Значение слова "ПОРОХНО" найдено в 14 источниках

ПОРОХНО

найдено в "Словнику синонімів української мови"

II. НЕ́ГІДЬ збірн., розм. (що-небудь непридатне, непотрібне, погане); НЕПО́ТРІБ (непотрібні речі); ДРА́НТЯ зневажл., МО́ТЛОХ зневажл., ПОРОХНО́ (ПОРОХНЯ́) зневажл. (про все погане, нецінне, непотрібне). (Чубенко:) Чого це від тебе димом тягне? Завжди від вашого брата-хіміка якоюсь негіддю несе (І. Кочерга); Коли мати.. починала порпатися серед різного непотребу, то часто, траплялось, діставала оте старовинне намисто (Є. Гуцало); — Давно були парубки, а тепер що? Саме дрантя (Лесь Мартович); Здебільшого йому траплялися недотепні, а часом і гидкі книжки. Зінько не находив серед цього мотлоху того, чого шукала його розумна.. голова (Б. Грінченко); Небавом і сліду не буде Од вас, огидне порохно! (М. Рильський).

ПИЛ (дрібні частинки ґрунту, що зависають у повітрі або вкривають якусь поверхню), ПО́РОХ, ПОРОХНЯ́ВА, ПОРОХНЯ́ рідше, ПОРОХНО́ рідше, ПРАХ заст.; ПИЛЮ́ГА розм., ПИЛЮ́КА розм., ПИЛЯ́КА рідше, КО́ПІТ розм. рідше (густий); КУ́РЯВА, КУ́РИЩЕ підсил., КІ́ПТЯВА розм., КІПТЯ́ГА́ розм., КІПТЮГА́ розм., КУРА́ діал. (перев. у повітрі); КУШПЕЛА́ діал. (клубами в повітрі). Потривожений пил, що досі тихо спочивав в меблях, тепер курився димом та крутився в повітрі (М. Коцюбинський); Під ногами пересохла земля оберталась на порох (П. Панч); Гуде, висвистує оскаженілий вітер.., жбурляє почорніле листя, кушпелить порохнявою (А. Хижняк); Видно, в кабінеті пилюки не бояться — порохня шаром лежить на.. плакатах чи діаграмах (О. Гончар); Йшов (мандрівник) не кваплячись та й не гаючись.. Порохно світилось у його слідах (І. Франко); І пити дасть (мати), і отрясе, Одує прах з його хітона (Т. Шевченко); Грузовик загудів, рушив з місця і за мить заховався у густих, високих хмарах сухої пилюги (В. Собко); Коло натовпу група дітей бігають, брьохають по пиляці (Ю. Яновський); Наче череда йде — такий копіт зіб'ють (А. Свидницький); Ціле небо було не голубе, а жовто-сіре, бо дрібная-дрібнесенькая порохня-курява геть оповила його... (А. Кримський); Спершу в курищі, видно було, маячило щось чорне, а чимдалі, то все більше і більше скривався віз з очей (Панас Мирний); Іде череда й стадо овечок, збиваючи кіптяву (Олена Пчілка); З-під гнідкових ніг та з-під воза почина вириватись кіптяга, курить, обдає вас пилом (Панас Мирний); Чорна кіптюга, підхоплена вітром, носилася понад шляхом, осідаючи на білі сорочки (Григорій Тютюнник); Іде чумак заморений, курою покритий (Я. Щоголів); Сіра кушпела застелила виднокіл позаду (Ю. Мушкетик).

ПОРОХНЯ́ (середина трухлявого або гнилого дерева; сипка маса решток чогось зотлілого, подрібненого тощо), ПОРОХНО́, ПОРОХНИ́ННЯ, ПОРОХНЯ́ВА, ТРУХА́ розм. Великий дуб, та порохнею напханий! (прислів'я); Місце, куди вони заїхали, було казковим: дикі лугові верби з дуплами і порохном, що висвічує, луговий острів, пахучий, безлюдний (Григорій Тютюнник); Попотішаться ще твоїм стогоном, поки прирозуміють, яким побитом з твого порохниння найбільш користі потягти (Л. Яновська); Порохнява з потрухлої соломи, з покрівлі роз'їдала легені (К. Гордієнко); Міцним буковим ціпком Сагайдак почав штурхати в колоди, обдираючи з них кору, з-під якої сипалася бура труха (С. Добровольський).


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ПОРОХНО́, а, с.

Те саме, що порохня́.

[Мавка:] Вона [верба] мене на зиму прийняла і порохном м'якеньким устелила для мене ложе (Леся Українка);

Очі його, великі і нерухливі, світилися мертвим, скляним блиском, блиском вогкого, гнилого порохна, яріючого серед потемків (І. Франко);

Місце .. було казковим: дикі лугові верби з дуплами і порохном, що висвічує, луговий острів, пахучий, безлюдний (Григорій Тютюнник);

Байдуже їй, що Хо з усієї сили намагається налякати її .. Байдуже! Палка молодіж у живі очі сміється старому, кепкує з його заходів, зве його порохном (М. Коцюбинський);

Колишні царські лизоблюди Чи блюдолизи – все одно! Небавом і сліда не буде Од вас, огидне порохно! (М. Рильський);

* У порівн. На темній одежі світились руки, прозорі й молочні, як поночі порохно (М. Коцюбинський).


найдено в "Фразеологічному словнику української мови"
порохня́ (рідше по́рох, порохно́ і т. ін.) си́плеться з кого, перев. жарт. Хтось дуже старий. — А ще і піп у вас — порохня з нього сиплеться,— кинув Безпалько, переглядаючи грамофонні пластинки (А. Головко); (Дідок:) Може, ти й підтопталась, а я ще потанцював би. (Баба:) Ну, подумайте! Та з тебе ж порох сиплеться! (Я. Мамонтов); А з нього, кажуть люди, вже сипався пісок (М. Вороний); // зі сл. стари́й, підто́птаний і под. Уживається для підсилення зазначеного слова; дуже, зовсім. — Він був низький, присадкуватий, як печериця, старий, аж порохня з його (з нього) сипалась (І. Нечуй-Левицький); — Він уже підтоптаний, вже порохно з нього сиплеться,— не звертав уваги на .. запитання рудий.— Він тільки те й робить, що троянди вирощує (Є. Гуцало).
найдено в "Этимологическом словаре русского языка"
порохно
порохно́
"гнилое дерево", укр. порохно́, чеш. práchno "гниль, тлен, труха", práchněti "покрываться гнилью, плесневеть, тлеть", слвц. práchno "трут, труха", польск. próchno "гниль", в.-луж. рrосhnу "трухлявый, гнилой", н.-луж. рrосhnаwу – то же, укр. по́рохонь ж. "гнилое дерево". Связано с по́рох; см. Маценауэр, LF 14, 162.



найдено в "Этимологическом русскоязычном словаре Фасмера"
"гнилое дерево", укр. порохно, чеш. prachno "гниль, тлен, труха", prachneti "покрываться гнилью, плесневеть, тлеть", слвц. prachno "трут, труха", польск. prochno "гниль", в.-луж. рrосhnу "трухлявый, гнилой", н.-луж. рrосhnаwу – то же, укр. порохонь ж. "гнилое дерево". Связано с порох; см. Маценауэр, LF 14, 162.
найдено в "Українсько-польському словнику"

[porohno]

с.

prychno


найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. сер. роду


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

див. порохнина.



найдено в "Словнику синонімів Вусика"

див. залишок; старий


найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Порохно́, -на́, -ну́


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
порохно́ іменник середнього роду
найдено в "Українсько-російському словнику"
см. порохня
T: 33