Значение слова "ФІЛОЗОФ" найдено в 6 источниках

ФІЛОЗОФ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

ФІЛО́СОФ (фахівець з філософії), ЛЮБОМУ́ДР заст., ФІЛОЗОФ заст.; МЕТАФІ́ЗИК заст. (той, хто переважно займається питаннями, що виходять за межі досліду). У Європі, серед греків розумніші люди, філософи (любомудри) стали навчати, що всі люди однакові (М. Драгоманов); Він ішов поважною ходою жреця або давнього філозофа (І. Нечуй-Левицький).

ФІЛОСОФ (людина, здатна до філософського мислення або схильна до абстрактних міркувань), МИСЛИ́ТЕЛЬ, МУДРЕ́ЦЬ, МУДРІ́Й ірон., МУДРА́К ірон., МУДРАГЕ́ЛЬ ірон., ЛЮБОМУ́ДР заст., ФІЛОЗОФ заст., ФІЛОЗОФІ́СТА заст., розм. — Слухати філософію може не всякий, але бути філософом, хоч якоюсь мірою, мусить бути кожна людина (О. Гончар); — Ви, Миколай Іванович, непоправний ідеаліст-мислитель. Кожда дрібниця наводить вас на якісь високі гадки (Г. Хоткевич); — Ох, мудрець ти в нас... Хвостиком від планети цікавишся, а спитай тебе, де живеш, де твоє місце на цій планеті, то навряд чи й зумієш на глобусі показати (О. Гончар); — Краще, коли б краще... Так нема ж цього. І ніякі мудрії цього не вимудрують, поки народ сам своєю головою та своїми руками за це не візьметься (А. Головко); Мудрагель! Куроп'я з'їв, а сказав, що само вгризлося (приказка); Багато було зроблено для того, щоб дослідити місце Сковороди в історії змагань філософської мислі.. Це допомогло вияснити справжній зміст українського любомудра (з газети); О, бачу я, що ви філозоф, ще й завзятий (В. Самійленко).


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ФІЛОЗО́Ф, а, ч., заст.

1. Філософ (у 1, 2 знач.).

По їх січовому розуму ніщо на світі не стоїть ні радості, ні печалі: філозофи вражі діти! (Сл. Б. Грінченка).

2. розм. Учень передостаннього класу духовної семінарії.

Філозоф! а кобили в хомут не вміє запрягти (Сл. Б. Грінченка).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-а, ч., заст.

1) Філософ (у 1, 2 знач.).

2) розм. Учень передостаннього класу духовної семінарії.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-а, ч. , заст. 1》 Філософ (у 1, 2 знач. ).
2》 розм. Учень передостаннього класу духовної семінарії.

найдено в "Словнику синонімів Караванського"
мислитель, мудрець, ур. любомудр, жм. Соломон; ФР. теоретик; П. ЗН. мудраґель, мудрагелик; ЖМ. студент на відділі філософії.
найдено в "Орфографічному словнику української мови"
філозо́ф іменник чоловічого роду, істота філософ; учень передостаннього класу духовної семінарії арх.
T: 41