Значение слова "НЕЗЛАМНИЙ" найдено в 20 источниках

НЕЗЛАМНИЙ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

МІЦНИ́Й (який важко піддається руйнуванню, важко ламається, б'ється, рветься, а також перен.), ТРИВКИ́Й, МІЦНЮ́ЩИЙ підсил. розм., КРІ́ПКИ́Й розм., СИ́ЛЬНИЙ діал., ТРИВА́ЛИЙ розм., НЕЗЛА́МНИЙ (НЕЗЛО́МНИЙ) (якого не можна розбити, зламати, зруйнувати тощо); НЕБИТКИ́Й (про посуд, скло тощо — який не розбивається при падінні чи ударі); НОСКИ́Й (перев. про одяг — який довго носиться, не рветься); ДЕБЕ́ЛИЙ розм. (про масивні вироби з дерева, заліза тощо); ФУНДАМЕНТА́ЛЬНИЙ (зроблений добре, на тривалий час); НЕРОЗРИ́ВНИЙ (якого не можна розірвати); НЕПОРУ́ШНИЙ, НЕРУШИ́МИЙ розм. (про відносини, зв'язки). Тая сила, що марна була на війні, Будувала підвалини й мури міцні (Леся Українка); .- .Обоє ще молоді, міцну сім'ю створили б... (О. Гончар); Бідні люди хотіли собі побудувати дім тривкий, кам'яний, вигідний (І. Франко); Лід кріпкий, хоч гармати коти (М. Номис); Проти двох камениць були сильні, великі дубові брами в мурі (Лесь Мартович); В вас залізні панцирі незломні, і щити черлені при плечі, і латинські ковані шоломи (Н. Забіла); Небиткий посуд; Дебелі ворота з дашком були засунені (П. Панч); Фундаментальна споруда; А сміливий нащадок Прометея Знаходив смутну долю свого предка: Вигнання, муки, нерозривні пута (Леся Українка); Непорушна дружба між народами України і Грузії має багатовікову історію (з газети).

НЕПЕРЕМО́ЖНИЙ (про народ, країну, армію тощо, про силу, єдність, вірність і т. ін. — якого не можна перемогти, здолати, знищити), НЕЗДОЛА́ННИЙ, НЕЗЛА́МНИЙ (НЕЗЛО́МНИЙ), НЕПОБО́РНИЙ, НЕЗБОРИ́МИЙ, НЕПОДОЛА́ННИЙ, НЕСКОРИ́МИЙ, НЕЗБО́РНИЙ уроч., НЕОБО́РНИЙ поет.; НЕПЕРЕБО́РНИЙ (про силу, перешкоду і т. ін.). Став одним непереможним військом І творцем добра свого народ (Т. Масенко); Любов у творах Олександра Довженка — висока й промениста, дружба і братерство — незламні, могутні й красиві, мужність — нездоланна (О. Левада); Чути силу України в тих дужих мотивах (музики), силу велику, незломну... (І. Нечуй-Левицький); Падай, враже, падай ниць, непоборна наша міць (П. Тичина); Коли в серці є віра, людина незборима (О. Десняк); Жива душа народна, жива, неподоланна! (О. Довженко); — Шляхта вимре, а народ лишиться. Він нескоримий і нездоланний (Н. Рибак); Сила народу — непереборна. Буде так, як хочуть мільйони людей — чесних людей доброї волі (П. Тичина).

ПОСТІ́ЙНИЙ (який не змінюється, зберігає свій склад, розмір, форму, силу, вияв тощо), СТА́ЛИЙ, НЕЗМІ́ННИЙ, ТРИВКИ́Й, СТАБІ́ЛЬНИЙ книжн., КОНСТА́НТНИЙ книжн.; ТВЕРДИ́Й, НЕПОХИ́ТНИЙ, НЕПОРУ́ШНИЙ, НЕЗЛА́МНИЙ (НЕЗЛО́МНИЙ) (який твердо встановився); ЗВИЧА́ЙНИЙ, ЗВИ́ЧНИЙ (завжди той самий); НАСКРІЗНИЙ (який зберігається від початку до кінця чогось); НЕВІДЛУ́ЧНИЙ, НЕРОЗЛУ́ЧНИЙ (який завжди буває при комусь, чомусь). Під час вечері Мишуня налаштовував радіоприймача, який живився постійним струмом від батареї (Ю. Яновський); Досвідчене око могло помітити одразу, що ця громіздка, неохайна колона, розтягнувшись на кілометр чи й більше, не являє собою сталу бойову одиницю (О. Гончар); Слід пам'ятати, що все ж в людській натурі є якийсь такий "незмінний фонд", що як він щезне, то зникне й саме розуміння про людину, як про певний біологічний тип (Леся Українка); Сів на коня, в якого, мов граніт, Була тривка і дужа міць копит (переклад М. Бажана); Стабільні ціни; Штучне перетворення динамічного в житті на константне в мистецтві виявляється в тому, що художній образ відтворює типові для задуму митця предмети і явища дійсності (з журналу); (Дудар:) Держава потребує хліба .. Ви мусите його продати не спекулянтові, а державі за тверду ціну (І. Микитенко); Так по частинах народжувалася перша наукова карта Аральського моря, яка і в середині двадцятого сторіччя є кращим і єдиним непохитним посібником для навігаторів і для географічного вивчення Аральського моря (З. Тулуб); Життя попівське так ув'язнене в одвічні рами, так опреділене на багато літ уперед. Прикріплене до непорушної доктрини, робить і саму касту непорушною (Г. Хоткевич); (Прісцілла:) Не може зламати людська воля те, що Бог створив незламним (Леся Українка); Вона вгляділа незвичайні рум'янці на їх щоках і прикмітила, що в їх мова мовиться не якась звичайна, щоденна, а ходиться їм про щось інше (І. Нечуй-Левицький); В аудиторії почало розвиднятися, потроху світлішати, обличчя проступили зі звичними своїми рисами та рум'янцями (Є. Гуцало); Тему ..співдружності митців Рильський зробив наскрізною в своїй творчості (Ю. Мартич); Та ось сокира готова.. Готова невідлучна товаришка селянина (І. Франко); Вона (сопілка) — нерозлучна супутниця вівчарів і пастушків (збірник "Бойківщина").

СТІЙКИ́Й (який виявляє твердість, наполегливість, непохитність у поглядах, діях, не відступає перед труднощами тощо), МІЦНИ́Й, ТВЕРДИ́Й, НЕПОХИ́ТНИЙ, НЕПОРУ́ШНИЙ, НЕЗЛА́МНИЙ, НЕСХИ́БНИЙ, НЕСХИ́ТНИЙ, НЕПІДДА́ТЛИВИЙ, НЕПОДА́ТЛИВИЙ, ЗАТЯ́ТИЙ, СТАЛЕ́ВИЙ, УПЕ́РТИЙ (ВПЕ́РТИЙ), ТВЕРДОКАМ'ЯНИЙ, СТОЇ́ЧНИЙ, ЦІПКИ́Й діал. (стійкий у життєвих випробуваннях, здатний протистояти спокусам). — Чи кожен із вас правдивий, стійкий, принциповий?.. (О. Гончар); Під сивим волоссям затаїлась міцна, запекла й правдива душа (І. Нечуй-Левицький); Потурайчин зацікавився, що видить перед собою такого твердого чоловіка: сам один хоче йти насупроти цілої громади (Лесь Мартович); Непохитні борці за мир; Незламний революціонер; Крокують воїни несхибні, І всюди — квіти на путі (І. Муратов); Ось такою чіпкою та цупкою, міцною та непіддатливою видається.. Тоня Горпищенко (О. Гончар); Вона була горда та неподатлива (І. Франко); А що лютіше карали (гестапівці), то все більш затятим, незламним ставав Дмитро (Л. Козаченок); Народився й жив (Святослав) таким, як батько його Ігор, — упертим, твердим, зухвалим, коли треба було боронити отчизну, боронив її до кінця, до загину (С. Скляренко); Стоїчна людина; Тухольці ціпкий народ (І. Франко). — Пор. 1. наполе́гливий.


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

НЕЗЛА́МНИЙ, НЕЗЛО́МНИЙ, а, е.

1. Якого не можна розбити, зігнути, зруйнувати і т. ін.; дуже міцний.

Пута незламні;

Залізні панцирі незломні.

2. у чому і без дод. Якого не можна побороти, скорити, зламати і т. ін.; непереможний.

Незламні в горі і в біді, невтомні в славному труді, дівчата з Краснодона (із журн.);

Князь стоїть такий, як і завжди, стрункий, дужий, незламний (С. Скляренко);

Зразок непереборення, – незломний Сталінград (П. Тичина);

Є серце в народу невтомне, На все в нього сили стає. В труді і у битві тверде і незломне, Снагу нам і мудрість дає (В. Бичко);

// Який свідчить про чию-небудь непереможність, нескореність, незламність.

По ній [постаті] знати вперту, незламну силу (Леся Українка);

// Якого не можна послабити, придушити, зменшити і т. ін.; наполегливий, завзятий.

[Шевченко:] В незламній боротьбі прославлений народ! (П. Тичина);

Незламна рішучість.

3. Який виявляє стійкість, твердість, непохитність у намірах, поглядах, вчинках, діях і т. ін.; вірний своїм переконанням; непохитний.

Грабовський багато зазнав тортур, але залишився до кінця незламним, хоча й передчасно ліг у могилу! (із журн.);

// Який свідчить про чию-небудь стійкість, твердість, непохитність у чомусь.

Батько тільки махнув на неї рукою, як і на її матір, бо добре знав незламну, цупку вдачу їх обох... (І. Нечуй-Левицький);

Вже в ранньому дитинстві Леся [Українка] відзначалася рішучим, незламним характером (з наук.-попул. літ.);

Вона бачила, що він зараз стиснутий залізною незламною волею Крутояра (В. Собко);

// Якого не можна похитнути, зменшити, послабити (про віру, надію і т. ін.); твердий.

Бачив я, як радісно ступав він На сей важкий, безповоротний шлях, Яку незламну в серці віру мав він (І. Франко);

О, скільки в їх [очах] незломної надії, О, скільки в їх на щастя любих мрій! (Сл. Б. Грінченка);

Оддавало вірою од його слів незламною, як гора кам'яная (С. Васильченко).

4. Якогоніхто не може порушити; непорушний.

Як і тоді, твоє незламне слово, товариш мій, учитель бойовий! (В. Сосюра).

5. Якого ніхто не може змінити; незмінний.

Мабуть, з сивої давнини віків пройшли через століття оці дикунські звичаї, незламними й живучими лишилися в побуті слободян (А. Шиян).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

незломний, -а, -е.

1) Якого не можна розбити, зігнути, зруйнувати і т. ін.; дуже міцний.

2) у чому і без додатка. Якого не можна побороти, скорити, зламати і т. ін.; непереможний. || Який свідчить про чию-небудь непереможність, нескореність, незламність. || Якого не можна послабити, придушити, зменшити і т. ін.; наполегливий, завзятий. Незламна рішучість.

3) Який виявляє стійкість, твердість, непохитність у намірах, поглядах, вчинках, діях і т. ін.; вірний своїм переконанням; непохитний. || Який свідчить про чию-небудь стійкість, твердість, непохитність у чомусь. || Якого не можна похитнути, зменшити, послабити (про віру, надію і т. ін.); твердий.

4) Якого не можна порушити, розбити, зламати; непорушний.

5) Якого ніхто не може змінити; незмінний.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
незломний, -а, -е.1》 Якого не можна розбити, зігнути, зруйнувати і т. ін.; дуже міцний.
2》 у чому і без додатка. Якого не можна побороти, скорити, зламати і т. ін.; непереможний.
|| Який свідчить про чию-небудь непереможність, нескореність, незламність.
|| Якого не можна послабити, придушити, зменшити і т. ін.; наполегливий, завзятий. Незламна рішучість.
3》 Який виявляє стійкість, твердість, непохитність у намірах, поглядах, вчинках, діях і т. ін.; вірний своїм переконанням; непохитний.
|| Який свідчить про чию-небудь стійкість, твердість, непохитність у чомусь.
|| Якого не можна похитнути, зменшити, послабити (про віру, надію і т. ін.); твердий.
4》 Якого не можна порушити, розбити, зламати; непорушний.
5》 Якого ніхто не може змінити; незмінний.

найдено в "Українсько-китайському словнику"

【形】 不可动摇的, 不可摧毁的, 坚定的, 坚强的

Незламна рішучість 坚强的决心

Незламне слово 坚定的话语


найдено в "Словнику синонімів Караванського"
(панцер) дуже міцний ; (опір) НЕЗДОЛАННИЙ; (у борні) наполегливий, завзятий, запеклий; (характер) непохитний, стійкий; (- дружбу) непорушний, незмінний, тривкий.
найдено в "Українсько-російському словнику"
несокрушимый; нерушимый; (о слове, клятве) ненарушимый; (стойкий, твёрдый) непреклонный, перен. несгибаемый
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


ад'єктивнесокрушимый


найдено в "Українсько-англійському словнику"

Indestructible, inviolate, inviolable; (про волю) adamantine


найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Незла́мний і незло́мний, -на, -не


найдено в "Словнику синонімів Вусика"

див. непохитний; твердий


найдено в "Українсько-норвезькому словнику"

Beinhard, bergfast, urokkelig


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
незла́мний прикметник
T: 35