Значение слова "ГАНГЛІЙ" найдено в 9 источниках

ГАНГЛІЙ

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

ГAНГЛІЙ (грец. ganglion — вузол, підшкірна пухлина) — нервовий вузол, утворення, що передає імпульси з ЦНС в органи і тканини; винесені на периферію рефлекторні центри, здатні регулювати функції внутрішніх органів у певних межах незалежно від ЦНС завдяки периферичним рефлексам, що замикаються в цих Г. Периферичні вузли вегетативної нервової системи лежать як поза органами (симпатичні паравертебральні та превертебральні, парасимпатичні вузли голови), так і в стінках органів у складі інтрамуральних нервових сплетінь травного тракту, серця, матки, сечового міхура та ін. Паравертебральні Г. розміщені по обидва боки хребта та своїми сполученими стовбурами утворюють симпатичні ланцюги. Превертебральні Г. утворюють попереду черевної артерії та її головних відгалужень черевне сплетіння, до складу якого входять черевний, верхній та нижній брижові Г. Вегетативні Г. зовні покриті сполучнотканинною капсулою. Прошарки сполучної тканини проникають у паренхіму вузла, де утворюють його остов. Вузли складаються з мультиполярних нервових клітин, різних за формою та розміром, з великою кількістю дендритів. Оскільки Г. є ланкою в передачі нервового імпульсу, то вони є мішенню для дії багатьох ЛП (див. Анестезія, Анестезувальні препарати, Антихолінергічні препарати, Антихолінестеразні препарати).

Біологічний словник / За ред. акад. І.Г. Підоплічка, К.М. Ситника, Р.В. Чаговця. — К., 1974; Гистология / Ю.И. Афанасьев и др. — М., 2001; Физиология человека / Под ред. Г.И. Косицкого. — М., 1985.

Рядних О.К.

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ГА́НГЛІЙ, я, ч.

1. анат. Скупчення нервових клітин, волокон та їхньої супровідної тканини у людини і тварин; нервовий вузол.

За літературними даними, папілярний м'яз не містить у своїх структурах будь-яких нервових гангліїв (з наук. літ.);

За допомогою лупи можна розгледіти грудні і черевні ганглії жука-плавунця (з навч. літ.).

2. вет., мед. Невелика пухлина, кіста на суглобі.

Найчастіше ганглій виникає в ділянці лучезап'ястного суглоба (з навч. літ.).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-я, ч., мед.

Кістозне утворення, стінка якого складається із сполучної фіброзної тканини, а вмістом є драглеподібна речовина зі значною кількістю муцину.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-я, ч. , мед. Кістозне утворення, стінка якого складається із сполучної фіброзної тканини, а вмістом є драглеподібна речовина зі значною кількістю муцину.

найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
га́нглій (від грец. γαγγλίον – вузол) 1. Обмежене скупчення нервових клітин, волокон та їхньої супровідної тканини у людини і тварин, 2. Кістозне утворення на суглобі.
найдено в "Словнику іншомовних слів"
ганглій; ч. (гр., вузол) 1. Обмежене скупчення нервових клітин, волокон та їхньої супровідної тканини у людини і тварин. 2. Кістозне утворення на суглобі.
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. чол. родуганглий


найдено в "Архітектурі і монументальному мистецтві"
(грец. — вузол) Орнаментальна композиція, докл. див. гіріх.
найдено в "Орфографічному словнику української мови"
га́нглій іменник чоловічого роду
T: 55