Значение слова "НЕЗДУЖАТИ" найдено в 13 источниках

НЕЗДУЖАТИ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

ХВОРІ́ТИ на що, чим і без додатка (бути хворим, мати якусь хворобу), НЕЗДУ́ЖАТИ, СЛАБУВА́ТИ, НЕДУГУВАТИ, НЕДУ́ЖАТИ, СЛАБІ́ТИ, ХОРІ́ТИ розм., ХВОРУВА́ТИ (ХОРУВА́ТИ діал.), БОЛІ́ТИ розм., ГИБІТИ діал.; СТРАЖДА́ТИ на що, чим (довго; мати певну хворобу); ЛЕЖА́ТИ, ВАЛЯ́ТИСЯ розм. (не вставати з постелі через хворобу); НЕДОМАГА́ТИ, КВО́ЛИТИСЯ розм., КВОЛІ́ТИ розм. (почувати себе слабим, недужим); ХИРІ́ТИ, ЧА́ХНУТИ, ЧЕ́ВРІТИ (довго, виснажуючись, худнучи). Щось із печінкою в неї, здавна хворіє, сьогодні мала приступ (Є. Гуцало); Він тоді нездужав, але на зустріч з нами все-таки прийшов (А. Шиян); — Яке здоров'я?.. — одказував він стиха та зглуха. Гибію. Слабую дуже на голову й на очі (Марко Вовчок); (Гарасим:) Що ж ти, недугував на очі, чи що? (Кобзар:) Недугував (Панас Мирний); Пріська й каже: — Не так він недужав, щоб йому животіти (Г. Квітка-Основ'яненко); Пошесть пішла по всіх казармах. Люди не переставали слабіть і вмирати (І. Нечуй-Левицький); Яків усе хорів (Марко Вовчок); По морі ми плили без злих пригод, Лиш хворував погано весь народ (І. Франко); Янас занедужав. Він і раніше хорував, але ходив, а ось від того часу, як вночі заливала його кров, він вже не підводився з ліжка (Мирослав Ірчан); Більшість старих китів страждають атеросклерозом (з газети); У коваля жінка розбита паралічем лежить от уже більше року (А. Головко); — А як лежала у нас, як та колода, три тижні валялася... хто за тобою ходив? (Панас Мирний); Вона була вже не молода.. — очі вже недомагали (Н. Кобринська); З місяць у лікарні пролежав (дід) та й тепер кволиться (Б. Грінченко); — Солоха, правда, довго-довго кволіла, боліла, та таки вичуняла (Панас Мирний); Здоров'я своє звела, хирію (Ганна Барвінок); Занедужала Хведорова жінка, чахла-чахла та і вмерла (О. Стороженко); Чевріє дитина (Словник Б. Грінченка). — Пор. незду́жатися.


найдено в "Літературному слововживанні"

НЕЗДУЖАТИ – НЕ ЗДУЖАТИ

Нездужати, недок. Бути хворим; хворіти. Нездужає Катерина, Ледве-ледве дише... (Т.Шевченко); [Марфуша:] Яке в тебе гаряче лице і руки. Може, нездужаєш? (М.Кропивницький).

Не здужати, недок. і док. Не бути спроможним щось зробити, не подолати, не перемогти. – Я вже стара стала: не здужаю робити (І.Нечуй-Левицький); І так батожать бідного, що він Не здужає ні сісти, ані встати (В.Мисик); – Запряжи своїх підпанків та й ори ними землю! – "Не здужають! Сухі, як хорти" (З.Тулуб).


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

НЕЗДУ́ЖАТИ, аю, аєш, недок., на що і без дод.

Бути хворим, недужим, хворіти, слабувати.

Нездужає Катерина, Ледве-ледве дише... (Т. Шевченко);

– У вас жар, товаришу лейтенант. Ви нездужаєте, – вгамовував Чохов, вкладаючи Дороша на траву (Григорій Тютюнник).


найдено в "Українсько-англійському словнику"

To be unwell

мені сьогодні нездужається — I am unwell (poorly, out of sorts) today


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-аю, -аєш, недок.

Бути хворим, хворіти.



найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Незду́жати, -жаю, -жаєш (хво́ріти), але не зду́жати (не могти́)


найдено в "Українсько-російському словнику"
(без зависимого инф.) хворать разг.; болеть; недомогать, чувствовать недомогание, разг. прихварывать
найдено в "Словнику синонімів Караванського"
хворіти, хорувати, слабувати, кволитися, кволіти, р. недугувати.
найдено в "Українсько-китайському словнику"

【未】 有病, 害病, 患病


найдено в "Словнику синонімів Вусика"

див. хворіти


найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-аю, -аєш, недок. Бути хворим, хворіти.

найдено в "Орфографічному словнику української мови"
незду́жати дієслово недоконаного виду хворіти
T: 50