Значение слова "КЛІНІКА" найдено в 27 источниках

КЛІНІКА

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

КЛIНІКА (грец. kline — ліжко; klіnіke — догляд за лежачим хворим, лікування) — лікувально-профілактичний заклад, у якому лікування хворих поєднується з педагогічною і науково-дослідною роботою. Перший клінічний заклад, де проводилася теоретична і практична підготовка лікарів, було відкрито в 1728 р. у Страсбурзі. У Росії таку роль практичної медичної школи відіграв відкритий у 1707 р. у Москві Головний клінічний військовий госпіталь. Тут виникла перша в Росії медико-хірургічна школа, де учні виконували ту ж роль, що й студенти в сучасних К. У Петербурзі в 1805 р. практичні клінічні заняття з терапії, хірургії та акушерства були введені в Медико-хірургічній академії, а з 1806 р. були відкриті спеціальні К. У подальшому К. з різних клінічних дисциплін з’явилися в деяких інших вищих медичних навчальних закладів. З 1930 р., після реорганізації медичних факультетів університетів у медичні інститути і передачі їх у підпорядкування органів охорони здоров’я, розширилося використання лікарень та інших лікувально-профілактичних закладів як їх навчальних баз. Положення було збережене і після переходу українських науково-дослідних інститутів (НДІ) у підпорядкування НАНУ. Важливою структурною частиною К. більшості інститутів є консультативно-поліклінічне відділення. Велика частина навчальних закладів та інститутів удосконалення лікарів на сьогодні повністю або частково зосереджена на базі великих міських (обласних, республіканських) лікарень, де проводиться педагогічна і науково-дослідна робота. З 1963 р., коли було затверджене перше положення «Про клінічну лікарню», існує положення, якщо лікарня використовується з метою викладання чи виконання науково-дослідних робіт не менше ніж на 50%, то за спільним представленням закладу охорони здоров’я і НДІ до МОЗ України їй присвоюється найменування «клінічна лікарня». Більш пізній наказ МОЗ СРСР від 30 травня 1977 р. № 510 передбачав обов’язками для кафедр цієї бази, відділів, лабораторій медичних інститутів (факультетів) чи НДІ забезпечення організаційно-методичної та практичної допомоги в практичній роботі згідно з планами, затвердженими вищими органами. Відповідно до чинних положень для виконання планів підготовки лікарів і проведення науково-дослідних робіт передбачене резервування до 15% від числа штатних ліжок конкретної лікарні. Для К. і клінічних лікарень передбачаються підвищені норми витрати на ЛП, реактиви, перев’язувальні матеріали та інструментарій, а також на апаратуру та устаткування. Керівники кафедр (відділів, лабораторій), будучи науковими керівниками і консультантами відділень, очолюють у них науково-дослідну роботу і разом із завідувачем відділення несуть повну відповідальність за рівень і якість лікувально-діагностичної роботи відділення.

БМЭ. — 1975. — Т. 10; Наказ МОЗ України від 17.11.1997 р. № 340.

Мороз В.А.

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

КЛІ́НІКА, и, ж.

Установа лікарняного типу, в якій лікування хворих поєднується з науково-дослідною та педагогічною роботою.

Скінчив [Темницький] у Відні медицину і практикував при тамошній клініці (І. Франко);

– Ні, перше думаю заїхать у Відень: хочу там пройти неділь у шість коротенький практичний курс акушерства, придивитись, поучитись при клініці (Олена Пчілка);

У стоматологічній клініці – перерва на обід (А. Крижанівський);

Працює [жінка] кардіологом у клініці, де батько лежав з інфарктом (Л. Костенко);

Ліда покинула роботу в районній поліклініці й пішла працювати у приватну клініку – тут і навантаження менше, і графік прийомів зручніший (Люко Дашвар).


найдено в "Словнику синонімів української мови"

ЛІКА́РНЯ (заклад для стаціонарного лікування хворих); ШПИТА́ЛЬ заст.; КЛІ́НІКА (установа, в якій лікування поєднується з науково-дослідною та педагогічною роботою); ГО́СПІТАЛЬ (перев. військова лікарня); ЛАЗАРЕ́Т (невелика військова лікарня). — Треба в лікарню, — коротко сказав він (лікар), — у клініку шкіряних захворювань (О. Донченко); Стара Чугаїха розказала сусідам, що познайомився її син з Мартою на Кубані, як у шпиталі лежав (М. Зарудний); Вона потрапила, дякуючи допомозі впливового знайомого, у велику і солідну клініку професора Шульги (Н. Рибак); Після взяття рейхстагу Дмитро вісім місяців пролежав у госпіталі (П. Автомонов); А Шевченко відіспався, зігрівся в теплі лазарету, відпочив від муштри (З. Тулуб).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-и, ж.

1) Установа лікарняного типу, у якій лікування хворих поєднується з науково-дослідною та педагогічною роботою.

2) Те саме, що клінічна картина.



найдено в "Словнику іншомовних слів"
клініка; ж. (гр., лікування, догляд за лежачим хворим, від ложе, постіль) установа лікарняного типу, де лікування хворих поєднується з науково-дослідною та педагогічною роботою; шпиталь, госпіталь, лазарет, стаціонар, лічниця, амбулаторія.
найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
клі́ніка (грец. κλινική – лікування, догляд за лежачим хворим, від κλίνη – ложе, постіль) лікувальна установа, в якій лікування хворих поєднується з науково-дослідною та педагогічною роботою.
найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-и, ж. 1》 Установа лікарняного типу, у якій лікування хворих поєднується з науково-дослідною та педагогічною роботою.
2》 Те саме, що клінічна картина.

найдено в "Орфоепічному словнику української мови"

клі́ніка

[кл’ін'іка]

-кие, д. і м. -н'іц'і


найдено в "Українсько-польському словнику"

[klinika]

ж.

klinika


найдено в "Словнику українського сленгу"
(-и) ж.; мол.; ірон. Дивна поведінка, клінічна ненормальність. БСРЖ, 34; ПСУМС, 34. ♦ Виконувати клініку, мол., ірон. Дивно себе поводити. ПСУМС, 34.
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. жін. родуклиника


найдено в "Словнику чужослів Павла Штепи"

Лічниця, див. поліклініка, госпіталь, шпиталь, больниця


найдено в "Українсько-китайському словнику"

【阴】

1) (教学科研的) 医院, 门诊所

2) 临床学


найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Клі́ніка, -ки, -ці; -ніки, -нік


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
клі́ніка іменник жіночого роду
найдено в "Орфоэпическом словаре украинского языка"
{клі́ніка} -кие, д. і м. -ніці.
найдено в "Словнику синонімів Караванського"
див. ЛІКАРНЯ.
найдено в "Белорусско-русском словаре"
Клиника
T: 25