Значение слова "НЕЗЕМНИЙ" найдено в 13 источниках

НЕЗЕМНИЙ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

НАДЗВИЧА́ЙНИЙ (дуже великий за силою вияву, інтенсивністю чого-небудь, завдяки чому виділяється на загальному тлі), НЕЗВИЧА́ЙНИЙ, ВИНЯТКО́ВИЙ, СУГУ́БИЙ книжн. заст.; НЕЗРІВНЯ́ННИЙ (який важко порівняти при цьому з чим-небудь); НАДМІ́РНИЙ, НЕПОМІ́РНИЙ (який перевищує звичайну міру, норму); НЕЙМОВІ́РНИЙ, НЕПРАВДОПОДІ́БНИЙ, ДИВОВИ́ЖНИЙ, КАЗКО́ВИЙ, ФАНТАСТИ́ЧНИЙ (який викликає подив силою свого вияву, у який важко повірити); НАДПРИРО́ДНИЙ, НЕЗЕМНИ́Й (який силою свого вияву настільки відхиляється від звичайного ступеня, що викликає враження про неможливість такого в природі); НАДЛЮ́ДСЬКИЙ, НЕЛЮ́ДСЬКИЙ, НАДСИ́ЛЬНИЙ, НЕПОСИ́ЛЬНИЙ (який викликає враження про перевищення звичайних людських якостей, властивостей, можливостей). Ладигін з дитинства відзначався спокійною поведінкою, надзвичайною чутливістю та мрійністю (Д. Ткач); Тільки незвичайна блідість обличчя показувала, якого зусилля волі коштує йому.. спокій і стриманість (О. Гончар); Не раз ризикував (Яків) життям — рятував справу своєю винятковою особливістю та холоднокровністю (Є. Кротевич); В час смертельної небезпеки.. дворянство дає кріпаків і майно з сугубою неохотою, скаргами й наріканням (О. Полторацький); Андрій знову цілком віддався своїй роботі, знаходячи в ній незрівнянну радість творчості (О. Гуреїв); На хвилю нерви його отупіли з надмірного болю (І. Франко); Тітка, зігнувшись під непомірною вагою, ..поспішала до поїзда (В. Козаченко); В надвечір'ї його біле волосся спалахнуло неправдоподібною білістю (Є. Гуцало); Чутка про мандрівних акробатів облетіла слободу з дивовижною швидкістю (А. Шиян); І дивишся на сю гостру енергію (гуцулів), на сю непогамовану завзятість, на сю витривалість казкову — і гадаєш собі: і так то все пропаде? (Г. Хоткевич); Лице його гляділо якось гордо І враз тривожно; очі з ям глибоких Блищали острим надприродним блиском (І. Франко); Якби я невірним був тобі таємно, — ..Я б украв у себе щастя своє — долю, Я б зазнав страшного неземного болю! (В. Бичко); — У мами надлюдська сила, надлюдський розум! — з подивом шептав Адась (І. Франко); Нелюдським напруженням він робить ще кілька кроків і знесилено осідає на землю (І. Багмут); Надсильне, довго здержуване хлипання перервало її мову (І. Франко); Вона тремтіла від непосильного напруження волі (І. Ле). — Пор. 3. вели́кий, найбі́льший, 1. небува́лий, 1. неймові́рний.

НАДПРИРО́ДНИЙ (який нібито не може бути пояснений природним шляхом, не підлеглий законам природи), НЕЗЕМНИ́Й, НАДЗЕ́МНИЙ, ЧУДЕ́СНИЙ заст., розм. (який має в собі чудо, сповнений чудес); МІСТИ́ЧНИЙ, ОКУ́ЛЬТНИЙ книжн., ОКУЛЬТИ́ВНИЙ книжн. (пов'язаний із "потойбічним" світом, сповнений незрозумілих таємниць, якого не можна осягнути розумом). Здається, ждали війська від них чогось надприродного, більшого, ніж спроможна зробити людина (О. Гончар); Мовби сила неземна підкидає їх обох — зскакують на сідла один з другим (Г. Хоткевич); Мов зачарована, слухаю голос надземний (Леся Українка); "Се килим-самольот чудесний, За Хмеля виткався царя, Літа під облака небесні.." (І. Котляревський); — Трембіта видає густий і холодний, майже містичний звук, — говорив Андрон Гнатович (Є. Гуцало); Окультні явища. — Пор. 1. нереа́льний.

НЕЗЕМНИ́Й (за релігійним уявленням — який стосується "того світу"; перен. — чужий усьому житейському), ПОТОЙБІ́ЧНИЙ, ТОГОСВІ́ТНІЙ, НЕТУТЕ́ШНІЙ рідше (перев. у перен. знач.); ЗАГРО́БНИЙ (звичайно зі сл. світ, життя і т. ін.). — Підіймаю я голову, дивлюсь, а на скелі знов стояла та ж сама неземна постать (І. Нечуй-Левицький); Потойбічний світ; Йшла (Оксана) назустріч своїй смерті, якась уже потойбічна, невпізнанна і чужа (В. Кучер); Білявий, кирпатий, з обличчям приємним і задерикуватим, якимсь нетутешнім видінням став він несподівано на порозі (В. Козаченко); — Шкода твоєї голови. Бо ж мені хочеться з тобою здибатись колись у цім житті, а не в загробнім (О. Ільченко).

НЕРЕА́ЛЬНИЙ (якого немає й не буває в дійсності), ІРРЕА́ЛЬНИЙ книжн., ФАНТАСТИ́ЧНИЙ підсил., НЕЗЕМНИ́Й підсил.; НЕІСНУ́ЮЧИЙ (якого немає в дійсності). Нереальним видається він Ігореві. Немов персонаж з невиразного й напівзабутого сновиддя (Ю. Шовкопляс); Неначе реальний світ крадькома міниться на фантастичний, зміняється на легку мрію й тоне десь в сизій далечі (І. Нечуй-Левицький); Шевченко в противагу естетам, які неодмінно жінку малювали ефемерною, подібною до ангела, неземною, — портрет обдуреної нещасної Катерини своєї дав простими, земними, реальними мазками (П. Тичина); (Хламушка:) Ну, й люди! Понабудують собі неіснуючих перепон.. і мучаться (І. Кочерга). — Пор. ви́гаданий, 1. надприро́дний, 1. прима́рний, уя́вний.


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

НЕЗЕМНИ́Й, а́, е́.

1. Який міститься поза Землею (у 1 знач.).

Неземне тіло;

// Не характерний, не властивий Землі.

Вони [водорості] ростуть по дну якісь мережані, гіллясті – фантастична, неземна рослинність (О. Гончар);

* У порівн. Мов зачаровані, мов неземні, стояли непорушні, сонні, одягнуті в іскристий іній дерева... (І. Рябокляч).

2. За релігійним уявленням – потойбічний, загробний.

Характерною рисою релігійного світогляду є віра в існування цього неземного, “потойбічного” світу, який нібито існує поруч із звичайним, відомим кожній людині світом (з наук.-попул. літ.);

– Підіймаю я голову, дивлюсь, а на скелі знов стояла та ж сама неземна постать (І. Нечуй-Левицький);

// Який зумовлюється дією надприродних сил.

Мовби сила неземна підкидає їх обох – зскакують на сідла один з другим (Г. Хоткевич);

// Який не існує.

Для Івана .. дівчина була чимсь несказанно прекрасним, але неземним і далеким (П. Колесник).

3. перен. Позбавлений усього буденного, грубого; незвичайний.

Все – і ліс, і моріжок, і річка – мені здавались чарівними й повними несказанної краси, чогось неземного (Олесь Досвітній);

Колись і він чекав своєї неземної любові, співав про неї (М. Стельмах);

// Який викликає почуття захоплення; чарівний.

Анрі-Жак із вдячністю обмацав язиком середину рота, щоб уповні насолодитися неземним букетом російського напою (Ю. Яновський);

На людей лився і лився неземний спів (М. Стельмах).

4. перен., розм. Який перевищує звичайний ступінь, міру і т. ін. чого-небудь; надзвичайний, великий.

Дівчина стрілась – краса неземна (П. Воронько);

Якби я невірним був тобі таємно, – .. Я б украв у себе щастя своє – долю, Я б зазнав страшного неземного болю! (В. Бичко).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-а, -е.

1) Який міститься поза Землею (у 1 знач.). Неземне тіло. || Не характерний, не властивий Землі.

2) За релігійним уявленням – потойбічний, загробний. || Який обумовлюється дією надприродних сил. || Нереально існуючий.

3) перен. Позбавлений усього буденного, грубого; незвичайний. || Який викликає почуття захоплення; чарівний.

4) перен., розм. Який перевищує звичайний ступінь, міру і т. ін. чого-небудь; надзвичайний, великий.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-а, -е.1》 Який міститься поза Землею (у 1 знач. ). Неземне тіло.
|| Не характерний, не властивий Землі.
2》 За релігійним уявленням – потойбічний, загробний.
|| Який обумовлюється дією надприродних сил.
|| Нереально існуючий.
3》 перен. Позбавлений усього буденного, грубого; незвичайний.
|| Який викликає почуття захоплення; чарівний.
4》 перен. , розм. Який перевищує звичайний ступінь, міру і т. ін. чого-небудь; надзвичайний, великий.

найдено в "Большом украинско-русском словаре"


ад'єктив1. який мiститься поза Землею2. за релiгiйними уявленнями - потойбiчний, загробний3. (перен.) позбавлений усього буденного, грубого; незвичайний4. (перен.) який перевищує звичайний ступiнь, мiру чого-небудьвнеземной


найдено в "Словнику синонімів Караванського"
позаземний; (світ) потойбічний, загробний; (- силу) надприродний; (- любов) незвичайний, (- музику) чарівний, (- красу) несказанний, небесний, небачений, (біль) небувалий; п! БЕЗТІЛЕСНИЙ.
найдено в "Українсько-польському словнику"

[nezemnyj]

прикм.

nieziemski


найдено в "Українсько-англійському словнику"

Unearthly; heavenly, celestial; перен. otherworldly


найдено в "Українсько-норвезькому словнику"

Overjordisk, utenomjordisk


найдено в "Українсько-шведському словнику"

Överjordisk, utomjordisk


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
неземни́й прикметник
T: 23