Значение слова "БАЗИЛІКА" найдено в 17 источниках

БАЗИЛІКА

найдено в "Архітектурі і монументальному мистецтві"
(грец. — палац базилевса) Прямокутна в плані споруда з простором, поділеним підпорами на нефи (нави), середній з яких вищий і додатково освітлений прорізами, влаштованими над дахами бокових нефів, внаслідок чого в поперечному перетині утворювався т. зв. базилікальній розріз. Базилевси у Стародавній Греції спочатку засідали у стоях, потім для них зводилися видовжені тринефні будинки з підвищеною апсидою у торці для трону, перед яким влаштовувався вівтар. При цьому у середньому нефі відбувалися судові засідання, а в бокових торгували. У Стародавньому Римі Б. залишилися спорудами громадського призначення (для суду і біржових операцій). У Візантії Б. спочатку зводилися як палаци високих духовних осіб. згодом перетворилися в один з основних типів християнських храмів. Відрізняють: купольну базиліку (докл. див. купольна базиліка); ротондальну базиліку (докл. див. ротондальна базиліка).

Найдено 1 изображение:

Изображения из описаний на этой странице
найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

1. у стародавньому Римі вел. зала для торговиці та суду на форумі або ж зала у палаці; 2. християнський багатонавний, видовжений у плані храм, центр. нава якого переважно більша й ширша за решту; найдавніший тип храму, особливо характерний для ранньохристиянського періоду; 3. храм із особливими папськими привілеями. БАЗИЛІКА фото


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

БАЗИ́ЛІ́КА, и, ж.

Антична і середньовічна будівля, що має форму витягнутого прямокутника, поділеного всередині двома поздовжніми рядами колон.

Здається мені, що я в якомусь храмі. Якась велика базиліка, якийсь готичний храм (І. Нечуй-Левицький);

Фортеці охороняли колись древній Рим, .. його величні храми, палаци, форуми, базиліки, пам'ятники, багатства (С. Скляренко).


найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. жін. родуархт., розм.базиликавід слова: базилікімен. чол. родубазилик


найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
1. у стародавньому Римі вел. зала для торговиці та суду на форумі або ж зала у палаці; 2. християнський багатонавний, видовжений у плані храм, центр. нава якого переважно більша й ширша за решту; найдавніший тип храму, особливо характерний для ранньохристиянського періоду; 3. храм із особливими папськими привілеями.
найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-и, ж.

Антична і середньовічна будівля, що має форму витягнутого прямокутника, поділеного всередині двома поздовжніми рядами колон.



найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
бази́ліка (лат. basilica, від грец. βασιλική – царський дім, палац) витягнута прямокутна в плані споруда, розділена вподовж колонами на 3-5 частин – нефів. Середній неф вищий за бокові. У формі Б. будували християнські храми.
найдено в "Українсько-польському словнику"

[bazylika]

ж.

bazylika архіт., реліг.


найдено в "Словнику іншомовних слів"
базиліка; ж. (лат., від гр., царський дім, палац) 1. У стародавніх греків і римлян - критий будинок на колонах, що був місцем торгівлі, суду, нарад. 2. Храм чотирикутної форми з портиками і рядом колон.
найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-и, ж. Антична і середньовічна будівля, що має форму витягнутого прямокутника, поділеного всередині двома поздовжніми рядами колон.

найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Бази́лі́ка, -ки, -ці; -зи́лі́ки, -зи́лі́к


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
базилі́ка іменник жіночого роду
найдено в "Як правильно наголосити?"
базиліка
T: 115