Значение слова "АВАРІЯ" найдено в 25 источниках

АВАРІЯ

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

АВАРІЯ — порушення процесу експлуатації обладнання підприємства, під час якого виникає перевищення нормованих меж впливу на персонал підприємства, населення, навколишнє середовище, промислові об’єкти. А. в промисловості, як правило, трапляються внаслідок недосконалості окремих технічних засобів, недоліків проектів, а також помилкових дій виробничого персоналу. Слід зазначити, що апарати і прилади, що експлуатуються у фармацевтичній промисловості, виготовляються з необхідним запасом міцності та забезпечуються запобіжними системами, які запобігають А., а рухомі деталі та вузли забезпечуються певними загорожами. По можливості використовують апарати безперервної дії, контроль яких здійснюється за допомогою автоматичних пультів із подвійним захистом. Основна кількість аварій (81%) пов’язана з хіміко-технологічними процесами, 13% — з дефектами підготовки обладнання або ремонтними роботами та прийомом обладнання з ремонту і 6% — з іншими причинами.

Залежно від масштабу визначають три рівні А.: А, Б і В. Рівень А характеризується розвитком А. в межах одного виробництва (цеху, дільниці), що є структурним підрозділом підприємства; рівень Б характеризується виходом А. за межі підрозділу і розвитком у межах підприємства; рівень В характеризується виходом А. за межі території підприємства, можливістю впливу вражаючих чинників на населення та навколишнє середовище. А. поділяються на 2 категорії. До першої належать: А., внаслідок яких загинуло ≥5 або травмовано ≥10 осіб; стався викид отруйних, радіоактивних, біологічно небезпечних речовин за межі підприємства; підвищилася концентрація забруднюючих речовин у навколишньому середовищі більше ніж у 10 разів; зруйновано споруди об’єкта, що створило загрозу для життя і здоров’я працівників підприємства чи населення. До другої категорії належать: А., внаслідок яких загинули до 5 або травмовано від 4 до 10 осіб; зруйновано споруди об’єкта, що створило загрозу для життя й здоров’я структурного підрозділу з чисельністю працівників ≥100.

 ДСТУ 2156–93. Безпечність промислових підприємств. Терміни та визначення.; Стольберг Ф.В. Экология города. — К., 2000; Федосеев В.Н. Предупреждение чрезвычайных ситуаций и ликвидация их последствий. — М., 2001; Чуешов В.И., Зайцев А.И., Щебанова С.Т., Чернов Н.Е. Промышленная технология лекарств. — Х., 2002. — Т. 1.

Жуковіна О.В., Пашнєв П.Д.

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АВА́РІЯ, ї, ж.

1. Пошкодження, поломка механізму, машини, деталі і т. ін. під час роботи або руху.

Корабель знаходиться на такій близькій віддалі від плавучого крижаного острова, що корабельна аварія неминуча (О. Довженко);

Жваво бігали вгору й униз вагончики, перевертались на естакаді, сипалось через бункер вугілля на залізничні платформи, і – жодної аварії, жодного, хоч би маленького, перебою! (Б. Антоненко-Давидович);

Ніколи не було в нього аварій, він знає всі капризи машини, він відчуває її (А. Трипільський);

// Катастрофа або загибель, викликані таким пошкодженням і звичайно супроводжувані людськими жертвами.

– Ну як ти? – загукав, як до глухої. – Не злякалася? Така жахлива аварія! (із журн.);

В аварії вантажного літака загинули троє членів екіпажу (з газ.).

2. перен., розм. Невдача, несподіване порушення перебігу якоїсь справи; нещастя.

У цій усій проклятій свистоплясці, в цій грандіозній аварії всіх і вся, в цім оголенні безглуздої порожнечі, в цій, нарешті, переоцінці всіх вартостей і самої людини вогнем і залізом – це вічне прокляте питання стало, як стовп, і стояло передо мною, доки я його не вирішив (І. Багряний);

Зазнавши аварії в житейському морі, людина пливе до найближчого берега (із журн.).


найдено в "Гірничому енциклопедичному словнику"
авария - emergency, accident, break-down, failure, disaster - *Störung, Betriebsstörung, Havarie, Notfall, Bruch – значне пошкодження або вихід з ладу обладнання (машини, аґреґату, апарата, свердловини, трубопроводу тощо), гірничих виробок, споруд, що супроводжується тривалим порушенням виробничого процесу, роботи дільниці чи підприємства в цілому. Для гірничих підприємств найбільш характерні: завали гірничих виробок, вибухи газу та пилу, поломка обладнання і устаткування, раптові прориви пливунів, води або пульпи з підземних водоносних горизонтів, затоплення вироблених просторів або водоймищ і водотоків на поверхні, раптові викиди газів, вугілля або породи; гірничі удари, пожежі, прориви дамб, мулонакопичувачів та відстійників, зсуви або обвалення бортів кар'єрів, загорання електричних кабелів і електроапаратури, загорання конвеєрних стрічок (внаслідок тертя), обвалення естакад та інших інженерних споруд, зіткнення рухомого складу, пориви стрічок на магістральних конвеєрах у похилих стовбурах, відкрите фонтанування нафти і газових свердловин, поломка, обрив, прихват бурильного інструменту, насосно-компресорних труб, припинення циркуляції бурового розчину, поломки обсадної колони, порушення герметичності нафтогазопроводів або продуктопроводів (вуглепроводів), ємкостей для нафти і газу, неконтрольований перетік нафти або газу, води з одних пластів в інші внаслідок негерметичності стовбура свердловини та інш. В основному А. - наслідок неправильних дій персоналу підприємств: порушення (в процесі експлуатації) режимів, норм і параметрів, встановлених правилами технічної експлуатації, правилами безпеки, інструкціями, нормативними документами, невчасне проведення оглядів, ремонтів. Разом з цим А. виникають через конструктивні недоліки обладнання, недостатню його надійність, невідповідність обладнання і матеріалів вимогам державних стандартів, а також недосконалість обладнання. Причиною А. можуть бути також стихійні природні явища (землетруси, лавини, повені, селі та ін.). Див. коефіцієнт аварійності.
найдено в "Сучасному українсько-англійському юридичному словнику ( І. Борисенка, В. В. Саєнка, Н. М. Конончука, Т. І. Конончук)"
ім (нещасний випадок на виробництві тощо) accident; [ав] (air) crash; crash-landing; wreck; [авто] (auto / motor) accident; (car) crash; [залізн] derailment; wreck; [мор] wreck; (збитки, завдані вантажу чи судну) мор страх average; damages; (несправність, поломка тощо) breakdown; damage; failure; trouble • зазнати аварії (катастрофи) to crash; have (meet with) an accident; suffer a wreck; wreck; (про поломку тощо) to be damaged; fail • запобігати аварії to prevent an accident • враховуючи окрему аварію мор страх with particular average (W.P.A.) • у випадку аварії in emergency • через аварію due to an accident (fault etc) • відшкодування аварії average compensation (indemnification) • застрахований від будь-якої аварії free of all average (F.A.A.) • застрахований від окремої аварії free of particular average (F.P.A.) • примітка про аварії мор страх average clause • страхування від аварії insurance against average • ~ з відшкодуванням мор страх compensable average • загальна ~ мор страх general average • мала ~ мор страх petty average • окрема ~ мор страх particular (common, ordinary) average
найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-ї, ж.

1) Значне пошкодження механізму, машини і т. ін. під час дії, руху. || Пошкодження, вихід із ладу, руйнування, що сталося з техногенних (виробничих, технологічних, експлуатаційних) або природних причин.

2) перен., розм. Невдача, несподіване порушення перебігу якоїсь справи; нещастя.



найдено в "Словнику із соціальної роботи"
небезпечна подія техногенного характеру, що створює на об’єкті, території або акваторії загрозу для життя і здоров’я людей і призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого або транспортного процесу чи завдає шкоди довкіллю. англ. wreck / crash / accident / damage / breakdown; нім. Havarie [ va] f; Unfall m -(e)s, -¨e; Störung f=, -en; Seeschaden m –s, -¨e; угор. baleset; рос. авария.
найдено в "Українсько-англійському словнику"

Wreck, damage; ав. crash; (нещасний випадок) accident; (про машину) breakdown, injury

зазнати аварії — to have an accident, to be wrecked (damaged, injured); to meet with an accident; to meet with a mishap (тж. перен.)


найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-ї, ж. 1》 Значне пошкодження механізму, машини і т. ін. під час дії, руху.
|| Пошкодження, вихід із ладу, руйнування, що сталося з техногенних (виробничих, технологічних, експлуатаційних) або природних причин.
2》 перен. , розм. Невдача, несподіване порушення перебігу якоїсь справи; нещастя.

найдено в "Большом украинско-русском словаре"


(кого/чого) імен. жін. родуавария

¤ запобігати аварії -- предотвращать аварию

¤ аварія корабля -- кораблекрушение

¤ зазнавати аварії -- терпеть крушение



найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
ава́рія (італ. avaria, від араб. авар – пошкодження, шкода) 1. Велике пошкодження або вихід з ладу машини, агрегату, апарата. 2. Шкода, збитки, пов’язані з нещасним випадком, що стався з судном. 3. Переносно – нещасний випадок, велика невдача.
найдено в "Словнику іншомовних слів"
аварія; ж. (іт., араб., пошкодження, шкода) 1. Велике пошкодження або вихід з ладу машини, агрегату, апарата. 2. Шкода, збитки, пов'язані з нещасним випадком, що стався з судном. 3. перен. Нещасний випадок, велика невдача.
найдено в "Eкономічній енциклопедії"
рос. авария (італ. avaria — пошкодження, збиток) — 1. Нещасний випадок, велика невдача, порушення нормального ритму праці. 2. Шкода, збитки, пов'язані з нещасним випадком з транспортними засобами.
найдено в "Словнику синонімів Караванського"
випадок, інцидент, сил. КАТАСТРОФА; ПОБ. невдача, нещастя, прикра пригода, халепа, біда, лихо, шкода; (машини) пошкодження, зіпсуття, несправність, сов. неполадки.
найдено в "Українсько-китайському словнику"

【阴】 遇险, 失事; 事故

Зазнати аварії 遭遇事故; 遇险


найдено в "Словнику чужослів Павла Штепи"

Вилам, віддам, залам, злам, надлам, перелам, полам, розлам, лихо, лиховина, лихота, шкода, пошкода, ушкода


найдено в "Украинско-английском бизнес словаре"
(у страхуванні: збитки, завдані судну, вантажу і фрахту) average; accident; emergency.
найдено в "Українсько-датському словнику"

Havari, uheld, ulykke, ulykkestilfælde


найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Ава́рія, -рії, -рією; ава́рії, -рій


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
ава́рія іменник жіночого роду
найдено в "Українсько-російському словнику"
авария; крушение
T: 40