Значение слова "ЯНСЕНІЗМ" найдено в 13 источниках

ЯНСЕНІЗМ

найдено в "Філософському енциклопедичному словнику"
ЯНСЕНІЗМ - релігійно-філософське вчення XVII ст.; церковно-релігійний дух неортодоксального спрямування в католицизмі. Я. був поширений у Франції, Данії, Іспанії, Нідерландах. Філософські й теологічні корені Я. - у вченні датськ. теолога Янсенія (1585 - 1638), справою життя якого було тлумачення ідей Августина. У тогочасному церковному протистоянні єзуїтів та августиніанців він захищав позиції останніх. Висунув "5 положень", які стали підставою для звинувачень у єресі. Чільними ідеями вчення Янсенія були: залежність людських спромог не від власних зусиль кожної людини, а лише від Благодаті; воля людини не може чинити спротив або сприяти Благодаті, вона від неї лише залежить; Христос пролив кров не за всіх людей (звідси - повне заперечення свободи волі). Вчення Янсенія було спорідненим із догматикою кальвінізму. Представники Я. у Франції не тільки розвинули та інтерпретували деякі аспекти вчення Янсенія, але й створили власну філософську й теологічну школу. До провідних теоретиків і діячів Я. належали Арно, Ніколь, Паскаль. Арно і Ніколь відомі як творці логіки Пор-Рояля. Філософський аспект Я. увиразнив Паскаль у своїх "Провінціаліях" - низці полемічних статей-листів, у яких він захищав позицію Арно проти звинувачень у єресі з боку єзуїтів та ортодоксальних теологів.
найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ЯНСЕНІ́ЗМ, у, ч.

У католицькій церкві XVII- ХVIII ст. – реформістська течія, близька до кальвінізму.

Мотиви фоталізму присутні як у “давніх” (зокрема, у Расіна, пов'язаного з янсенізмом,) так і в “нових”, приміром, у фонтенеля, племінника ворожого янсенізму Корнеля, в якого мальбраншівському окказіоналізму протиставляється ідея нездоланності прогресу як автоматичного процесу, що не потребує жертв, зусиль та активності суб'єкта: “Світи – це ті ж троянди, що народжуються та помирають (з наук. літ.);

Прибічники янсенізму в Голландії 1723 утвердили т.з. Утрехтську церкву, що існує й тепер як різновидність течії старокатоликів (з наук.-попул. літ.).


найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

Теологічна релігійна течія у франц. і голландському католицизмі XVII-XVIII ст.; започаткований К. Янсеніусом; проголошував містику серця і моральну суворість; ворожий до філософії та діяльності єзуїтів.


найдено в "Словнику іншомовних слів"
янсенізм; ч. течія в католицизмі, поширена в Голландії і Франції у 17 - 18 ст. За віровченням янсенізм близький до кальвінізму. Основні положення янсенізму були сформульовані голландським богословом К. Янсенієм (звідки й назва). Див. також: кальвінізм
найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
янсені́зм течія в католицизмі, поширена в Голландії і Франції у 17 – 18 ст. За віровченням Я. близький до кальвінізму. Основні положення Я. були сформульовані голландським богословом К. Янсенієм (звідки й назва).
найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
теологічна релігійна течія у франц. і голландському католицизмі XVII-XVIII ст.; започаткований К. Янсеніусом; проголошував містику серця і моральну суворість; ворожий до філософії та діяльності єзуїтів.
найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-у, ч.

У католицькій церкві 17-18 ст. – реформістська течія, близька до кальвінізму.



найдено в "Українсько-польському словнику"

[jansenizm]

ч.

jansenizm


найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-у, ч. У католицькій церкві 17-18 ст. – реформістська течія, близька до кальвінізму.

найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Янсені́зм, -му, -мові


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
янсені́зм іменник чоловічого роду
найдено в "Українсько-російському словнику"
рел.; ист. янсенизм
T: 38