesar) Ґай Юлій, 101-44 до н.е., рим. полководець, політик і письменник; пов'язаний із партією популярів; член I тріумвірату (60); у 57-56 повністю завоював Ґаллію; після перемоги у громадянській війні диктатор; блискавично підкорив Віфінію (veni, vidi, vici); здійснив календарну реформу (звідси назва календаря юліанський); вбитий 15 III (березневі іди); Записки про громадянські війни; Записки про ґалльську війну.
найдено в "Морфемном разборе слова по составу"
корень - ЦЕЗАР; нулевое окончание;
Основа слова: ЦЕЗАР
Вычисленный способ образования слова: Бессуфиксальный или другой

∩ - ЦЕЗАР; ⏰

Слово Цезар содержит следующие морфемы или части:
  • ¬ приставка (0): -
  • ∩ корень слова (1): ЦЕЗАР;
  • ∧ суффикс (0): -
  • ⏰ окончание (0): -

найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
це́зар (лат. Caesar) в Стародавньому Римі з 2 ст. титул спадкоємця престолу. В 4 – 5 ст. титулом цезаря називали носія самодержавної влади взагалі. Від імені Юлія Цезаря, який у 40-х pp. до н. е. запровадив у Римі свою одноособову владу.
найдено в "Словнику іншомовних слів"
цезар; ч. (лат.) в Стародавньому Римі з 2 ст. титул спадкоємця престолу. В 4 - 5 ст. титулом цезаря називали носія самодержавної влади взагалі. Від імені Юлія Цезаря, який у 40-х рр. до н. е. запровадив у Римі свою одноособову владу.
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. чол. роду, жив.кул.цезарь


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-я, ч.

Те саме, що кесар.



найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Це́зар, -ря, -реві; -зарі, -рів


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
Це́зар іменник чоловічого роду, істота ім'я
найдено в "Орфографічному словнику української мови"
це́зар іменник чоловічого роду, істота
T: 58