Значение слова "ЛІДЕРСТВО" найдено в 14 источниках

ЛІДЕРСТВО

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

ЛІДЕРСТВО (англ. leader < lead — вести) — тип управлінської взаємодії, що визначає

здатність впливати на індивідуумів (або їх групи) з метою спонукання їх до досягнення мети. Якщо керівник фармацевтичної організації (директор фармацевтичної фірми, завідувач аптеки тощо) є ефективним лідером, то колектив підлеглих працює скоординовано, успішно досягає мети. Особливостями Л. для керівників у фармацевтичній галузі є обов’язковість урахування соціальних, психологічних, етичних аспектів обслуговування споживачів (відвідувачів аптеки, хворих); ділових, економічних, комерційних особливостей взаємодії з виробниками ліків та оптовими фармацевтичними посередниками; інформаційних і консультативних взаємозв’язків з лікарями, формування відповідних рис у роботі підлеглих шляхом застосування необхідного підходу до Л. або їх комбінацій. Найбільш відомі три підходи до вивчення Л.: з позиції лідерських якостей, поведінський та ситуаційний. Підхід з позиції лідерських якостей (або теорія «видатних людей») передбачає визначення ефективного Л. на підставі інтелектуальних, емоційних, особистісних, ділових якостей лідера. Недоліком підходу є складність практичного застосування у зв’язку з відсутністю однакового набору якостей для всіх ефективних керівників. Цей підхід визначив подальший розвиток лідерських концепцій. Поведінський підхід (або концепція лідерської поведінки) створив основу для класифікації стилів керівництва (див. Стиль керівництва). Згідно з цим підходом ефективність Л. визначається не особистими якостями керівника, а його поведінкою щодо підлеглих. Найбільш відомими концепціями цього типу є теорія «Х» і теорія «У» Дугласа МакГрегора, дослідження Курта Левіна, системи управління Ренсса Лайкерта, управлінська сітка «ГРІД» Блейка і Мутона. Теорії поведінського підходу зробили значний внесок у розвиток Л., але не дали відповіді на запитання про зв’язок Л. з ефективністю, продуктивністю та задоволеністю; ці недоліки з’ясував і подолав ситуаційний підхід (див. Ситуаційний підхід). Лідерська поведінка повинна бути різною в різних ситуаціях, тобто керівник — лідер фармацевтичної організації — має поводити себе по-різному залежно від ситуаційних факторів (складності завдання, стосунків між керівником і колективом, обсягу повноважень, вимог і впливу зовнішніх чинників, ступеня зрілості та мотивованості підлеглих тощо). Найбільш відомими концепціями ситуаційного Л. є модель ситуаційного Л. Фідлера, ситуативна модель керівництва Херсі та Бланшара, модель шлях–мета Мітчела та Хауса, модель прийняття рішень керівником Врума — Йєттона — Яго, континуум лідерської поведінки Танненбаума — Шмідта, модель Стінсона — Джонсона. Сучасний розвиток вивчення Л. полягає в концепціях атрибутивного Л. (причинно-наслідковий підхід до вивчення Л.), харизматичного Л., перетворювального (реформаторського) Л. Ці концепції концентруються на здатності лідера створювати нове бачення рішення проблеми та, використовуючи власну харизму, надихати послідовників і викликати в них ентузіазм до дій стосовно досягнення мети (див. також Неформальний лідер).

Виханский О.С., Наумов А.И. Менеджмент. — М., 1999; Кабушкин Н.И. Основы менеджмента. — Минск, 1996; Мескон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента. — М., 1992.

Дорохова Л.П.

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ЛІ́ДЕРСТВО, а, с.

1. Становище, обов'язки, діяльність лідера (у 1 знач.).

Як показують дослідження, здібності до лідерства (керівництва) в суспільстві хомо сапієнс має кожен 20–й, або 5 % всіх людей (В. Чемерис);

Намагаєшся переконати [мамо] і мене, і саму себе, що Брендон має поступитися мені лідерством в інтересах справи (О. Авраменко, В. Авраменко).

2. Першість у чому-небудь.

І все ж, слухаючи його, Павло мимохіть згадував Платонове твердження, що професор Шевчук за нинішніх умов уже втратив право на лідерство (М. Дашкієв);

Дружина записалася, у школу жіночого лідерства, є й така (Л. Костенко);

Смичок був наше все. Чи могла їхня дружба носити ознаки конкуренції, боротьби за лідерство? (Ю. Андрухович).


найдено в "Словнику синонімів української мови"

ПЕ́РШІСТЬ (у змаганні), ЛІ́ДЕРСТВО, ПЕРШЕНСТВО́ рідше. Кульбаба вийшов у чемпіони! Здобув першість у.. рідкісному напівзабутому виді спорту (О. Гончар); З кожним туром футбольного чемпіонату країни загострюється боротьба за лідерство, за краще місце в турнірній таблиці (з газети); (Таня:) Пройшла моя слава, пропало моє першенство, не добігла... (І. Кочерга).

ПЕ́РШІСТЬ (становище того, хто зробив що-небудь першим), ЛІ́ДЕРСТВО, ПЕРВОРО́ДСТВО книжн., ПЕРШЕНСТВО́ рідше; ПРІОРИТЕ́Т (у відкритті, винаході тощо). Першості в сім'ї і в класі Саша досяг спокійно, зовсім непомітно (В. Канівець); Останнім часом багато говорять про самостійність сучасної ділової жінки, що захопила лідерство і на роботі (з журналу); Кінематографія виступає тут (при екранізації літературних творів) не у всеозброєнні свого первородства, а скоріше як спосіб для більш чи менш повного вираження суті літературного явища (О. Досвітній); (Маков:) Вам належить першенство. Ви прочитали китайський напис (І. Кочерга); — Ви самі на заводі доведете своє право на пріоритет у цьому відкритті (Ю. Шовкопляс).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-а, с.

1) Становище, обов'язки, діяльність лідера (у 1 знач.).

2) Першість у чому-небудь.



найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. сер. роду, тільки одн.лидерство


найдено в "Орфоепічному словнику української мови"

лі́дерство

[л’ідеирство]

-ва, м. (на) -в'і


найдено в "Українсько-польському словнику"

[liderstwo]

с.

liderstwo


найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-а, с. 1》 Становище, обов'язки, діяльність лідера (у 1 знач. ).
2》 Першість у чому-небудь.

найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Лі́дерство, -ва, -ву


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
лі́дерство іменник середнього роду
найдено в "Орфоэпическом словаре украинского языка"
{лі́деирство} -ва, м. (на) -ві́.
T: 82