Значение слова "ТЕЛУР" найдено в 17 источниках

ТЕЛУР

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

ТЕЛУР (Tellurium < лат. tellus, telluris — земля) Те — хімічний елемент VIА групи періодичної системи елементів Д.І. Менделєєва, ат. н. 52, ат. м. 127,60. Вміст Т. у земній корі становить 1⋅10–6%. Мінерали Т. можна поділити на дві групи: телуриди металів і продукти окиснення телуридів. Т. — сріблясто-сірий метал, має металевий блиск, за зовнішнім виглядом нагадує стибій, крихкий, Тпл — 449,8 °С. Т. — напівпровідник, особливістю якого є подвійна зміна типу провідності залежно від температури. Найбільш характерні ступені окиснення Т. –2, +4, +6. При кімнатній температурі Т. стійкий до дії кисню та повітря, а при нагріванні в кисні горить синім полум’ям, утворюючи діоксид TeO2. З галогенами Т. взаємодіє на холоді (з йодом — за наявності води). З воднем, азотом, вуглецем Т. не реагує, відповідні сполуки можуть бути одержані лише непрямим шляхом. Хімічних сполук із сіркою не утворює. Застосовують Т. для синтезу телуридів та їх сплавів для напівпровідникової техніки. У металургії Т. використовують як легірувальну добавку.

Краткая химическая энциклопедия / Под ред. И.Л. Кнунянц: В 5 т. — М., 1967. — Т. 5.

Антоненко О.В.

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ТЕЛУ́Р, у, ч., хім.

Хімічний елемент – крихкий метал сріблясто-сірого кольору.

У земній корі селен і телур постійно виступають як супутники сірки (з наук. літ.);

Докладно вивчено сполуки селену й телуру з вісмутом та сурмою, які застосовуються в термоелементах і в холодильних установках (з газ.);

РОзділити селен і телур, які в природі трапляються разом, можна, обробляючи їх суміш спиртовим розчином ціаніду натрію (з наук. літ.).


найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

Те, хіміч. елемент з атомним числом 52; напівметал; найстійкішою алотропною формою є т.зв. т. металічний — сріблясто-біла, з металевим відблиском і властивостями напівпровідника речовина густиною 6,24 г/см3; хіміч. активний; застосовують при вулканізації каучуку, як домішку до сплавів та каталізатор; сполуки т. отруйні; відкритий 1782 Мюллером.


найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
Те, хіміч. елемент з атомним числом 52; напівметал; найстійкішою алотропною формою є т.зв. т. металічний - сріблясто-біла, з металевим відблиском і властивостями напівпровідника речовина густиною 6,24 г/см3; хіміч. активний; застосовують при вулканізації каучуку, як домішку до сплавів та каталізатор; сполуки т. отруйні; відкритий 1782 Мюллером.
найдено в "Літературному слововживанні"

ТЕЛУР – ТЕЛУРІЙ

Телур, -у. Крихкий метал сріблясто-сірого кольору.

Телурій, -я, ор. -єм. Прилад, який наочно зображує рух Землі навколо Сонця.


найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
телу́р [від лат. tellus (telluris) – Земля] хімічний елемент, символ Те, ат. н. 52; сріблясто-сірий крихкий метал. Використовують як добавку до металів і сплавів, для вулканізації каучуків, забарвлення скла, як напівпровідник тощо.
найдено в "Словнику іншомовних слів"
телур; ч. (лат., Земля) хімічний елемент, символ Те, ат. н. 52; сріблясто-сірий крихкий метал. Використовують як доравку до металів і сплавів, для вулканізації каучуків, забарвлення скла, як напівпровідник тощо.
найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-у, ч.

Te. Хімічний елемент, халькоген. Проста речовина – блискучі сірі крихкі кристали.



найдено в "Українсько-польському словнику"

[tełurij]

ч.

telur хім.


найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-у, ч. Te. Хімічний елемент, халькоген. Проста речовина – блискучі сірі крихкі кристали.

найдено в "Толковом словаре живого великорусского языка"
ТЕЛУР м. один из открытых химиками металлов.



найдено в "Орфографічному словнику української мови"
телу́р іменник чоловічого роду
найдено в "Analytical Chemistry (Ukr-Eng)"
tellurium
T: 40