Значение слова "КЛІТИНА" найдено в 23 источниках

КЛІТИНА

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

КЛІТИ́НА, и, ж.

1. біол. Найпростіша одиниця будови, відтворення, розвитку і життєдіяльності організмів, яка складається з протоплазми, ядра та оболонки.

Вірус СНІДу вражає в людини клітини білої крові, які “відповідають” за діяльність найважливіших ланок захисту організму (з наук.-попул. літ.);

Більшість живих організмів складається з органів, органи – з тканин, тканини – з клітин (з навч. літ.);

Рослинна клітина має зовнішню клітинну оболонку, що відрізняє її від тваринної клітини (із журн.);

Сорт утрачав свою життєву силу, – витривалість біологічної клітини слабнула, клітина марніла (М. Івченко);

Весною сосна найбуйніше росте – відкладаються нові клітини, вона росте в товщину й угору (Ю. Яновський);

Вуглекислота, себто сполука вуглецю з киснем, дає рослинам у надмірі необхідний їм матеріал для побудови клітин (В. Владко).

2. Те саме, що клі́тка 3.

Вбиралася Марина в коротку спідничку до колін.., а кохтинку [кофтинку] носила картату, з “шотландки”, червоних і зелених клітин (Ю. Смолич);

Ви знаєте давню притчу про винахідника шахів, який забажав “простенької” нагороди: на першій клітині шахової дошки – одну зернину, а на кожній наступній – вдвічі більше (О. Бердник);

Від того місця і майже до кінця яру дно його посічене великими шаховими клітинами. То – .. калюжі-ставки (Ю. Мушкетик).

3. Те саме, що клі́тка 1.

Він так і протиратиме штани в темній клітині біля прийомної [приймальні] свого шефа (Н. Рибак).

Сходови́й майда́нчик див. майда́нчик.

△ (1) Інтерстиціа́льні кліти́ни, біол. – групи клітин у ссавців, що містяться в сполучній тканині статевих органів і забезпечують вбирання з крові твердих частинок та виділення статевих гормонів.

У деяких кишковопорожнинних інтерстиціальні клітини містяться в зовнішньому шарі та забезпечують формування статевих і жалких клітин (з навч. літ.);

(2) Стовбуро́ві кліти́ни, біол. – первинні клітини всіх багатоклітинних організмів, які можуть самовідновлюватися поділом клітини, а також диференціюватися в досить велику кількість спеціалізованих типів клітин.

Одним із джерел стовбурових клітин може бути кістковий мозок (з наук. літ.);

Каліфорнійські вчені стверджують, що “перепрограмували” стовбурові клітини вимираючих тварин, сподіваючись таким чином відновити їхню чисельність (з наук.-попул. літ.).


Найдено 1 изображение:

Изображения из описаний на этой странице
найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

КЛІТИНА (лат. cellula) — елементарна структурно-функціональна одиниця живого. За кількістю К., які входять до складу організмів, поділяють на одноклітинні та багатоклітинні. Напр., організм новонародженої людини складається з 2·1012 К. Деякі організми в процесі еволюції не набули клітинної будови (див. Віруси) або втратили її (деякі водорості). Розміри К. варіюють від 1 мкм до декількох см в діаметрі (напр. яйцеклітини риб та птахів). К. мають різноманітну форму, яка залежить від виконуваних нею функцій (див. Гамети, Клітини рослин). Проте всі К. мають подібну структуру і містять спадковий матеріал і цитоплазму (див. Цитоплазма), обмежену цитоплазматичною мембраною (див. Мембрани біологічні). За організацією спадкового матеріалу виділяють К. прокаріотичні (див. Прокаріоти) та еукаріотичні (див. Еукаріоти). Прокаріотичні К. не мають оформленого ядра, їх спадковий матеріал міститься в нуклеоїді. До прокаріот належать насамперед бактерії (див. Бактерії). В еукаріотичних К. спадковий матеріал знаходиться в ядрі (див. Хроматин, Хромосоми, Ядро). У цитоплазмі знаходяться органели (див. Клітинні органели) і включення, занурені в основну речовину цитоплазми — гіалоплазму. Утворення нових К. можливе лише внаслідок поділу вже існуючих (див. Амітоз, Клітинний цикл, Мейоз, Мітоз). К. багатоклітинних організмів утворюють тканини (див. Тканини тваринні, Тканини рослинні), органи (див. Органи), системи органів і організм в цілому. Клітина є головною мішенню сучасних ЛП.

Билич Г.Л., Катинас Г.С., Назарова Л.В. Цитология — СПб., 1999; Жегунов Г.Ф., Жегунова Г.П. Цитогенетические основы жизни. — Х., 2004; Ченцов Ю.С. Введение в клеточную биологию. — М., 2004; Cooper G.M. The Cell Biology: A Molecular Approach. — Washington, 2000.

Садовниченко Ю.О.

найдено в "Словнику синонімів української мови"

КЛІ́ТКА (закрите приміщення для птахів, тварин з стінками перев. з металевого або дерев'яного пруття), КЛІТЬ розм., КЛІТИ́НА розм.; КУ́ЧА, САДО́К (для свійських тварин, птиці); САЖ, САЖО́К (відгороджене місце в хліві для відгодівлі птиці). Жила в мене пташка в цяцькованій клітці (Л. Глібов); Під сараєм біля кліті з кролями Серьожка з двома малими зеленню годують кролів (А. Головко); Вони покатали на Лаврінів город, впіймали чорного півня й принесли матері. Мотря вкинула його в кучу (І. Нечуй-Левицький); Люди, обличчя, одежина, різноголоса птиця в садках.. — усе движить, мішається, миготить (Марко Вовчок); Витягли з сажка гусаків з пару, що Ївга була закинула (Г. Квітка-Основ'яненко).

КЛІ́ТКА (чотирикутний візерунок, малюнок на поверхні чогось), КЛІТИ́НА, КА́РТА, КРА́ТА розм., ГРА́ТА заст. Сукенку (Ладик) привіз велику, зимову, жовту, в зелену клітку (Ірина Вільде); Кохтину носила (Марина) картату, з "шотландки", червоних і зелених клітин (Ю. Смолич); Картата старосвітська плахта з зеленими, червоними, синіми, жовтими картами (Б. Грінченко); На ньому був не тутешнього покрою широкий, значно ширший за його форми тіла костюм у ґрату (Ірина Вільде).


найдено в "Лексиконі львівському"
кліти́на низова ланка організації (ст): Під час його директорства Філія, себто її студенти, але також учителі, були під сильним впливом УВО, якої клітини існували майже явно в гімназії. ... Для непознаки якраз в молодших клясах переховувались під ґрадусами револьвери та набої. Коли я був у 3-тій кпясі, через необережність, під час години географії, хлопці пересунули ґрадус, шукаючи за картою (мапою), що сховзнулась із стіни, і очам кляси показались два пістолі. Але наскільки учительський склад і учні були здисциплінованими, свідчить факт, що цей інцидент не мав жодних наступств (Процюк)
найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

Найменша організована одиниця рослинних і тваринних організмів; мікроскопічних розмірів, складається з цитоплазми, яка містить клітинні органели та клітинне ядро (за винятком прокаріотів), обмежена клітинною мембраною. КЛІТИНА фото


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-и, ж.

1) Найпростіша одиниця будови організму, яка складається з протоплазми, ядра та оболонки.

2) Те саме, що клітка 1), 3)



найдено в "Українсько-польському словнику"

[klityna]

ж.

komórka біол.


найдено в "Українсько-англійському словнику"

біол.

cell, cellule

наука про клітину — cytology


найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-и, ж. 1》 Найпростіша одиниця будови організму, яка складається з протоплазми, ядра та оболонки.
2》 Те саме, що клітка 1), 3)

найдено в "Орфоепічному словнику української мови"

кліти́на

[кл'ітина]

-ние, д. і м. -н'і


найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. жін. родуклетка


найдено в "Українсько-китайському словнику"

【阴】 生物 细胞


найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Кліти́на, -ни; -ти́ни, -ти́н


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
кліти́на іменник жіночого роду
найдено в "Орфоэпическом словаре украинского языка"
{кліти́на} -ние, д. і м. -ні.
найдено в "Українсько-російському словнику"
биол. клетка
найдено в "Analytical Chemistry (Ukr-Eng)"
cell
T: 251