Значение слова "ІНТЕРПОЛЯЦІЯ" найдено в 24 источниках

ІНТЕРПОЛЯЦІЯ

найдено в "Гірничому енциклопедичному словнику"
интерполяция - interpolation - Interpolation, Einschaltung - 1) матем. Спосіб, за допомогою якого за таблицею, що містить деякі числові дані, можна знайти проміжні результати, яких нема безпосередньо в таблиці. Напр., визначення функції f(x) для аргументів x, які знаходяться між значеннями X0(Xi)…Xn, за відомими значеннями f(Xi), де Xі = Xo, X1 ,…,Xn. Якщо X лежить зовні інтервалу (X0...Xn ), аналогічна процедура називається екстраполяцією. Найбільш простою є лінійна інтерполяція, при якій приріст функції вважають пропорційним приросту аргументу. В геодезії та маркшейдерській справі І. використовують для визначення проміжних значень функцій за математичними таблицями, визначення проміжних значень показника за даними ізоліній на графіках ізопотужностей, ізогіпс та ін. 2) Неавторські вставки слів, речень або чисел у тексті під час переписування, опрацювання рукописів, при копіюванні географічних карт тощо. 3) В статистиці - спосіб матем. обґрунтування невідомих значень динамічного ряду явищ за допомогою відомих сусідніх членів ряду або на основі встановленого взаємозв’язку інтерпольованого явища з іншими явищами, кількісний вираз яких відомий.
найдено в "Eкономічній енциклопедії"
рос. интерполяция (латин. interpolatio — підновлення, підправлення, зміна) — 1-У статистиці — спосіб обчислення показників, яких не вистачає в динамічному ряді явищ. Невідомі значення ряду обчислюють або за допомогою відомих сусідніх членів ряду, або на основі встановленого взаємозв'язку інтерпольованого явища з іншими явищами, кількісний вираз яких відомий. І. завжди дає наближені результати. Точність їх залежить від обґрунтованості вибору функцій для вирівнювання, від урахування якісних особливостей явища, що інтерполюється. І. полягає у використанні закономірностей, що склалися всередині даного відрізка часу, на відміну від екстраполяції, в якій цю закономірність вважають дійсною і поза межами цього відрізка часу. 2. Неавторські вставки слів, речень або чисел у тексті під час переписування, опрацьовування рукописів, при копіюванні географічних карт тощо.
найдено в "Українській літературній енциклопедії"

інтерполя́ція

• інтерполяція

(від лат. interpolatio — зміна, спотворення, фальшування)

- вставка до тексту твору; виправлення автентичного тексту чужою рукою. До І. нерідко вдавалися переписувачі рукописних житійних та ін. творів, вводячи в первісний текст слова, фрази і навіть цілі епізоди. Вносити І. може редактор, який відновлює незрозуміле чи пошкоджене місце в тексті, доповнює його. І. є допоміжним матеріалом при вивченні історії написання твору, визначенні способу його інтерпретації та ін.

М. М. Гнатюк.


найдено в "Фізико-технічному словнику-мінімумі"

інтерполяція, род. інтерполяції

(від лат. interpolate – зміна)

знаходження проміжних значень функції на підставі деяких відомих її значень.

Існує також близьке до інтерполяції завдання, яке полягає в апроксимації будь-якої складної функції іншою, більш простою функцією (Гинзбург).

На практиці найчастіше застосовують інтерполяцію многочленами (Гинзбург).


найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. жін. родуліт., мат., філол., екон.Паронім: інтерпеляціятекстова вставка пiзнiшого походження, якої не було в оригiналiинтерполяция


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-ї, ж.

1) спец. Текстова вставка пізнішого походження, якої не було в оригіналі.

2) мат. Знаходження проміжних значень функції на підставі деяких відомих її значень. || Знаходження проміжних значень величини за деякими заданими значеннями.



найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
інтерполя́ція (від лат. interpolate – зміна) 1. матем. Спосіб, за допомогою якого за таблицею, що містить деякі числові дані, можна знайти проміжні результати, яких нема безпосередньо в таблиці. 2. Неавторські вставки слів, речень або чисел у тексті під час переписування, опрацювання рукописів, при копіюванні географічних карт тощо.
найдено в "Словнику з творів Івана Франка"

інтерполя́ція:

— вставлення до рукописного тексту слів і речень, що не належать авторові [47]

— зміна [53]

— зміна, вставка в чужий текст [34]

— неавторські вставки в текст під час переписування його [43]


найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-ї, ж. 1》 спец. Текстова вставка пізнішого походження, якої не було в оригіналі.
2》 мат. Знаходження проміжних значень функції на підставі деяких відомих її значень.
|| Знаходження проміжних значень величини за деякими заданими значеннями.

найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

Визначення функції на заданому проміжку на підставі значень, які вона приймає у заданих точках цього проміжку; і. лінійна — і., при якій функція, що визначається, є лінійною.


найдено в "Словнику іншомовних слів"
інтерполяція; ж. (лат., зміна) 1. Текстова вставка пізнішого походження, якої не було в оригіналі. 2. мат. Знаходження проміжних значень функції на підставі деяких відомих її значень.
найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
визначення функції на заданому проміжку на підставі значень, які вона приймає у заданих точках цього проміжку; і. лінійна - і., при якій функція, що визначається, є лінійною.
найдено в "Українсько-польському словнику"

[interpol'acja]

ж.

interpolacja


найдено в "Словнику чужослів Павла Штепи"

Додаток (не автора)


найдено в "Українсько-англійському словнику"

Interpolation, intercalation


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
інтерполя́ція іменник жіночого роду
найдено в "Украинско-русском политехническом словаре"
матем.; физ. интерполяция
найдено в "Analytical Chemistry (Ukr-Eng)"
interpolation
T: 41