Значение слова "ЕКЗИСТЕНЦІЯ" найдено в 13 источниках

ЕКЗИСТЕНЦІЯ

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ЕКЗИСТЕ́НЦІЯ, ї, ж., філос.

1. Існування, буття; сутність.

Гори і сонце – дві речі, котрі нам подаровано для повнокровного втішання короткотривалою екзистенцією (Ю. Андрухович);

Ярина почала розпитувати його [Котигорошка].., чи усвідомлював він свою екзистенцію в пограничній ситуації під час здійснення подвигу (В. Кожелянко);

Ми мляво насолоджуємось екзистенцією .. Ми разом з усіма виснажуємось у марних спробах пошвидше прожити життя (Ю. Іздрик).

2. Основна категорія екзистенціалізму, що означає внутрішнє буття людини як конкретної неповторної особистості.

Початок XX ст. приніс із собою філософію екзистенції, яка актуалізувала питання взаємодії людини з природою, суспільством і Богом (з наук. літ.);

Людина, її самість безпосередньо переживає своє буття у світі як власне існування – екзистенцію (з наук. літ.);

Постшістдесятництво української прози оприявлює загрозу посягання на екзистенцію людського буття (з наук. літ.).


найдено в "Філософському енциклопедичному словнику"
ЕКЗИСТЕНЦІЯ (від лат. existo - існую) - специфічно людське існування у світі, що характеризується як "позамежове" (трансцендентальне) відносно натуралістично-психологічних параметрів буття і як посутньо незагальне - однократне, унікальне. Термін "Е." запроваджений датськ. мислителем К'єркегором у 40 - 50-ті рр. XIX ст.; від нього започаткована назва філософії - "екзистенціалізм". Термін "Е." етимологічно походить від лат. дієслова exsistere, який, на відміну від дієслова sistere (що акцентує момент сталості існування - лишатися, утримувати, тривати тощо), означає процеси порушення сталості, виходу "за межі" її (виступати, виходити, виростати тощо) Ц. е вказує на духовний характер специфіки людського існування на противагу існуванню матеріальних, субстанційних речей і явищ, оскільки духовність є унікальною ознакою людини. Люди, за християнською традицією, є тілесно тотожними істотами і різняться лише душею, яку Бог для кожної людини творить персонально і тим самим робить її принципово "позамежовою" щодо земного світу (істотою "не від світу сього"). Е., за Гайдеггером, є інтенційним щодо об'єктивного буття "буттям-свідомістю", однократним і тому принципово неузагальнюваним "тут (ось)-буттям", лише "торканням" (а не просторовим "перебуванням в"), "світловою плямою" в бутті. Тому Е. завжди "передує сутності" (Сартр), що виступає похідною від Е. Звідси свобода Е., її принципова недетермінованість зовнішніми щодо духовності чинниками, укоріненість у дусі, у "внутрішній людині".І. Бичко
найдено в "Словнику з творів Івана Франка"

Екзисте́нція:

— існування [33;46-2;44-1;46-1]

— існування людей, що люблять ловити рибу в мутній воді [??][XVIII] На очах у Золя, ще в Е, відбувся державний переворот 1852 р., і він не міг про нього згадувати інакше, як про діло зради і захланності купки катілінарних екзистенцій, що відтоді висисали і деморалізували Францію [XVIII]


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-ї, ж.

1) Основна категорія екзистенціалізму, яка означає те непізнаване, ірраціональне в людському "Я", внаслідок чого людина є конкретною неповторною особистістю.

2) зах. Існування.



найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
екзисте́нція (лат. existentia, від existo – існую) основна категорія екзистенціалізму, яка означає внутрішнє буття людини, те непізнаване, ірраціональне в людському «Я», внаслідок чого людина є конкретною неповторною особистістю.
найдено в "Словнику іншомовних слів"
(лат., від існую) 1. Існування, життя. 2. Основна категорія екзистенціалізму, яка означає внутрішнє буття людини, те неопізнаванне, ірраціональне в людському "Я", внаслідок чого людина є конкретною неповторною особистістю.
найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-ї, ж. 1》 Основна категорія екзистенціалізму, яка означає те непізнаване, ірраціональне в людському "Я", внаслідок чого людина є конкретною неповторною особистістю.
2》 зах. Існування.

найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

Буття, обставини життя; у філософії протиставляється есенції (сутності), основне поняття екзистенціалізму, яким окреслюється особливий спосіб існування, притаманний лише людині.


найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
буття, обставини життя; у філософії протиставляється есенції (сутності), основне поняття екзистенціалізму, яким окреслюється особливий спосіб існування, притаманний лише людині.
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. жін. роду


найдено в "Словнику чужослів Павла Штепи"

Існування, життя


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
екзисте́нція іменник жіночого роду
найдено в "Словнику синонімів Караванського"
г., існування, життя.
T: 29