Значение слова "ШИР" найдено в 19 источниках

ШИР

найдено в "Словнику синонімів української мови"

ПРО́СТІР (вільна, велика частина земної, водної поверхні або повітря), ПРО́СТОРІНЬ, ШИРОЧІ́НЬ, ШИРИНА́ рідше, РО́ЗМАХ, РОЗЛО́ГИ, О́БШИР, ШИР рідше, РО́ЗШИР рідше, ДОЗВІ́ЛЛЯ розм., ПРОСТО́РИЩЕ розм., ПРИВІ́ЛЛЯ (ПРИЗВІ́ЛЛЯ) перев. поет., ПРОСТО́РА діал. Розгорнулись розкидані в безладді на широкому просторі горби, пригорки, сугорби, розлогі переярки (І. Нечуй-Левицький); "Хелло!" — десь далеко на безмовній лінії свистав шугастий вітер.., кілька секунд необжитий, незалюднений простір над північною півкулею давав їй знати про себе (О. Забужко); — Дивлюсь оце, пане, на небо, .. і мені страшно стає від тої безмежної просторіні (Вал. Шевчук); Машина мчить краєм степу, звідки на всю широчінь видно морську затоку і скелю крейсера, що видніє в сліпучій далечі (О. Гончар); Він сам не пам'ятає, коли і як та чудова краса очарувала його своєю безмірною глибиною, безкраєю шириною (Панас Мирний); Після карпатських пейзажів, де стиснуті шапки гір зменшують віддаль неба од землі, вражає і розмах засніженої рівнини, і голуба височінь (М. Стельмах); Треба землі, і то конче треба. А де ж її узяти? ..А ці розлоги, що розкинулись ген-ген за горами та долинами, скільки оком захопиш! ..Адже то панське!.. (М. Коцюбинський); Дороги відкривали нам нові й нові обшири землі (А. Хорунжий); Солону шир морів в жадобі й марнім сні Три роки пінив він і напинав вітрила (переклад М. Зерова); Я довго так її шукав На розширі полів (А. Малишко); Краще йди в темний гай, у зелений розмай, Або в поле, де вітер гуляє, На дозвіллі із лихом собі розмовляй, — Може, там його вітром розмає (Леся Українка); Ми піднялися вгору ще — і світлою долиною відкрилося просторище (О. Упеник); Привілля озерних незайманих вод, І хащі лісів у осіннім полоні... (І. Нехода); За річкою — широка простора зелених плавнів, засипана вся південним промінням (М. Коцюбинський). — Пор. безме́жжя.


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ШИР, у, ч. і і, ж., рідко.

Те саме, що широчі́нь.

Він шумно зітхнув на весь шир .. грудей (Ю. Смолич);

Он Дніпро і той міліє... Плив цього літа Бамура до Запоріжжя на розкішному пароплаві, надивився... Вночі не один корабель, спіткнувшись на мілині, посилав у нічний шир тривожні сигнали, благаючи допомоги (М. Чабанівський);

Навколо шир така – оком обійми (Д. Павличко);

Коли “Война и мир” Родилася в кімнаті немудрящій, – Яка глибінь, який безмежний шир. Як розкрилялися народні сили В тих образах, що в свій всевладний вир Серця і покоління захопили! (М. Рильський).


найдено в "Словаре иностранных слов русского языка"
ШЕЙР, ШИР
(англ. shire - отделять). Английские графства, округа.

Словарь иностранных слов, вошедших в состав русского языка.- Чудинов А.Н.,1910.

ШИР
См. ШЕЙР.

Словарь иностранных слов, вошедших в состав русского языка.- Чудинов А.Н.,1910.



найдено в "Словнику української мови в 11 томах"
ШИР, у, ч. і і, ж., рідко. Те саме, що широчі́нь. Він шумно зітхнув на весь шир.. грудей (Смолич, День.., 1950, 242); Он Дніпро і той міліє… Плив цього літа Бамура до Запоріжжя на розкішному пароплаві, надивився… Вночі не один корабель, спіткнувшись на мілині, посилав у нічний шир тривожні сигнали, благаючи допомоги (Чаб., Тече вода.., 1961, 31); Навколо шир така — оком обійми (Павл., Бистрина, 1959, 86); Коли "Война й мир" Родилася в кімнаті немудрящій,— Яка глибінь, який безмежний шир. Як розкрилялися народні сили В тих образах, що в свій всевладний вир Серця і покоління захопили! (Рильський, III, 1961, 148). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 455.
найдено в "Кулинарном словаре"
шир
     Осетинское название широко распространенной на Кавказе каши, приготавливаемой из кукурузной муки на молоке или сыворотке.
     (Кулинарный словарь В.В. Похлебкина, 2002)
* * *
(Источник: «Объединенный словарь кулинарных терминов»)


найдено в "Словаре личных имен"
ШИР
Лев. Синонимы: Арслан, Газанфар, Зайгам, Хайдар, Асад, Лаис. Антрополексема.

Татарские, тюркские, мусульманские мужские имена. Словарь терминов..



найдено в "Терминах атомной энергетики"
сдвиг магнитных силовых линий в тороидальной конфигурации, возникающий в том случае, если угол вращательного преобразования изменяется в зависимости от расстояния между магнитной осью системы и магнитной поверхностью. Термины атомной энергетики. - Концерн Росэнергоатом,2010
найдено в "Русско-английском словаре по физике"
м.; физ. пл.
shear
- шир магнитного поля


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-у, ч. і -і, ж., рідко.

Те саме, що широчінь.



найдено в "Словнику синонімів Вусика"

I

ширина, широта, широчина, широчінь

II

див. далечінь


найдено в "Большой энциклопедии кулинарного искусства Похлебкина"

        Осетинское название широко распространенной на Кавказе каши, приготавливаемой из кукурузной муки на молоке или сыворотке.


найдено в "Русско-английском техническом словаре"
1) <engin.> shear

2) twist

найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-у, ч. і -і, ж. , рідко.Те саме, що широчінь.

найдено в "Українсько-англійському словнику"

Spaciousness, (wide) expanse, wide open space


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
шир іменник чоловічого або жіночого роду широчінь рідко
найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Шир, ши́ру, -рові


найдено в "Крымскотатарско-русском словаре"
1) лев см. арслан 2) перен. храбрец
найдено в "Русско-китайском словаре"
脉冲宽度调节器


T: 53