Значение слова "ВІДРОДЖЕННЯ" найдено в 26 источниках

ВІДРОДЖЕННЯ

найдено в "Українській літературній енциклопедії"

ВІДРО́ДЖЕННЯ

• ВІДРОДЖЕННЯ

, Ренесанс (франц. Renaissance) — епоха в історії культури народів Зх. і Центр. Європи (в Італії 14 — 16 ст., в ін. країнах — кін. 15 — 16 ст.). Тенденції В. поступово наростали ще з часів середньовіччя (див. Передвідродження). Виникнення В. пов'язане з розкладом феод. і зародженням ранньокапіталістич. відносин, що супроводилися утворенням централізованих нац. держав, переходом від ремесла до мануфактури, зростанням торг. відносин у зв'язку з великими геогр. відкриттями. Поширюється вільнодумство, активізуються єретичні рухи, які розхитують авторитет катол. церкви. В цей час розвинулась нова, бурж. ідеологія, виник новий світогляд, який дістав назву гуманізму. Людина, її особистість, внутр. світ набувають першорядної ваги. Стверджуючи людське право на земне щастя, гуманісти В. піддали критиці всю систему феод. і церк. гніту, виступили проти контролю церкви над діяльністю людини.

Велику роль у розвитку л-ри і мист-ва В. відіграла антична спадщина, в якій митці знаходили опору в боротьбі проти середньовіч. схоластики й аскетизму. Відродження античності, сприйняте як відродження мистецтва і науки після середньовічного занепаду, дало назву цілій епосі (вперше цей термін застосував італ. історик мистецтва Дж. Вазарі в 16 ст.).

Ренесансний гуманізм став ідеол. основою багатої і яскравої л-ри, яка відзначалася різноманітними формами і стилями, своєрідністю нац. варіантів. Водночас їй були властиві спільні особливості й принципи худож. мислення, що дозволяє говорити про В. як провідний напрям європ. л-ри і мист-ва 14 — 16 ст. Це л-ра, звернена до реального світу й реальної людини, в якій вбачалася найвища цінність і найвища мета світобудови. Якщо у творах середньовіч. митців світ поставав у вигляді символів і алегорій "невидимого оком", то ренесансні митці прагнули показати самоцінність реального світу. Звідси посилений розвиток реалістич. елементів і тенденцій у л-рі В. Своєрідний ренесансний реалізм знайшов своє завершене вираження у творчості М. Сервантеса і В. Шекспіра.

В л-рі В. не тільки утверджується нова тематика, а й створюється нова поетика. Її істотна особливість — своєрідне співвідношення між реальним і ідеальним, що визначає специфіку образотворчості: на реальне падає відблиск ідеального, а ідеальне ніби набуває реального буття. Життєва реальність постійно співвідноситься з певними ідеальними нормами й урівноважується ними. Найвищим ідеалом митців В. було створення образу досконалої людини в гармонійному світі.

Провідна роль у розвитку л-ри В. належала Італії, де вона склалася найраніше. Прямим попередником цієї л-ри був Данте, найвидатніший письменник італ. і європ. Передвідродження. Безпосередніми зачинателями л-ри В. виступили Ф. Петрарка й Дж. Боккаччо. В 15 ст. в Італії та ін. країнах Зх. Європи л-ра розвивалася переважно лат. мовою, в 16 ст. її витісняють живі нац. мови. До визначних досягнень л-ри в Італії належить також творчість Дж. Понтано, А. Поліціано, М. Боярдо, Л. Аріосто, Л. Пульчі, Н. Макіавеллі, П. Аретіно. Поряд з поезією і прозою в 16 ст. формується нова драматургія, яка на рубежі 17 — 18 ст. досягає високого рівня в Англії та Іспанії. Вершинами ренесансної л-ри у Франції є творчість Ф. Рабле і поетів "Плеяди", в Англії — поезія Е. Спенсера і драматургія Шекспіра, в Іспанії — творчість Сервантеса і Лопе де Веги. У Німеччині рух В. був рано перерваний Реформацією і феод.-католицькою реакцією. Тут ідеї гуманізму знайшли вираження в сатирі С. Бранта (поема "Корабель дурнів"), анонімних "Листах темних людей", діалогах і памфлетах У. фон Гуттена. У Нідерландах видатним письменником-гуманістом був Еразм Роттердамський. Значного розвитку л-ра В. набула в слов'ян. країнах — Хорватії (Далмації), Чехії та Польщі. В Далмації ренесансна поезія особливо розквітла в Дубровнику, де з комедіями виступив М. Држич — перший видатний драматург слов'ян. світу. В Чехії в 15 ст. з'явилися антикатолицькі твори Я. Гуса, Я. Желівського. До кращих здобутків польс. л-ри В. належить поезія Я. Кохановського й публіцистика А. Фрича Моджевського.

Східнослов'ян. л-ри в 15 — 16 ст. зберігали в основному ще середньовіч. характер і структуру. Але і в них відбувалися важливі зрушення, які знаменували поступовий поворот до нової європ. культури й л-ри. Особливо помітні вони в тогочасних укр. і білорус. л-рах, які мали безпосередні зв'язки з польс. і західноєвроп. л-рами. Ідеї Відродження позначились на латиномовній поезії і прозі 16 ст. в Галичині (Павло Русин, С. Оріховський та ін.). Проте в укр. л-рі В. проявилося гол. чин. в "центральноєвропейському варіанті", для якого характерна взаємодія з Реформацією. В цьому плані значний інтерес становить укр. полемічна л-ра кінця 16 — поч. 17 ст. (Христофор Філалет, Стефан Зизаній, Іван Вишенський та ін.). В укр. та ін. східнослов'ян. л-рах ренесансні процеси продовжувалися і в 17 — 18 ст.

Літ.: Литература эпохи Возрождения и проблеми всемирной литературы. М., 1967; Лосев А. Ф. Эстетика Возрождения. М., 1978; Пинский Л. Е. Реализм эпохи Возрождения. М., 1961: Голенищев-Кутузов И. Н. Итальянское Возрождение и славянские литературы XV — XVI вв. М., 1963; Наливайко Д. Україна і європейське Відродження, "Вітчизна", 1978, № 3; Наливайко Д. С., Крекотень В. І. Українська література XVI — XVIII століть у слов'янському і європейському контексті. В кн.: ЇХ Міжнародний з'їзд славістів. Слов'янські літератури. К., 1983.

Д. С. Наливайко.


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ВІДРО́ДЖЕННЯ, я, с.

1. Відновлення, розвиток чого-небудь після занепаду.

Всі дерева, квіти, трави повторюють собі свій річний цикл умирання, весіннього відродження, літнього розквіту, осіннього прив'ядання, потім знову відродження (А. Іщук);

// Розквіт, піднесення чого-небудь.

– Розходимось ми різними шляхами, розлучаємось, навіки злучені одною ідеєю .. відродження нашої країни... (М. Коцюбинський);

Мій ювілей збігся із святом 100-літнього ювілею відродження української літератури (І. Франко);

Прояви тодішнього українського відродження в Росії наповняли сю галицьку молодіж радістю і надією (М. Грушевський);

Я твердо знаю, що щастя моєї нації, її відродження можливе лишень через індустріалізацію країни (М. Хвильовий);

// Відновлення, відбудова чого-небудь зруйнованого, знищеного.

Донецькі гірники з безприкладним героїзмом боролись за відродження рідних шахт (з газ.).

2. (з великої літери). Період розквіту, піднесення наук, мистецтва, літератури в ряді країн Європи, що внаслідок зародження капіталізму прийшов у XIV–XVI ст. на зміну Середньовіччю; Ренесанс.

Найхарактерніші риси культури Відродження, антифеодальної в своїй основі, – світський характер, гуманістичний світогляд, звернення до античної культурної спадщини, ніби “відродження” її (звідси назва “Відродження”) (з наук. літ.);

Мікеланджело – один із найяскравіших діячів епохи Відродження (з наук. літ.);

// Архітектурний стиль цієї епохи.

Просто перед ним здіймався королівський замок з невеликою вежею в стилі італійського Відродження (З. Тулуб).

3. бібл. Дія за знач. відро́джувати 4.

Він [Ісус Христос] нас спас не з діл праведності, що ми їх учинили були, а з Своєї милості через купіль відродження й обновлення Духом Святим (Біблія. Пер. І. Огієнка).

4. фізл. Відновлення організмом утрачених або ушкоджених частин тіла, органів, тканин і т. ін.

Медицина вже не раз доводила можливість регенерації, тобто відродження кісток (Л. Дмитерко).


найдено в "Філософському енциклопедичному словнику"
ВІДРОДЖЕННЯ - епоха розвитку європейської культури (XIV - XVI ст.), коли відбувається перехід від культури Середньовіччя до культури Нового часу. Термін "В." традиційно означає відродження Античності в європейській культурі. Звернення до античної культури властиве романському В., яке виявилось передусім у невербальних мистецтвах, а вже потім у художній літературі та філософії; при цьому античні мотиви не витісняють християнські, а взаємодіють із ними. На відміну від романського, германське (північне) В. відроджує дух першохристиянства з його філософськими та моральними ідеалами, а тому має не естетичний, а морально-релігійний характер, викликаючи до життя таке явище, як Реформація і виводячи на світову арену третю конфесію християнства - протестантизм. Філософія епохи В. - це не просто відродження і засвоєння філософської античної традиції, а й оригінальна переробка та модифікація аристотелізму та платонізму, епікуреїзму та стоїцизму. Найвеличніші постаті доби В. - Кузанський, Бруно, Коперник, Мак'явеллі, Компанелла, - не пориваючи з багатою спадщиною античної та середньовічної думки, заклали нові засади філософування, які сприяли формуванню наукового світогляду та наукової картини світу, що знайшла втілення в природничонауковій картині світу Галілея - Ньютона та у філософських течіях емпіризму та раціоналізму Нового часу. В Україні В. (або ренесансний гуманізм) охоплює ранньоновітній період розвитку укр. думки (серед. XIV - кін. XVII ст.). Набувши розвитку у різних формах, воно позначилося відкритістю до різних інтелектуальних традицій (насамперед до західноєвропейської), формуванням нового світогляду з властивою йому вірою в людину та її можливості, опануванням античної спадщини, наближенням до природи, ідеалізацією останньої як об'єкта мистецького зображення, переважанням ідеалу споглядання (з притаманним останньому перенесенням творчої активності людини у внутрішній духовний світ) над ідеалом громадянської активності, започаткуванням новітньої освіти.Н. Хамітов
найдено в "Словнику синонімів української мови"

ВІДНО́ВЛЕННЯ (приведення до попереднього стану), ПОНО́ВЛЕННЯ, ВІДНО́ВА, ВІДНО́ВЛЮВАННЯ. Тут (на Дарницькому заводі) почали розробляти нові методи відновлення зношених деталей (з журналу); Поновлення лісових масивів; Віднова картини; Відновлювання знайомства. — Пор. 1. відро́дження.

ВІДРО́ДЖЕННЯ (повернення чогось до попереднього стану або перехід до кращого стану після руйнування, нищення або занепаду), ВІДНО́ВЛЕННЯ, ПОНО́ВЛЕННЯ, РЕГЕНЕРА́ЦІЯ книжн. Всі дерева, квіти, трави повторюють собі свій річний цикл умирання, весіннього відродження, літнього розквіту, осіннього прив'ядання, потім знову відродження (А. Іщук); Соціальне, національне, культурне відродження; Відновлення зору; Обставини не сприяли відновленню листування (Леся Українка); — Чудово, капітане! Після бою, коли відіб'ємо напад фашистських танків, подам рапорт на поновлення в званні підполковника (О. Левада). — Пор. відно́влення.

ВІДРО́ДЖЕННЯ (період розквіту, піднесення науки, мистецтва, літератури в ряді країн Європи), РЕНЕСА́НС. Просто перед ним здіймався королівський замок з невеликою вежею в стилі італійського Відродження (З. Тулуб); Се ціла історія, чисто як із італійської новели з часів Ренесансу (І. Франко).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-я, с.

1) Розквіт, піднесення чого-небудь, що було в стані занепаду або на низькому рівні розвитку. || Відновлення, відбудова чого-небудь зруйнованого, знищеного.

2) з великої літери. Період розквіту, піднесення наук, мистецтва, літератури в ряді країн Європи, який внаслідок зародження капіталізму в XIV - XVI ст. заступив середньовіччя; Ренесанс.

3) фізіол. Відновлення організмом утрачених або ушкоджених частин тіла, органів, тканин тощо.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-я, с. 1》 Розквіт, піднесення чого-небудь, що було в стані занепаду або на низькому рівні розвитку.
|| Відновлення, відбудова чого-небудь зруйнованого, знищеного.
2》 з великої літери. Період розквіту, піднесення наук, мистецтва, літератури в ряді країн Європи, який внаслідок зародження капіталізму в XIV - XVI ст. заступив середньовіччя; Ренесанс.
3》 фізіол. Відновлення організмом утрачених або ушкоджених частин тіла, органів, тканин тощо.

найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. сер. роду1. розквiт, пiднесення чого-небудь, що було в станi занепаду2. перiод розквiту, пiднесення наук, мистецтва, лiтератури в рядi країн Європи; Ренесанс3. (фiзiол) вiдновлення органiзмом утрачених або пошкоджених частин тiла, органiввозрождение


найдено в "Українсько-китайському словнику"

【中】 文艺复兴时代

∗∗∗

【中】 复活, 复生; 复兴, 恢复, 复原


найдено в "Словнику синонімів Караванського"
воскресіння, повернення до життя; (країни) відновлення, віднова, відбудова; (природи) пробудження; (доба) ІСТ. Ренесанс; МЕД. регенерація.
найдено в "Українсько-англійському словнику"

Revival, rebirth, renascence

епоха Відродження — Renaissance


найдено в "Великій чи малій літері? Словнику-довіднику"
відродження (загальна назва), але на означення історичного періоду: епоха Відродження, українське Відродження та ін.
T: 51