Значение слова "КЛОНИТИСЯ" найдено в 9 источниках

КЛОНИТИСЯ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

НАХИЛЯ́ТИСЯ (згинати верхню частину тулуба), НАГИНА́ТИСЯ, СХИЛЯ́ТИСЯ, ЗГИНА́ТИСЯ, ПЕРЕГИНА́ТИСЯ підсил., ПЕРЕХИЛЯ́ТИСЯ підсил., ПЕРЕХНЯ́БЛЮВАТИСЯ діал.; ПОХИЛЯ́ТИСЯ, КЛОНИ́ТИСЯ поет., ЗВІ́ШУВАТИСЯ (перев. над ким-, чим-небудь); ПРИГИНА́ТИСЯ, ПРИХИЛЯ́ТИСЯ, ХИЛИ́ТИСЯ (низько або близько до кого-, чого-небудь). — Док.: нахили́тися, нагну́тися, схили́тися, зігну́тися, перегну́тися, перехили́тися, перехня́битися, похили́тися, зві́ситися, пригну́тися, прихили́тися. Він низько нахилився, щоб не вдаритись об одвірок (О. Копиленко); З реготом вони побігли до хати, нагинаючись попід тином (І. Нечуй-Левицький); Палиця випала з його руки, і він швидко схилився, щоби підняти її (І. Франко); — Згинаюсь я, розкидала сніг, а під ним лежить якась ганчірка (М. Стельмах); Несподівано перед тачанкою виросло кілька бійців, і один з них.. перегнувся з сідла до Світлани (О. Гончар); Людина, перехилившись корпусом уперед, протискалась крізь дужий вітер з дощем (О. Досвітній); Незчулася (молодиця), як і прядку спинила була й похилилась над нею в задумі (А. Головко); Під вагою чудових мрій її гарна голівка почала клонитися долу у напівсні... (В. Гжицький); Він пригинався між кущами, збираючи дорідні гриби (В. Кучер); На зріст він такий, що, не прихилившися, в двері не пройде (І. Муратов); — Вйо, коні! — шаленіє Левко. — Підвівшись на весь зріст, він розкручує над головою кінець віжок, здригається, хилиться на вибоях і невідомо яким чудом втримується на санях (М. Стельмах).

ПІДКОРЯ́ТИСЯ кому (бути слухняним, покірним виконавцем чиєїсь волі, чиїх-небудь наказів), КОРИ́ТИСЯ, ПОКОРЯ́ТИСЯ, СКОРЯ́ТИСЯ, ПІДДАВА́ТИСЯ, СЛУХАТИСЯ кого, СЛУ́ХАТИ кого, ГНУ́ТИСЯ перед ким, СХИЛЯ́ТИСЯ перед ким, ПОХИЛЯ́ТИСЯ перед ким, розм., ПІДХИЛЯ́ТИСЯ розм., КЛОНИ́ТИСЯ перед ким, розм., ЗМИРЯ́ТИСЯ з ким, розм.; ПІДЛЯГА́ТИ, УЛЯГА́ТИ (ВЛЯГА́ТИ) діал. (бути залежним від когось, від чиєїсь волі); ШАНУВА́ТИСЯ (намагатися не викликати чийогось незадоволення). — Док.: підкори́тися, покори́тися, скори́тися, підда́тися, послухатися, послухати, зігну́тися, схили́тися, похили́тися, підхили́тися, склони́тися, змири́тися, підлягти́, улягти́ (влягти́). — Мені Йосип звелів стерегти хату. Я не вдома в себе, а у людей живу, то мушу підкорятися (А. Хижняк); В душі Михайло часто обурювався на батька, повставав проти його залізної волі, але корився йому (М. Томчаній); Мотря була не з таківських, щоб комусь покорятись (І. Нечуй-Левицький); Клим наказує невістці замовчати. Параска покірливо скоряється (К. Гордієнко); Коли отак із нього жінка вірьовки сучить, а він піддається, то не вартий він, щоб серед жонатих чоловіків на вулиці сидіти (Григорій Тютюнник); Веде (Тарасюк) між вербівчанами єретичні розмови та підбурює бідноту не гнутись перед багатіями (А. Іщук); (Бурлака:) От, думав, доживу віку спокійно, а тепер приходиться знову воювати! Не можна ж, не можна схилятися перед таким супостатом, як Михайло (І. Карпенко-Карий); Міркую сам-таки з собою: — Якби то, думаю, якби не похилилися раби... То не стояло б над Невою Оцих осквернених палат! (Т. Шевченко); "Перед султаном не склонимось ми, Шиї не схилим магнатам" (М. Рильський); Співець і воїн батьківщини, він не змирився і в неволі (С. Голованівський); — Що ж, чи підлягати йому? — Авжеж! я в його руках! (І. Франко); Ми підпадаємо впливам стороннім, Силі чужій улягаєм, наказам чужим коримося (переклад М. Зерова); Тітка одцуралась од такої небоги, бо небога і справді-таки не шанувалась (І. Нечуй-Левицький).

ХИЛИ́ТИСЯ (про рослини — бути похилим, змінювати пряме положення на похиле, звішувати вниз стебло, гілки і т. ін.), СХИЛЯ́ТИСЯ, НАХИЛЯ́ТИСЯ, НАГИНА́ТИСЯ, ГНУ́ТИСЯ, ЗГИНА́ТИСЯ, ПОХИЛЯ́ТИСЯ, ОПУСКА́ТИСЯ, КЛОНИ́ТИСЯ, ПРИГИНА́ТИСЯ, ХИЛЯ́ТИСЯ розм.; ПОЛЯГА́ТИ, ПРИЛЯГА́ТИ, НИ́КНУТИ, ПРИПАДА́ТИ (до землі); УГИНА́ТИСЯ (ВГИНА́ТИСЯ) (донизу — перев. під дією якоїсь ваги); УКЛЯКА́ТИ (ВКЛЯКАТИ) (про злаки — схилившись, засихати). — Док.: схили́тися, нахили́тися, нагну́тися, зігну́тися, погну́тися, похили́тися, опусти́тися, склони́тися, пригну́тися, полягти́, полягти́ся, прилягти, пони́кнути, припа́сти, угну́тися (вгну́тися), укля́кнути (вкля́кнути), уклякти (вклякти). Явір сумними вітами Журливо хилиться на яр (І. Манжура); Високі пірамідальні тополі.. схиляються на вітрі (П. Колесник); Втім, і незораний лан половів — нахилявся хлібами, І, не лежавши в пару, наливав своє стигле колосся (М. Зеров); Дуб лопається, а лозина нагинається (прислів'я); Пшениця гнулася під вітром до землі (В. Кучер); Нехай лоза-телюжина Згинається нижче; А дівчина до милого Притулиться ближче! (Я. Щоголів); Похилились верби в воду Тихої ріки (І. Франко); Три молоді пружні гілки і на них десяток яблук опускалися до самої землі (І. Сенченко); Жалібно клониться калина (Уляна Кравченко); Почалася дощова, грозова злива; до землі пригинався низькорослий овес (С. Чорнобривець); Он рис у сонячних затонах затишних Шумить, хиляється на стеблах золотих (І. Вирган); Трави довгі полягли у лузі (В. Сосюра); Як хліба вистояли проти шаленої стихії? Хоч і прилягли (К. Гордієнко); Яскраві квіти півонії зрізали, безголовий кущ никнув до землі, — зжовклий, захирілий (В. Дрозд); Дерева всюди вгинаються під вагою фруктів (В. Минко); — Наше жито вже сиплеться; через день, через два воно вже вклякне! (І. Нечуй-Левицький).


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

КЛОНИ́ТИСЯ, оню́ся, о́нишся, недок.

1. Те саме, що нагина́тися; нахилятися (у 1 знач.), схилятися (у 1 знач.).

Тілько купка огняних мальв .. клонилася на тин під вогкий легіт ночі (К. Гриневичева);

Клонилась мати при дорозі, Простягши руку в далечінь (М. Рильський);

Квіти білі на південнім схилі Клоняться, стебло прив'яле гнуть (П. Дорошко);

// на кого – що, до кого – чого. Схиляючись головою, обличчям, притулятися до кого-, чого-небудь.

Червоне лице його .. роздалося ушир, полилося потом, голова дальше і дальше важчала, клонилася на груди (Панас Мирний);

// кому, чому і перед ким – чим, перен. Коритися, підкорятися.

Та хоч і як ти мучився в неволі, Хоч і якого лиха зазнавав, – Ти не коривсь і не клонивсь недолі, Не зневірявсь у боротьбі ніколи, Ні разу зброї з рук не випускав! (І. Вирган);

// перед ким – чим, кому – чому, перен. Схиляючись, виявляти шану, повагу до кого-, чого-небудь, подяку за щось.

Русалка Польова клониться низько перед Мавкою, дякуючи, і никне в житі (Леся Українка);

– Інший .. тільки клонився б тому Яворницькому за його невсипущу працю... (О. Гончар);

Як добре те, що смерті не боюсь я і не питаю, чи тяжкий мій хрест. Що перед вами, судді, не клонюся (В. Стус).

2. на що, до чого, перен. Наближатися, підходити до певної межі (просторової або часової).

День клонився на вечір (Панас Мирний);

Короткий зимовий день до заходу клонився (Б. Лепкий);

У кущах лежав молодий парубок .. Голову мав криту сорочкою .. і все тіло виставив на сонце, що вже клонилось до заходу (В. Гжицький).

3. до чого, перен. Набувати певного напрямку, спрямовуватися до чогось (про розмову, дії, вчинки і т. ін.).

Деякі поговірки клонилися навіть до того, що Солецькі дуже хотіли собі доктора на зятя (Н. Кобринська).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

клонюся, клонишся, недок.

1) Те саме, що нагинатися; нахилятися, схилятися. || на когощо, до когочого. Схиляючись головою, обличчям, притулятися до кого-, чого-небудь. || кому, чому і перед кимчим, перен. Коритися, підкорятися комусь, чомусь. || перед кимчим, перен. Схиляючись, виявляти шану, повагу до кого-, чого-небудь, подяку за щось.

2) на що, до чого, перен. Наближатися, підходити до певної межі (просторової або часової).

3) до чого, перен. Набувати певного напрямку, спрямовуватися до чогось (про розмову, дії, вчинки тощо).



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
клонюся, клонишся, недок. 1》 Те саме, що нагинатися; нахилятися, схилятися.
|| на когощо, до когочого. Схиляючись головою, обличчям, притулятися до кого-, чого-небудь.
|| кому, чому і перед кимчим, перен. Коритися, підкорятися комусь, чомусь.
|| перед кимчим, перен. Схиляючись, виявляти шану, повагу до кого-, чого-небудь, подяку за щось.
2》 на що, до чого, перен. Наближатися, підходити до певної межі (просторової або часової).
3》 до чого, перен. Набувати певного напрямку, спрямовуватися до чогось (про розмову, дії, вчинки тощо).

найдено в "Словнику чужослів Павла Штепи"

Хилитися, нахилятися, нахилитися, понахилятися, перехилятися, перехилитися, поперехилятися, похилятися, похилитися, прихилятися, прихилитися, поприхилятися, схилятися, схилитися, посхилятися, гнутися, згинатися, зігнутися, позгинатися, нагинатися, нагнутися, понагинатися, перегинатися, перегнутися, поперегинатися, пригинатися, пригнутися, попригинатися, угинатися, угнутися, увігнутися, позгинатися


найдено в "Українсько-китайському словнику"

【未】

1) 倾斜; 弯向…, 下垂

2) 趋向, 趋于; 快到

День клониться до вечора 天色快到傍晚

Перемога клониться на наш бік 胜利转向我方


найдено в "Українсько-польському словнику"

[kłonytysja]

дієсл.

kłaniać się


найдено в "Словнику синонімів Вусика"

див. хилитися


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
клони́тися дієслово недоконаного виду
T: 29