Значение слова "НАДПРИРОДНИЙ" найдено в 23 источниках

НАДПРИРОДНИЙ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

НАДЗВИЧА́ЙНИЙ (дуже великий за силою вияву, інтенсивністю чого-небудь, завдяки чому виділяється на загальному тлі), НЕЗВИЧА́ЙНИЙ, ВИНЯТКО́ВИЙ, СУГУ́БИЙ книжн. заст.; НЕЗРІВНЯ́ННИЙ (який важко порівняти при цьому з чим-небудь); НАДМІ́РНИЙ, НЕПОМІ́РНИЙ (який перевищує звичайну міру, норму); НЕЙМОВІ́РНИЙ, НЕПРАВДОПОДІ́БНИЙ, ДИВОВИ́ЖНИЙ, КАЗКО́ВИЙ, ФАНТАСТИ́ЧНИЙ (який викликає подив силою свого вияву, у який важко повірити); НАДПРИРО́ДНИЙ, НЕЗЕМНИ́Й (який силою свого вияву настільки відхиляється від звичайного ступеня, що викликає враження про неможливість такого в природі); НАДЛЮ́ДСЬКИЙ, НЕЛЮ́ДСЬКИЙ, НАДСИ́ЛЬНИЙ, НЕПОСИ́ЛЬНИЙ (який викликає враження про перевищення звичайних людських якостей, властивостей, можливостей). Ладигін з дитинства відзначався спокійною поведінкою, надзвичайною чутливістю та мрійністю (Д. Ткач); Тільки незвичайна блідість обличчя показувала, якого зусилля волі коштує йому.. спокій і стриманість (О. Гончар); Не раз ризикував (Яків) життям — рятував справу своєю винятковою особливістю та холоднокровністю (Є. Кротевич); В час смертельної небезпеки.. дворянство дає кріпаків і майно з сугубою неохотою, скаргами й наріканням (О. Полторацький); Андрій знову цілком віддався своїй роботі, знаходячи в ній незрівнянну радість творчості (О. Гуреїв); На хвилю нерви його отупіли з надмірного болю (І. Франко); Тітка, зігнувшись під непомірною вагою, ..поспішала до поїзда (В. Козаченко); В надвечір'ї його біле волосся спалахнуло неправдоподібною білістю (Є. Гуцало); Чутка про мандрівних акробатів облетіла слободу з дивовижною швидкістю (А. Шиян); І дивишся на сю гостру енергію (гуцулів), на сю непогамовану завзятість, на сю витривалість казкову — і гадаєш собі: і так то все пропаде? (Г. Хоткевич); Лице його гляділо якось гордо І враз тривожно; очі з ям глибоких Блищали острим надприродним блиском (І. Франко); Якби я невірним був тобі таємно, — ..Я б украв у себе щастя своє — долю, Я б зазнав страшного неземного болю! (В. Бичко); — У мами надлюдська сила, надлюдський розум! — з подивом шептав Адась (І. Франко); Нелюдським напруженням він робить ще кілька кроків і знесилено осідає на землю (І. Багмут); Надсильне, довго здержуване хлипання перервало її мову (І. Франко); Вона тремтіла від непосильного напруження волі (І. Ле). — Пор. 3. вели́кий, найбі́льший, 1. небува́лий, 1. неймові́рний.

НАДПРИРО́ДНИЙ (який нібито не може бути пояснений природним шляхом, не підлеглий законам природи), НЕЗЕМНИ́Й, НАДЗЕ́МНИЙ, ЧУДЕ́СНИЙ заст., розм. (який має в собі чудо, сповнений чудес); МІСТИ́ЧНИЙ, ОКУ́ЛЬТНИЙ книжн., ОКУЛЬТИ́ВНИЙ книжн. (пов'язаний із "потойбічним" світом, сповнений незрозумілих таємниць, якого не можна осягнути розумом). Здається, ждали війська від них чогось надприродного, більшого, ніж спроможна зробити людина (О. Гончар); Мовби сила неземна підкидає їх обох — зскакують на сідла один з другим (Г. Хоткевич); Мов зачарована, слухаю голос надземний (Леся Українка); "Се килим-самольот чудесний, За Хмеля виткався царя, Літа під облака небесні.." (І. Котляревський); — Трембіта видає густий і холодний, майже містичний звук, — говорив Андрон Гнатович (Є. Гуцало); Окультні явища. — Пор. 1. нереа́льний.

НЕРЕА́ЛЬНИЙ (якого немає й не буває в дійсності), ІРРЕА́ЛЬНИЙ книжн., ФАНТАСТИ́ЧНИЙ підсил., НЕЗЕМНИ́Й підсил.; НЕІСНУ́ЮЧИЙ (якого немає в дійсності). Нереальним видається він Ігореві. Немов персонаж з невиразного й напівзабутого сновиддя (Ю. Шовкопляс); Неначе реальний світ крадькома міниться на фантастичний, зміняється на легку мрію й тоне десь в сизій далечі (І. Нечуй-Левицький); Шевченко в противагу естетам, які неодмінно жінку малювали ефемерною, подібною до ангела, неземною, — портрет обдуреної нещасної Катерини своєї дав простими, земними, реальними мазками (П. Тичина); (Хламушка:) Ну, й люди! Понабудують собі неіснуючих перепон.. і мучаться (І. Кочерга). — Пор. ви́гаданий, 1. надприро́дний, 1. прима́рний, уя́вний.


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

НАДПРИРО́ДНИЙ, а, е.

1. Якого не можна пояснити природним шляхом; не підлеглий законам природи.

Івась був тендітне створіння, що трималося на ногах тільки завдяки якійсь надприродній силі (Олесь Досвітній);

Долгов ніколи досі не бачив справжнього поета або художника, і з дитинства йому здавалося, що це істоти майже надприродні, щось на зразок пророків або ясновидців (З. Тулуб);

// у знач. ім. надприро́дне, ного, с. Те, що існує поза реальним світом.

Важливим є наукове обґрунтування неспроможності, всякої віри в надприродне (з газ.).

2. Який перевищує звичайну міру, норму, звичайний ступінь вияву чого-небудь; незвичайний.

Очі з ям глибоких Блищали острим надприродним блиском, Раз в раз десь гублячись в далечині (І. Франко);

З усіх існуючих у природі звуків бомба увібрала все найстрашніше, найтрагічніше, щоб на цілі покоління отруїти слух людини диким надприродним виттям жаху та смерті. (Іван Ле).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-а, -е.

1) Якого, за містичними уявленнями, не можна пояснити у природний спосіб; не підлеглий законам природи.

2) Який перевищує звичайну міру, норму, звичайний ступінь вияву чого-небудь; незвичайний.



найдено в "Большом украинско-русском словаре"


ад'єктив1. якого, за мiстичними уявленнями, не можна пояснити природним шляхом; не пiдлеглийзаконам природи2. який перевищує звичайну мiру, норму; незвичайнийсверхъестественный


найдено в "Словнику синонімів Полюги"
(якого не пояснити природними закономірностями) неземний, надземний, (з проявом чудес) чудесний, (пов'язаний з потойбічним світом) містичний, (якого нема в дійсності) нереальний, ірреальний, (з долею фантастики) фантастичний.
найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-а, -е.1》 Якого, за містичними уявленнями, не можна пояснити у природний спосіб; не підлеглий законам природи.
2》 Який перевищує звичайну міру, норму, звичайний ступінь вияву чого-небудь; незвичайний.

найдено в "Орфоепічному словнику української мови"

надприро́дний

[надприероднией]

м. (на) -дному/-д(‘)н'ім, мн. -д(‘)н'і


найдено в "Українсько-польському словнику"

[nadpryrodnyj]

прикм.

nadprzyrodzony


найдено в "Словнику синонімів Караванського"
надлюдський, незвичайний, незбагненний, неземний, несвітній, несвітський, НЕСОСВІТЕННИЙ, НАДЗЕМНИЙ, філ. трансцедентальний.
найдено в "Українсько-англійському словнику"

Supernatural; miraculous; (про щось страшне) unearthly


найдено в "Українсько-китайському словнику"

【形】 超自然的; 神奇的, 不可思议的


найдено в "Орфоэпическом словаре украинского языка"
{надприеро́днией} м. (на) -дному/-д()нім, мн. -д()ні.
найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Надприро́дний, -на, -не


найдено в "Українсько-білоруському словнику"

Звышнатуральны


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
надприро́дний прикметник
найдено в "Українсько-російському словнику"
сверхъестественный
найдено в "Українсько-білоруському словнику"
звышнатуральны
найдено в "Українсько-білоруському словнику"
звышнатуральны
T: 52