Значение слова "ШТОВХАТИСЯ" найдено в 11 источниках

ШТОВХАТИСЯ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

ШТОВХА́ТИ (короткими різкими рухами торкатися когось, чогось, відпихати від себе), ШТОВХА́ТИСЯ, ПХА́ТИ, ПХА́ТИСЯ, ШТУ́РХАТИ розм., ШТУ́РХАТИСЯ розм., ШТУРЛЯ́ТИ розм., ПОПИХА́ТИ розм., ПІДПИХА́ТИ розм., ТО́РСАТИ розм., ТУ́ЗАТИ розм., ТУСА́ТИ розм., СТУ́САТИ розм., СТУСУВА́ТИ розм., ТУРЛЯ́ТИ розм., ТИ́ЦЯТИ розм., ТИ́ЦЬКАТИ розм., ШТУ́РКАТИ діал., ШТО́РХАТИ діал., ТРУЧА́ТИ діал., ПОТРУ́ЧУВАТИ (ПОТРУЧА́ТИ) діал.; КО́ПАТИ (ногою); М'Я́ТИ розм. (сильно, до болю); ПІДШТО́ВХУВАТИ, ТОРКА́ТИ (злегка). Бородань зав'язує тобі очі світлонепроникною хустиною і тоді штовхає тебе у спину чимось дуже твердим (Ю. Андрухович); — Яка це зануда штовхається? — засопів у темряві парубійко, підводячи голову (Григорій Тютюнник); З місця на місце переходять (дівчата), та одна одну пха, то буцім спотикаються (Г. Квітка-Основ'яненко); Молодиця скочила; дяк не здержав, поточився, впав; молодиця зверху... Другі позскакували з санчат, та й собі туди, пхаються, падають (Панас Мирний); Ларько почув, як хтось штурхає його києм у спину (С. Васильченко); — А ти що таке? Ще й штурхається! — Я ваш пан (Панас Мирний); Одні тислися до стола, другі від стола, Євгенія попихали в стиску сюди і туди (І. Франко); — Іди вже, іч, лукаве, — заметушилася Орися, підпихаючи телятко, яке раптом затялося і не хотіло переступати порога (Григорій Тютюнник); Торсав (Сивоок), бив Какору по жирних щоках, штурляв у груди, аж тому повернулася свідомість (П. Загребельний); Малого більший тузає й тусає — Правдиве це і вічне, як трава (Д. Павличко); Щойно прокинувшись удосвіта, Мартоха стусала мене ліктем у бік (Є. Гуцало); Зрадівши зустрічі, хлоп'яки стусують один одного (К. Гордієнко); Ривкими холодними струменями турляв (козаків) у спину "кримчак" (вітер) (С. Добровольський); — Не хропіть так, піч завалиться! — крикнула Лесиха, штуркаючи діда в бік (І. Франко); Скільки-то разів вже він шторхав і спробував стіни муровані й стелю низьку (Марко Вовчок); Я легенько тручаю її в бік (В. Речмедін); Мене потручували, мені ставали на ногах (І. Франко); — Купив (батько) коня такого, що копає й кусає (Лесь Мартович); Мені пощастило одскочити набік, а Сева схватили і почали м'яти рибалки (Ю. Яновський); Видно, люблять сю дівчину усі — так ласкаво до неї усміхаються, так приязно підштовхують (Г. Хоткевич); (Любов:) Тьотю Ліпо, вийдіть, зробіть се для мене. (Торкає їй плече, немов віддаляє) (Леся Українка). — Пор. 2. би́ти.


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ШТОВХА́ТИСЯ, а́юся, а́єшся, недок.

1. Штовхати кого-небудь.

З радощів він штовхнув Матню .. – Не штовхайся, тут і так бік болить.., – одмовив Матня (Панас Мирний);

Все забув [Сопкін], одмахнувся рукою од сусіда і, штовхаючись на всі боки ліктями, з червоним радісним обличчям поперся попід стінкою до Ясочки (С. Васильченко);

– Яка це зануда штовхається? – засопів у темряві парубійко, підводячи голову (Григорій Тютюнник);

// Штовхати один одного.

Одна родичка обсипала їх [молодих] вівсом, пшеницею пополовині з мідними та дрібними срібними грішми. Дітвора кинулась ловити гроші, лазила по землі, хапалась, штовхалась, пхалась (І. Нечуй-Левицький);

// Товпитися, тиснутися.

Штовхаюсь я; аж землячок, Спасибі, признався (Т. Шевченко);

На кораблі штовхалися пасажири, плакали діти (Д. Ткач);

Високий чоловік .. вирішив не штовхатися і сів на свій чемодан, чекаючи, доки пройдуть люди (В. Собко);

// Бути, перебувати в натовпі (перев. без особливої справи, серйозної мети).

Стражник Чапля увесь час штовхався між людьми, а почувши останні слова, почав продиратися до ґанку (П. Панч);

Коли караван з'являвся в свято, Шевченко хапав олівці, ішов з фортеці на цілий день із скибкою хліба і штовхався на міняльному дворі, милуючись соковитими барвами східного одягу (З. Тулуб).

2. Пас. до штовха́ти.


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-аюся, -аєшся, недок.

1) Штовхати кого-небудь. || Штовхати один одного. || Товпитися, тиснутися. || Бути, перебувати в натовпі (перев. без особливої справи, серйозної мети).

2) Пас. до штовхати.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-аюся, -аєшся, недок. 1》 Штовхати кого-небудь.
|| Штовхати один одного.
|| Товпитися, тиснутися.
|| Бути, перебувати в натовпі (перев. без особливої справи, серйозної мети).
2》 Пас. до штовхати.

найдено в "Орфоепічному словнику української мови"

штовха́тися

[штоўхатиес'а]

-айус'а, -айеіс':а, -айеіц':а, -айуц':а


найдено в "Українсько-англійському словнику"

To push one another; to hustle; (ліктями) to elbow

не штовхайтесь — don't push


найдено в "Українсько-російському словнику"
(только несов.) толкаться; пихаться; (пробираться в толпе) проталкиваться
найдено в "Словнику синонімів Вусика"

див. штовхати


найдено в "Українсько-китайському словнику"

【未】 推人; 互相推挤


найдено в "Орфоэпическом словаре украинского языка"
{штоўха́тиеса} -а́йуса, -а́йеіс:а, -а́йеіц:а, -а́йуц:а.
найдено в "Орфографічному словнику української мови"
штовха́тися дієслово недоконаного виду
T: 32