Значение слова "ВОЗИТИ" найдено в 23 источниках

ВОЗИТИ

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ВОЗИ́ТИ, вожу́, во́зиш, недок., кого, що.

1. Те саме, що везти́ 1, але з позначенням повторюваності, тривалості дії, що відбувається в різний час або в різних напрямках.

За те вони [пани] дрова возили, В болотах очерет косили, Носили в пекло на підпал (І. Котляревський);

Величезний, незграбний віз, що допiру возив борошно, зупинявся несподiвано перед парадним ходом (Б. Антоненко-Давидович);

Трамвай уже бігав по проспекту, але воду ще возили з Дніпра в діжках (В. Домонтович);

Шановний друже, я кожного дня вожу в таксі сотні людей (О. Бердник);

Однієї з весен справді почалася будова, дерево, камінь і метал возили до підніжжя спеціально збудованим і пущеним від колії через ліс залізничним відгалуженням (Ю. Андрухович).

2. Волочити, тягати що-небудь.

Любиш їздить – люби й саночки возить! (Номис);

Лаврін .. прив'язував до нитки заячий хвостик і возив його по долівці, забавляючись хижими стрибками кота (О. Донченко).

◇ (1) Вози́ти / повози́ти попа́ в ре́шеті, заст. – говорити неправду, брехати під час сповіді.

Надокучило мені каляться з нечистою силою... та до того ще й така думка: чи не доведеться мені за цю пекельну кумпанію [компанію] возить попа в решеті? (Марко Вовчок);

(2) Постоло́м добро́ во́зять (но́сять), заст., жарт. – уживається як традиційний вираз про благополучний, щасливий кінець казки.

Оце ж і вся [казка], – живуть, і хліб жують, і постолом добро возять (Сл. Гр.);

(3) Хоч во́зом вози́ чого – дуже багато.

Яблук у цьому році хоч возом вози (з газ.).


найдено в " Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)"
ВО|ЗИТИ (15), -ЖОУ, -ЗИТЬ гл. Возить:

и возивъ ц҃рюгородоу и оучинихъ химипетъ б҃жiѥю же волею възвр[а]тихъсѩ исъ ц҃рѩгорода. ЕвМст до 1117, 213 (запись 1125); и ˫ако бысть идыи поутьмь. и воз˫аи ѥго видѣвыи въ такои одежи соущааго. ЖФП XII, 43б; а поудъ дали немци волочаномъ. иже то имь товаръ возити на волоце всѩкомоу гостьи. Гр 1229, сn.D (смол.); на˫аша наимиты. возити. мьртвьцѩ из города. ЛН XIIIXIV, 12 об. (1128); коубары зажьже, въ нихъже брашно воѥмъ вожахоу (κομιζούσας) ГА XIIIXIV, 230а; возъ по собѣ не возѩше. ни котьла ни мѩсъ варѩ. ЛЛ 1377, 19 (964); бѣ бо и оц҃ь ѥго тако мл(с)твъ. ˫ако же и на возѣхъ возити брашно по граду. ЧтБГ к. XI сп. XIV, 96; како прелстиша гаваоните ic(c)a в галгалѣ(х). и створиша ˫а дрова и воду возити. ГБ XIV, 69б; повелѣ куны возити на возѣхъ ПрП XIVXV (1), 134г; заоутра же въставше извозници. и ѣхаш(а) на брегъ хотѩще возити древо. ПКП 1406, 190а; велѩшеть по всѩ д҃ни возити. по городу брашно и питье... нищимъ на потребу ЛИ ок. 1425, 206 об. (1175).



найдено в "Словнику синонімів української мови"

РУ́ХАТИ (змінювати положення кого-, чого-небудь внаслідок обертання, коливання, пересування тощо), ПЕРЕМІЩА́ТИ, ПЕРЕМІ́ЩУВАТИ, ВОРУШИ́ТИ, ПОРУ́ШУВАТИ, ВОЗИ́ТИ, ПОДАВА́ТИ, ДВИ́ГАТИ розм.; ЗРУ́ШУВАТИ, ЗДВИГА́ТИ, ЗДВИ́ГУВАТИ (з місця); СУ́НУТИ, ПЕРЕСУВА́ТИ, ПОСУВА́ТИ, СО́ВАТИ (змінювати положення чого-небудь, не відриваючи від поверхні землі тощо); КОТИ́ТИ, ПРОКО́ЧУВАТИ (про хвилі, хмари і т. ін.). — Док.: ру́шити, пору́хати, перемісти́ти, пору́шити, пода́ти, двигну́ти, зру́шити, здвигну́ти, пересу́нути, посу́нути, покоти́ти, прокоти́ти. Чую я: лісун кудлатий тут лежить.., все він рухає й колише у бору (М. Драй-Хмара); Не зневажу добрий рід свій, не стану костей нашого роду рушити (Ганна Барвінок); Війна з блискавичною швидкістю переміщає людей навколо себе (Л. Дмитерко); Підземні джерела тихо ворушать і викидають із дна чисті, перемиті піщинки (Григорій Тютюнник); Чорняві переливи тіней перебігали рядами по вершках дерев, коли вітер порушував їх широким подувом (Юліан Опільський); Не раз і не два опускав він її (вершу), подаючи човен все далі та далі по річці (Панас Мирний); (Мільванов:) Уявляю. Напевно, говорила, що я змінюю напрямок річок, двигаю гори й тому подібне (І. Кочерга); (Долорес:) Чи ти ж того не знаєш, як тяжко зрушити великий камінь? (Леся Українка); А потому зійшлись люди, Київ збудували та Самсона того й лева З місця не здвигали (С. Руданський); Бульдозери.. сунуть її (глину) нагору, на вали, нагортають цілі буртовища (О. Гончар); Чути було, як (за дверима в їдальні) пересувають столи (Ірина Вільде); Соломія дзенькнула ключем у замку й посунула скриню під стіну (І. Нечуй-Левицький); Часом і коло печі свої руки каляє, горшки соваючи (Панас Мирний); А у річці жовтим валом Повінь котить води (І. Франко).

ТЯГА́ТИ (пересувати щось довгий час або в різні боки, не відриваючи від поверхні), ВОЗИ́ТИ, ТАСКА́ТИ розм. — Що ж, Коню, ти? Попихач головатий... Диковина тим возом торохтіть; Велике діло борону тягати Або снопи возить! (Л. Глібов); Лаврін.. прив'язував до нитки заячий хвостик і возив його по долівці, забавляючись хижими стрибками кота (О. Донченко); Спав-спав (Нечипір), аж ось чує, що його сіпають і таскають то сюди, то туди (Г. Квітка-Основ'яненко).


найдено в "Українсько-англійському словнику"

тж. везти

(перевозити) to convey, to transport, to carry; (на автомобілі) to drive; (на возі) to cart

возити суходолом (морем) — to convey (to transport) by land (by sea)


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

вожу, возиш, недок., перех.

1) Переміщати, пересувати, доставляти кого-, що-небудь машиною, возом і т. ін.

2) Волочити, тягати що-небудь.



найдено в "Фразеологічному словнику української мови"
вози́ти / повози́ти попа́ в ре́шеті, заст. Говорити неправду, брехати під час сповіді. Надокучило мені каляться з нечистою силою... та до того ще й така думка: чи не доведеться мені за цю пекельну кумпанію (компанію) возить попа в решеті? (Марко Вовчок).
найдено в "Орфоепічному словнику української мови"

вози́ти

[возитие]

воужу, возиеш; нак. вози, воуз'іт'


найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
вожу, возиш, недок. , перех. 1》 Переміщати, пересувати, доставляти кого-, що-небудь машиною, возом і т. ін.
2》 Волочити, тягати що-небудь.

найдено в "Українсько-польському словнику"

[wozyty]

дієсл.

wozić


найдено в "Українсько-китайському словнику"

【未】

1) (不定向) 搬运, 运送, 运输

2) 拖着


найдено в "Сербско-русском словаре"
1) вози́ть, везти́ 2) пра́вить вози десно — езжа́й праве́е, держи́сь пра́вой сторо́ны вози лагано — езжа́й ти́ше
найдено в "Українсько-білоруському словнику"

Адабраць

браць

узяць


найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Вози́ти, вожу́, во́зиш, во́зять


найдено в "Орфоэпическом словаре украинского языка"
{вози́тие} воужу́, во́зиеш; нак. вози́, воузі́т.
найдено в "Орфографічному словнику української мови"
вози́ти дієслово недоконаного виду
найдено в "Українсько-грузинському словнику (Георгія Чавчанідзе)"
წაღება, ზიდვა, ტარება; გასეირნება
найдено в "Українсько-білоруському словнику"
адабраць
браць
узяць
найдено в "Українсько-білоруському словнику"
адабраць браць узяць
T: 36