Значение слова "СЕЧА" найдено в 60 источниках

СЕЧА

найдено в "Толковом словаре Ожегова"
СЕЧА, -и, ж. (стар.). То же, что сражение. Кровавая с.
найдено в "Новом толково-словообразовательном словаре русского языка"
сеча 1. ж. Кровавая битва, сражение (теперь обычно в торжественно-риторическом употреблении). 2. ж. местн. Место, где вырублен лес; просека.



найдено в "Русско-английском словаре"
сеча
ж. уст.
battle




найдено в "Словаре синонимов"
сеча ссора, столкновение, баталия, битва, сражение, спор, дело, побоище, брань, бой Словарь русских синонимов. сеча см. битва Словарь синонимов русского языка. Практический справочник. — М.: Русский язык.З. Е. Александрова.2011. сеча сущ. • бой • сражение • битва • дело • баталия • брань • побоище • схватка • стычка • столкновение Словарь русских синонимов. Контекст 5.0 — Информатик.2012. сеча сущ., кол-во синонимов: 11 • баталия (14) • битва (20) • бой (47) • брань (74) • дело (97) • побоище (17) • просека (10) • спор (60) • сражение (23) • ссора (88) • столкновение (49) Словарь синонимов ASIS.В.Н. Тришин.2013. . Синонимы: баталия, битва, бой, брань, дело, побоище, спор, сражение, ссора, столкновение
найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

СЕЧА (лат. urina) — біологічна рідина, у складі якої з організму виводяться кінцеві продукти обміну речовин. С. утворюється шляхом фільтрації плазми крові в ниркових клубочках і зворотного всмоктування в канальцях більшості розчинених у ній речовин і води. Нирки щодня виділяють близько 1,5 л С., яка містить 25–30 г сечовини, 25–30 г неорганічних солей, сечової кислоти, креатиніну та інших речовин. Кількість С. та її склад коливаються залежно від складу їжі, умов навколишнього середовища та інтенсивності м’язової роботи.

Сечоутворення проходить у дві фази. Спочатку шляхом фільтрації в клубочках утворюється первинна С., далі за допомогою реабсорбції води і деяких речовин у канальцях утворюється остаточна С. У ниркових клубочках крізь стінки капілярів фільтрується вода та інші складові частини плазми крові. Цей фільтрат, що називається первинною С., стікає в порожнину Боуменовської капсули. Первинна С. за своїм складом — плазма крові, позбавлена колоїдів. У людини впродовж доби утворюється близько 100 л первинної С. З проходженням первинної С. через сечові канальці (звиті канальці, петля Генле, збиральні канальці) відбувається реабсорбція води, глюкози, амінокислот і деяких солей, унаслідок чого утворюється тільки близько 1,5 л остаточної С. Речовини, що не піддаються зворотному всмоктуванню й повністю виводяться в остаточній С., одержали назву непорогових речовин (сечовина, сульфати, креатинін та ін.). Речовини, які при відсутності їх у крові реабсорбуються в канальцях назад і секретуються епітелієм канальців при досягненні концентрації в крові певного порогу, називаються пороговими речовинами (глюкоза, кухонна сіль, бікарбонати та ін.). Отримані дані при вивченні механізму утворення С. дозволили сформулювати фільтраційно-реабсорбційну теорію сечоутворення.

Різні частини нефрону нирки виконують таку роль: 1) у клубочках відбувається процес фільтрації; 2) у канальцях першого порядку всмоктується глюкоза, амінокислоти і частково вода та солі; 3) у петлі Генле відбувається подальше всмоктування води і досягається нормальна концентрація С.; 4) у канальцях другого порядку всмоктуються порогові складові частини С.

Для дослідження збирають усю порцію ранкової С. у чистий сухий посуд і зберігають до дослідження не більше 1,5 год у холодному місці. Кількість ранкової С. (150–250 мл) не дає уявлення про добовий діурез, але її об’єм дозволяє інтерпретувати її відносну щільність. Нормальна С. має жовтий колір (від солом’яного до бурштиново-жовтого), який залежить від вживання ЛП (амідопірину, саліцилатів та ін.) і деяких харчових продуктів (ревеню, буряка, чорниці). Патологічне забарвлення С. буває при гематурії (вигляд м’ясних помиїв), білірубінемії (оранжево-червоний). Свіжовипущена С. зовсім прозора. С., каламутна в момент виділення, характеризується наявністю в ній великої кількості клітинних елементів, солей, бактерій, жиру. Реакція С. може бути кислою, нейтральною чи слабколужною; істотне значення в цьому відношенні належить складу спожитої їжі: м’ясна дієта — С. більш кисла, вегетаріанство — більш лужна. Білок у С. у невеликій кількості виявляється й у цілком здорових осіб і становить 50–150 мг/добу, проте такі низькі концентрації не виявляють у разових порціях чинними на сьогодні методами. Більшість білків С. ідентичні сироватковим.

У клініці розрізняють такі форми протеїнурії (залежно від місця їх виникнення): преренальну, пов’язану з посиленим розпадом білка тканин, вираженим гемолізом; ренальну, зумовлену патологією нирок, вона може бути розділена на клубочкову і канальцеву; постренальну, пов’язану з патологією сечовивідних шляхів частіше запального генезу. Залежно від тривалості виділяють постійну протеїнурію, яка продовжується багато тижнів і років, і минущу, що з’являється періодично, навіть за відсутності патології нирок, при гарячці, інтоксикації. При добовій втраті білка до 1 г — помірна протеїнурія; 1–3 г — середня; >3 г — виражена. Поява глюкози в С. залежить від її концентрації в крові, процесу фільтрації в клубочках та від реабсорбції в канальцях нефрону. Патологічні глюкозурії поділяють на панкреатогенні, діабетичні та позапанкреатогенні (гіпертиреоз, синдром Іценко — Кушинга, патологія нирок, печінки, подразнення ЦНС).

С. здорових людей містить мінімальну кількість білірубіну, яка не може бути виявлена звичайними якісними пробами. Білірубінурія спостерігається при ураженнях паренхіми печінки (паренхіматозна жовтяниця) і порушенні відтоку жовчі (обтураційна жовтяниця). Для гемолітичної жовтяниці білірубінурія нехарактерна, гемобілірубін (непрямий білірубін) не проходить крізь нирковий фільтр. При мікроскопії сечового осаду, отриманого центрифугуванням С., визначають еритроцити, лейкоцити, епітеліальні клітини, циліндри.

С., яка постійно утворюється в нирках, по сечоводах переходить у сечовий міхур. Цей процес є активним, оскільки стінки сечоводу здатні до ритмічних скорочень. Кожні 10–20 с біля кореня сечоводу виникає перистальтична хвиля, яка виганяє порцію С. в бік сечового міхура. Обидва сечоводи працюють по черзі. Спорожнювання сечового міхура відбувається рефлекторним шляхом. З накопиченням С. в міхурі його стінки розтягуються, при цьому збуджуються закладені в них рецептори, виникає позив до сечовипускання. Довільна затримка сечовипускання відсутня у новонароджених, з’являється до кінця першого року життя й зумовлена розвитком умовно-рефлекторних впливів на спинномозкові центри сечовипускання.

Лабораторные исследования в клинике: Справочник // В.В. Меньшиков, Л.Н. Делекторская, Р.П. Золотницкая и др. — М., 1999; Познер К. Диагностическое и прогностическое значение мочевых осадков. — М., 1928; Рябов С.И., Наточин Ю.В., Бондаренко Б.Б. Диагностика болезней почек. — 1979.

Зленко В.В.

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

СЕ́ЧА, і, ж.

Рідина, що виділяється нирками людини й хребетних тварин як продукт обміну речовин і виводиться з організму через сечовивідні шляхи.

Кров і сеча тварин з видаленими наднирковими залозами набуває токсичних властивостей (з наук. літ.);

Запах кізяків і сечі не міг розвіяти навіть вітер (Григорій Тютюнник);

З органічних добрив при підживленні найкраще використовувати сечу сільськогосподарських тварин, гноївку, пташиний послід (з наук. літ.).

△ (1) Недержа́ння се́чі, мед. – мимовільне виділення сечі при відсутності позиву до сечовипускання.

У дітей .. старшого віку іноді спостерігають так зване нічне недержання сечі – енурез (з навч. літ.).


найдено в "Малом академическом словаре"
, ж.
1. устар. и высок.
Бой, битва, сражение.
На бой Изяслав созывает сынов, Он братьев скликает на сечу. А. К. Толстой, Три побоища.
[Ведущий:] В невиданных сечах бились царицынцы. Вишневский, Первая конная.
2.
Место, где вырублен лес.
Направо зеленеет сеча, налево, до самого горизонта, тянется золотистое море поспевшей ржи. Чехов, Егерь.
Начиналась ягодная пора. В лесу, на сечах, поспевала земляника, черника, потом малина. Самойлов, По следам минувшего.

Синонимы:
баталия, битва, бой, брань, дело, побоище, спор, сражение, ссора, столкновение



найдено в "Словаре эпитетов"
сеча
кипучая (Фруг); кровавая (Рылеев); лихая (Фруг)

Эпитеты литературной русской речи. — М: Поставщик двора Его Величества - товарищество "Скоропечатни А. А. Левенсон"..1913.


Синонимы:
баталия, битва, бой, брань, дело, побоище, спор, сражение, ссора, столкновение



найдено в "Полном фонетическом разборе слов"

1) Орфографическая запись слова: сеча
2) Ударение в слове: с`еча
3) Деление слова на слоги (перенос слова): сеча
4) Фонетическая транскрипция слова сеча : [с'`э]
5) Характеристика всех звуков:
с [с'] - согласный, мягкий, глухой, парный
е [`э] - гласный, ударный
ч ч - согласный, твердый, глухой, непарный
а а - гласный, безударный
4 букв, 2 звук
найдено в "Словаре языка Грибоедова"

сеча сущ.жен.неод. (3)

ед.дат.

Затихло смятенье — сече конец.С3.

Готовы к новой сече...С12.

ед.твор.

Сечей, свистом пуль, пальбой Огласилось всеС3.


найдено в "Українсько-англійському словнику"

анат.

urine; water; (худоби) stale

аналіз сечі — urinoscopy

нетримання сечі — мед. irretention, enuresis, spontaneous flow of urine

затримання сечі — мед. retention of urine


найдено в "Морфемном разборе слова по составу"
корень - СЕЧ; окончание - А;
Основа слова: СЕЧ
Вычисленный способ образования слова: Бессуфиксальный или другой

∩ - СЕЧ; ⏰ - А;

Слово Сеча содержит следующие морфемы или части:
  • ¬ приставка (0): -
  • ∩ корень слова (1): СЕЧ;
  • ∧ суффикс (0): -
  • ⏰ окончание (1): А;

найдено в "Словаре церковнославянского языка"

сущ. битва, сражение, избиение, побоище.         (Иудиф. 15, 7).

Синонимы:
баталия, битва, бой, брань, дело, побоище, спор, сражение, ссора, столкновение



найдено в "Универсальном русско-польском словаре"


Rzeczownik

сеча f

Archaiczny bitwa f

poręba f



найдено в "Русско-португальском словаре"
ж уст
(битва) batalha f

Синонимы:
баталия, битва, бой, брань, дело, побоище, спор, сражение, ссора, столкновение



найдено в "Орфографическом словаре русского языка"
(1 ж), Тв. се/чей; мн. се/чи, Р. сеч

Синонимы:
баталия, битва, бой, брань, дело, побоище, спор, сражение, ссора, столкновение



найдено в "Формах слова"
се́ча, се́чи, се́чи, се́ч, се́че, се́чам, се́чу, се́чи, се́чей, се́чею, се́чами, се́че, се́чах (Источник: «Полная акцентуированная парадигма по А. А. Зализняку») . Синонимы: баталия, битва, бой, брань, дело, побоище, спор, сражение, ссора, столкновение
найдено в "Большом французско-русском и русско-французском словаре"
ж. уст.
bataille f

Синонимы:
баталия, битва, бой, брань, дело, побоище, спор, сражение, ссора, столкновение



найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-і, ж.

Рідина, що виділяється нирками людини й хребетних тварин як продукт обміну речовин і виводиться з організму через сечовивідні шляхи.



найдено в "Русском орфографическом словаре"
с'еча, -и, твор. п. -ей

Синонимы:
баталия, битва, бой, брань, дело, побоище, спор, сражение, ссора, столкновение



найдено в "Толковом словаре русского языка"
СЕЧА сечи, ж. 1. Бой, битва, сражение (книжн. устар., поэт.). И холод и сеча ему ничего. Пушкин. Саблю вон - и в сечу! Давыдов. Кровавая сеча. 2. Просека в лесу (обл., спец.). Землемеры сечу проложили. Даль.



найдено в "Русском словесном ударении"
се́ча, -и; р. мн. сеч
Синонимы:
баталия, битва, бой, брань, дело, побоище, спор, сражение, ссора, столкновение



найдено в "Большом русско-французском словаре"


ж. уст.

bataille f



найдено в "Українсько-польському словнику"

[secza]

ж.

mocz мед.


найдено в "Большом итальяно-русском и русско-итальянском словаре"
ж. уст. (бой) pugna книжн., combattimento m, battaglia Итальяно-русский словарь.2003. Синонимы: баталия, битва, бой, брань, дело, побоище, спор, сражение, ссора, столкновение
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. жін. роду, тільки одн.моча


T: 63