Значение слова "ПОЦІЛЯТИ" найдено в 9 источниках

ПОЦІЛЯТИ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

ВЛУ́ЧИТИ (УЛУ́ЧИТИ) (про людину — кидаючи щось або стріляючи, потрапляти в ціль; про стрілу, кулю і т. ін. — досягати цілі), ВЦІ́ЛИТИ (УЦІ́ЛИТИ), ПОЦІ́ЛИТИ, УДА́РИТИ (ВДА́РИТИ), ПОТРА́ПИТИ, ПОПА́СТИ, ЛУ́ЧИТИ розм., ВГАТИ́ТИ (УГАТИ́ТИ) розм., ВСАДИ́ТИ (УСАДИ́ТИ) розм., ТРА́ФИТИ діал., ТРА́ПИТИ діал. — Недок.: влуча́ти (улуча́ти), вціля́ти (уціля́ти), поціля́ти, ударя́ти (вдаря́ти), потрапля́ти, попада́ти, вга́чувати (уга́чувати), вса́джувати (уса́джувати), трафля́ти, трапля́ти. Це все були хлопці, які несхибно влучали із своїх рушниць у райок (М. Трублаїні); Брянський звичним оком професіонала одразу визначав, куди влучали міни (О. Гончар); Вартовий уже поцілив цю триногу тварину (О. Досвітній); На щастя, бомба не потрапила в рейки і колію можна було відремонтувати (Д. Ткач); Євгешка згадав, що блискавиця найчастіше ударяє в рухливі речі (О. Донченко); Юнак з того робочого поріддя, Що цілить добре й лучить наповал (М. Бажан); Сеня, вийнявши наган з кобури, не цілячись, з того місця, де стояв, вгатив три кулі в центральний кружок (Ф. Бурлака); Вона всадила під лівий край каменя ще дві кулі (В. Кучер); То кулі.. все трафляли, подзьобали спину, як ворони (Ю. Яновський); Цей удар трапив у саму точку (І. Франко).

НАТЯКА́ТИ на кого-що, про кого-що і без додатка (говорити натяками, натяками наводити на що-небудь); ЗАКИДА́ТИ про кого-що, розм., ЦІ́ЛИТИ у кого-що, розм., ПОЦІЛЯ́ТИ у кого-що, розм. (маючи на увазі кого-, що-небудь, говорити про це непрямо, натяками). — Док.: натякну́ти, заки́нути. — За нашими даними й він би не проти, — каже директор, знову натякаючи на механіка. — Обоє ще молоді, міцну сім'ю створили б... (О. Гончар); Нишком та скоком-боком таки доступилися дехто з людців та закинули панії про всякі економічні справи (Дніпрова Чайка); Остапчук прекрасно розумів, куди цілить Данилевський. Який секретар райкому не хотів би, щоб строки в нього були справжні (С. Журахович); Барабаш уловив якийсь натяк, до Васюти: — Про кого це? — Васюта пом'явся трохи. Тоді Сашко сам: — Коли б чи не в мене поціля (А. Головко).

ЦІ́ЛИТИСЯ чим і без додатка (спрямовувати зброю в ціль), ЦІ́ЛИТИ, МІ́ТИТИ, НАЦІ́ЛЮВАТИСЯ (НАЦІЛЯ́ТИСЯ), ПРИЦІ́ЛЮВАТИСЯ (ПРИЦІЛЯ́ТИСЯ), НАМІРЯ́ТИСЯ розм., ЦІЛЯ́ТИ розм., ЦІЛЯ́ТИСЯ розм., ПОЦІЛЯ́ТИ розм., ЛУ́ЧИТИ розм., МІ́РЯТИ діал.; ПРИКЛАДА́ТИСЯ розм. (з рушниці). — Док.: наці́литися, приці́литися, намі́ритися, поці́лити, ви́мірити, прикла́стися. Берег вимитий. Лоза. Розлилась ріка на славу. Із засади партизан Цілиться по пароплаву (М. Шеремет); (Ніна:) Як ви сміли стріляти в кімнаті! (Сусляєв:) Та в якій кімнаті? Я цілив в ялинкову шишку (І. Кочерга); З ранніх літ бродив Віктор по городах і гайках з луком і сагайдаком, усе мітив.. стрілою в чорну ворону (П. Автомонов); Жвавий хлопчик якийсь із луком та із стрілою націляється із-за рожевих кущів (Марко Вовчок); Воловик вийшов з кущів, став на березі, прицілився з обріза (Г. Епік); У шинелях зелених кати. Наміряються із автомата (В. Сосюра); Зінка верещала, ціляла в них грушками (Ю. Мушкетик); Тихон до снідання ганявся з вилами за Грицьком, а слідом, цілячись попасти йому палкою під ноги, бігала Грицькова жінка (П. Панч); В лоба кулею влучно Воєводі козак поціляє (С. Голованівський); Лучив корову, а попав ворону (приказка); — Міряй в око (ведмедя), боярине! — шепнув з-позаду Максим (І. Франко); Він видер мерщій у джури з рук важку рушницю-кременівку, приклався й стрілив у сокола (О. Ільченко). — Пор. 1. наво́дити.


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ПОЦІЛЯ́ТИ, я́ю, я́єш, недок., ПОЦІ́ЛИТИ, лю, лиш, док., кого, що і без прям. дод., розм.

1. Кидаючи, спрямовуючи що-небудь у ціль, досягати її; влучати.

Постріл гримає гучно – в лоба кулею влучно Воєводі козак поціляє (С. Голованівський);

Ворожа батарея, замаскувавшись на одному з крутих схилів Волги, поціляла досить влучно (з газ.);

[Овлур:] Я одного з тих їздців Поцілив списом (І. Франко);

Операція полягає в тому, щоб точно поцілити спеціальною голкою приладу в уражене важкодоступне ядро мозку (з газ.);

* Образно. Треба ворога знати, треба зуміти його поціляти (Іван Ле);

Вміння поцілити в сутнє, бачити далеко-далеко – яке це чудове вміння для поета! (із журн.);

// Потрапляти в ціль (про кулю, бомбу і т. ін.).

Куля поцілила його, він схопився за живіт, посунувся в окоп (Григорій Тютюнник);

// Ударяти когось чим-небудь.

Василь злісно лупцював тварин бичем по мордах, по ногах – по чому поціляв (І. Волошин).

2. тільки недок. Цілитися у кого-, що-небудь.

Очима панна смутно бродить і чомусь губи розтуля... Вона пантерою заходить, Тарасу в спину поціля... Уже кинджал над головою... (В. Сосюра);

Кулемет застрочив над нами, поціляючи в нас (І. Сенченко);

// перен., розм. Натякати на кого-, що-небудь; мати на увазі когось, щось.

Барабаш уловив якийсь натяк, до Васюти: – Про кого це? Васюта пом'явся трохи. Тоді Сашко сам: – Коли б чи не в мене поціля (А. Головко);

Вінкль добре розумів, куди поціляє Герстмаєр (Н. Рибак).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-яю, -яєш, недок., поцілити, -лю, -лиш, док., перех. і неперех., розм.

1) Кидаючи, спрямовуючи що-небудь у ціль, досягати її; влучати. || Потрапляти в ціль (про кулю, бомбу і т. ін.). || Ударяти когось чим-небудь.

2) тільки недок., неперех. Цілитись у кого-, що-небудь. || перен., розм. Натякати на кого-, що-небудь; мати на увазі когось, щось.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-яю, -яєш, недок. , поцілити, -лю, -лиш, док. , перех. і неперех. , розм. 1》 Кидаючи, спрямовуючи що-небудь у ціль, досягати її; влучати.
|| Потрапляти в ціль (про кулю, бомбу і т. ін.).
|| Ударяти когось чим-небудь.
2》 тільки недок. , неперех. Цілитись у кого-, що-небудь.
|| перен. , розм. Натякати на кого-, що-небудь; мати на увазі когось, щось.

найдено в "Большом украинско-русском словаре"


дієсл. недокон. виду (що робити?)

Дієприслівникова форма: поцілявши, поціляючи



найдено в "Українсько-російському словнику"
несов. - поціляти, сов. - поцілити 1) попадать, попасть (в цель); сов. разг. угодить, влепить 2) (только несов.; направлять в цель) обл. целить, целиться, метить, метиться
найдено в "Українсько-англійському словнику"

недок. поціляти, док. поцілити

to hit the mark


найдено в "Словнику синонімів Вусика"

див. стріляти; цілитися


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
поціля́ти дієслово недоконаного виду розм.
T: 32