Значение слова "БУТТЯ" найдено в 18 источниках

БУТТЯ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

БУТТЯ́ філос. (об'єктивна реальність, що існує незалежно від свідомості і поза нею), МАТЕ́РІЯ філос. Одно лиш вічне без початку й кінця, Живе і сильне, — се є матерія (І. Франко).

ЖИТТЯ́ (стан живого організму — людини, тварини, рослини), ІСНУВА́ННЯ, БУТТЯ́ уроч., ДНІ чиї, ЖИВІ́Т заст., ЖИВОТТЯ́ діал. (людини). Життя покидало Орлика. Але він не здавався.. Він мовчав, і вся воля пішла на цей напружений і мовчазний опір смерті (О. Довженко); Бруньки на деревах лопались, і з них тріумфально, стихійно виливалось життя (І. Багряний); Існування рослини при такій температурі — неможливе (О. Гончар); Поете, тям, зазнати маєш ти всіх мук буття.., Заким дійдеш до світлої мети (І. Франко); Мої дні течуть тепер серед степу, серед долини, налитої зеленим хлібом (М. Коцюбинський); — Його сивуха запалила І живота укоротила, І він, як муха в зиму, зслиз (І. Котляревський); — Тепер слухаю, як кує зозуля, та так мені забажалось, щоб вона накувала мені багато год живоття (І. Нечуй-Левицький).

ЖИТТЯ́ (повсякденний спосіб існування когось), ПО́БУТ, БУТТЯ́, ІСНУВА́ННЯ, ЖИТТЯ́-БУТТЯ́ розм., ЖИТУ́ХА фам., ПРОЖИВА́ННЯ рідше, ЖИТІЄ́ ірон. рідше, ПРОЖИ́ТОК діал. З того часу веду дуже одноманітне життя, бо тут неможлива погода, щодня дощі такі сильні, що Черемош розлився (М. Коцюбинський); Сержант Перова писала про побут рідної частини (Ю. Яновський); Десь на третій рік шахтарського буття Семен відчув себе внутрішньо цілком дорослою людиною (І. Ле); Там, в тих суворих тундрових просторах, в ночах табірного тяжкого існування побачили світ крихітні доньки (О. Гончар); Остап сидів з Іваном у садку за столиком під крислатою яблунею й розпитував про теперішнє життя-буття (О. Підсуха); "Все рівно дома життя не буде. А там армія підскочить — і почнеться моя самостійна житуха", — роздумував він, збуджений домашньою сваркою (Григір Тютюнник); (Коновалиха:) Подивлюся я на людське проживання та й обіллюся слізоньками... (М. Кропивницький); — Ти, кажу, матушка, і ти кума.. насамперед посвятіть мене в житіє своє і про супостата повідайте (Я. Баш); Дай їй, Боже, прожиток щасливий за її щирість! (І. Франко).

ІСНУВА́ННЯ тільки одн. (про когось, щось, що існує в дійсності), БУТТЯ́ уроч.; ПОБУТУВА́ННЯ (перев. у побуті). Хутір завмер під папахами снігу. Тільки дим, що вився з димарів, нагадував про людське існування (Є. Кравченко); Вірю я в правду свого ідеалу, і коли б я тую віру зламала, віра б зламалась у власне життя, у вічність матерії, в світа буття (Леся Українка); Давнішими дослідниками визначались, як істотні ознаки фольклору, масовість його побутування і усність його творення та передачі (М. Рильський). — Пор. ная́вність.

ПЕРЕБУВА́ННЯ (присутність де-небудь), ПРОБУВА́ННЯ, БУТТЯ́ рідше. В перші дні перебування Ясногорської в батальйоні їй довелося пережити немало прикростей (О. Гончар); — Сядь та розкажи мені.. про своє пробування в Збаражі (І. Нечуй-Левицький); — За три дні віднині прийдуть наші люди, щоб розвалити твій дім і загладити навіть слід твого буття у нас (І. Франко).


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

БУТТЯ́, я́, с.

1. філос. Об'єктивна реальність, що існує незалежно від нашої свідомості; матерія, природа.

Люди з .. поглядом не крізь пенсне, а крізь сьогоднішній день бачать далеко .. Вони мають свою вічну формулу: “Буття визначає свідомість...” (Б. Антоненко-Давидович);

В отій нестримності лету, напрузі м'язів, клекоті крові й таїлася вічна суть буття (Ю. Мушкетик).

2. Сукупність умов матеріального життя людини.

Жахливе буття наштовхувало на розпачливу зневіру (П. Загребельний);

Сьогоднішнє буття середньостатистичного українця дозволяє лише мріяти про закордонний відпочинок (з газ.).

3. Життя, існування.

Поете, тям, зазнати маєш ти Всіх мук буття.., За ким дійдеш до світлої мети (І. Франко);

Невимовне щастя буття переповнює серце Петрові (А. Головко);

Інтернет, який ще не так давно був інструментом академічних вчених і дослідників, дедалі глибше проникає в наше повсякденне життя, охоплюючи практично всі сфери людського буття (із журн.).

4. рідко. Перебування.

За мого буття там (Сл. Гр.);

Прийдуть наші люди, щоб розвалити твій дім і загладити навіть слід твого буття у нас (І. Франко).


найдено в "Філософському енциклопедичному словнику"
БУТТЯ - термін, що має чотири основні значення. 1) Синонім існування, котрий виражається граматичною і логічною зв'язкою "є". В такому сенсі Б. універсальне, може стосуватися будь-яких природних і штучних утворень, речей, людей тощо. Але воно і беззмістовне, абстрактне, бо байдуже, до чого застосовується. У Гегеля таке Б. в логіці має назву "чисте Б.". 2) Визначене Б., "ось це", існуюче "тут" і "тепер" - дерево, камінь і т. ін. ; "наявне Б.". Гегель позначає ним конкретні речі й явища, Гайдеггер - людину. 3) Безпосередня дійсність, ще не роздвоєна на явище і сутність: з неї починається пізнання. Адже сутність на початку не дається, вона прихована, тому відсутня тут і її кореляція - явище. В "Науці логіки" Гегеля на цій підставі розрізняються "Вчення про буття" і "Вчення про сутність". Загальна структура першого подається трьома категоріями: якість - кількість - міра. Вони є головними визначеностями Б. в даному сенсі. 4) Протилежність свідомості, тобто одна з частин опозиційної пари "Б. і свідомість". Воно незалежне від неї і охоплюється багатоманітною діяльністю людини. Має дві найбільш значущі форми: загальнофілософську - співвідношення "Б. і свідомість" становить основне питання і принцип філософії, і соціальну, відому у вигляді опозиції "суспільне Б. і суспільна свідомість", яка набула особливої ваги в історичному матеріалізмі.М. Вулатов
найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-я, с.

1) філос. Об'єктивна реальність, що існує незалежно від нашої свідомості; матерія, природа.

2) Сукупність умов матеріального життя суспільства.

3) уроч. Життя, існування.

••

Життя-буття поет. — спокійний плин життя.

4) рідко. Перебування.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-я, с. 1》 філос. Об'єктивна реальність, що існує незалежно від нашої свідомості; матерія, природа.
2》 Сукупність умов матеріального життя суспільства.
3》 уроч. Життя, існування.
Життя-буття поет. — спокійний плин життя.
4》 рідко. Перебування.

найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

У філософії поняття, яке означає все те, що існує; гол. предмет досліджень метафізики (як теорії буття існуючого) та онтології (як теорії буття можливого).


найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. сер. роду, тільки одн.бытие

¤ суспільне буття -- общественное бытие



найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
у філософії поняття, яке означає все те, що існує; гол. предмет досліджень метафізики (як теорії буття існуючого) та онтології (як теорії буття можливого).
найдено в "Українсько-англійському словнику"

Being, existence

буття визначає свідомість — being determines consciousness


найдено в "Словнику синонімів Караванського"
існування, життя; перебування, побут; ФІЛ. приб. матерія, природа.
найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Буття́, -ття́, -ттю́, -ття́м, в -тті́


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
буття́ іменник середнього роду
найдено в "Українсько-російському словнику"
бытие, разг. бытьё
T: 46