Значение слова "БЕЗТУРБОТНИЙ" найдено в 21 источнике

БЕЗТУРБОТНИЙ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

БЕЗТУРБО́ТНИЙ (який спокійно ставиться до труднощів життя, не переймається ними), БЕЗПЕ́ЧНИЙ рідше, БЕЗПЕЧА́ЛЬНИЙ поет., БЕЗСУ́МНИЙ рідше; БЕЗЖУ́РНИЙ, НЕЖУРЛИ́ВИЙ рідше (не схильний до журби, який не журиться); БЕЗКЛО́ПІТНИЙ (який ні про що не клопочеться). Сміялася (лікарка) досхочу, як сміються молоді, здорові, безтурботні жінки (Л. Дмитерко); На чверть милі від Зборова стояв гомін, розносились гучні співи безпечного королівського жовнірства (Я. Качура); Безсумний сокіл, вихор-птиця, З журби, мов брат над братом, мовк (П. Грабовський); Безжурні, до нестями балакучі, У затишку чекаєте собі, Що ось ростимуть груші на вербі (Д. Павличко); Він, очевидячки, був не тільки нетужливий, але й нежурливий на вдачу (І. Нечуй-Левицький); — .. От і полонинка ся. Аж сміється, зелена. Рівнесенька така, веселенька. Безклопітна (Г. Хоткевич). — Пор. 1. спокі́йний.

БЕЗТУРБО́ТНИЙ (про час, пору життя — вільний від турбот, не обтяжений ними), БЕЗЖУ́РНИЙ, БЕЗКЛО́ПІТНИЙ, БЕЗПЕЧА́ЛЬНИЙ поет., БЕЗПЕ́ЧНИЙ рідше, БЕЗСУ́МНИЙ рідше. Притаєний шелест дикої груші нагадує йому дитинство, таке веселе і безтурботне (В. Кучер); Від службової казарми линула в простір степів пісня безжурної молодості (Я. Качура); Безклопітному життю старого Чирика цієї весни настав кінець (Ю. Збанацький); Буде день наш безпечален, Бо одна у нас мета (М. Рильський); (Олена:) Минулося безпечне та світле щастя, мов пташечка, пролинуло, мов вихром пронеслося (М. Кропивницький); Почали ми тиху розмову — згадування. Згадали наші забавки давні дитячі, — пригадали й дівочі безсумнії часи (Марко Вовчок). — Пор. 3. спокі́йний, 1. щасли́вий.

СПОКІ́ЙНИЙ (який не відчуває хвилювання; який виражає душевний спокій), СУПОКІ́ЙНИЙ, ТИ́ХИЙ, ПОГІ́ДНИЙ, ПОГІ́ДЛИВИЙ, БЕЗТРЕ́ПЕТНИЙ поет., заст. (який не виявляє страху). — Бачиш: вони чесно хліб заробляють, і встають, і лягають тихі, спокійні (Панас Мирний); — Проходьте сюди, — почувся густий спокійний голос (О. Гончар); Настала ніч. У келії Марін Вже ждав мене. Блідий був, аж зелений, Та супокійний (І. Франко); Погідною і тихою верталась Раїса з церкви (М. Коцюбинський); Вона як вздріла — всміхнулася, — дивилась на його поглядом своїм світлим, тихим (Марко Вовчок). — Пор. 1. безтурбо́тний.

СПОКІ́ЙНИЙ (який має вдачу, що відзначається спокоєм, рівністю), СУПОКІ́ЙНИЙ, РІ́ВНИЙ, ТИ́ХИЙ (який поводиться тихо, не створює неспокою); СМИ́РНИЙ, СУМИ́РНИЙ, МИ́РНИЙ рідше, СМИРЕ́ННИЙ підсил., А́НГЕЛЬСЬКИЙ підсил., ТИХОМИ́РНИЙ розм., ПЛО́ХИЙ розм., ПЛОХЕ́НЬКИЙ розм., РАХМА́ННИЙ рідше (не здатний спричинити зло, схильний до злагоди); ФЛЕГМАТИ́ЧНИЙ (який характеризується незворушним спокоєм, що межує з байдужістю). Федько — цілковита протилежність братові: завжди задумливий, спокійний (О. Донченко); Всі вони мали велику шанобу до пана Адама за його рівний характер (М. Коцюбинський); — Хлопець мій слабовитий та дуже смирний, там школярі заскубуть його та заклюють, як курча (І. Нечуй-Левицький); За тихомирну вдачу хлопці завжди брали на сміх Марка (К. Гордієнко); Чоловік трапився (Тетяні) плохий, роботящий (Л. Яновська); Сліпому видно, рахманний отрок. Наче і не син Хмеля (Н. Рибак); Дівчина, як виявилось, була.. занадто спокійна, навіть флегматична (А. Головко). — Пор. 1. безтурбо́тний, 1. стри́маний.

СПОКІ́ЙНИЙ (про життя, старість, сон і т. ін. — протікання якого нічим не порушується), СУПОКІ́ЙНИЙ, ТИ́ХИЙ, МИ́РНИЙ, ІДИЛІ́ЧНИЙ, БЕЗБУ́РНИЙ поет. (Лікар:) Спокійне, впорядковане життя — найкращий лік проти всяких справжніх і можливих хвороб (Леся Українка); Його ж доля віднині — все життя от так грунями бігати, від погоней вічних ховатися, нічки не переспати, днини не мати супокійної (Г. Хоткевич); Ятриться біль, що не знає вона отакого тихого людського щастя (І. Цюпа); Огей тихо увіходить до своєї хати.. роздягається й лягає в ліжко. З другого кутка несеться мирне дихання дітей і дружини (О. Досвітній); Уклад життя в семінарії був загалом досить ідилічний (С. Васильченко). — Пор. 2. безтурбо́тний.

ЩАСЛИ́ВИЙ (про життя, юність, вік і т. ін. — сповнений достатку, щастя, радості, задоволення), РА́ДІСНИЙ, ПРЕКРА́СНИЙ, СОЛО́ДКИЙ, БЕЗХМА́РНИЙ, НЕЗАТЬМА́РЕНИЙ, СО́НЯЧНИЙ, ЗОЛОТИ́Й, КРА́СНИЙ фольк., КРА́СЕН фольк., ПРОМЕНИ́СТИЙ поет., БЛАГОСЛОВЕ́ННИЙ книжн., БЛАГОСЛОВЕ́Н книжн., ЩА́СНИЙ розм., ПОГО́ЖИЙ рідко. Цей Святвечір, .. ці колідки й щедрівки мають для мене значення, промовляють до мене згадками щасливих дитячих літ (М. Коцюбинський); — Коли б мені мати таку, як у тебе, радісну старість (Ю. Яновський); Коли ви будете знати минуле, то знайдете шлях і до прекрасного майбутнього (І. Шаповал); Давнє дозвілля, солодке життя довелося забути (М. Зеров); Безхмарна юність проліта. Надходять зрілості літа (М. Упеник); Поглянеш на таку юність незатьмарену — і сам у душі усміхнешся (М. Стельмах); — Мені хочеться бути майстром на весь світ і щоб життя навкруги було красиве та сонячне (Ю. Яновський); Золоте дитинство: Чи не так, як.. весну, Я бачила кохання й молодощі. І все, чим красен людський вік убогий? (Леся Українка); Щоб з ниви колосистої Був добрий урожай. — То й долі променистої зазнає рідний край (М. Вороний); — Благословенне життя і в стократ благословенна країна, що простим серцем відкриває шлях у безсмертя (Я. Галан); О, як всім радісно тут стало! Схотілось щасного життя (П. Тичина); З новим роком побажаю я нам долі тихої, погожої та роботящої (М. Коцюбинський). — Пор. 2. безтурбо́тний.


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

БЕЗТУРБО́ТНИЙ, а, е.

1. Який байдуже, спокійно ставиться до труднощів життя, не журиться ними.

Він засинає, міцно заколисаний мріями і снами, безтурботний і щасливий (Я. Гримайло);

Події останнього року свідчать, що наше молоде покоління – не безтурботний тимчасовець на цій землі (із журн.);

// Вільний від турбот.

Перед нею проходило її сите, безтурботне життя (І. Микитенко);

Відлетіло безтурботне для дітвори літо, надходить вересень (з газ.);

// Який виражає безжурність.

Діти бавляться у дворах, сповнюючи чисте весняне повітря безтурботним галасом та вереском (Д. Ткач).

2. Те саме, що недба́лий.

Фермери повинні рішуче покінчити з практикою безтурботного ставлення до насіння (із журн.).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-а, -е.

1) Який байдуже, спокійно ставиться до труднощів життя, не журиться ними. || Вільний від турбот. || Який виражає безтурботність.

2) Те саме, що недбалий.



найдено в "Українсько-англійському словнику"

(про людину) unconcerned, easygoing, devil-may-care, careless, light-hearted; (про життя) untroubled, unruffled, placid, carefree

безтурботне існування — a secure life


найдено в "Большом украинско-русском словаре"


прикм., має ступ. порівн.розм.який байдуже, спокiйно ставиться до труднощiв життябеззаботный


найдено в "Словнику синонімів Вусика"

I

погідливий, погідний, спокійний

II

див. байдужий; веселий; спокійний


найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-а, -е.1》 Який байдуже, спокійно ставиться до труднощів життя, не журиться ними.
|| Вільний від турбот.
|| Який виражає безтурботність.
2》 Те саме, що недбалий.

найдено в "Українсько-польському словнику"

[bezturbotnyj]

прикм.

beztroski


найдено в "Словнику синонімів Караванського"
безжурний, легковажний, нежурливий, безклопітний, р. безсумний, бездумний; (вік) встелений квітами ; (- ставлення) недбалий.
найдено в "Українсько-китайському словнику"

【形】

1) 粗心的, 疏忽的, 粗枝大叶的

2) 无忧无虑的


найдено в "Сучасному українсько-англійському юридичному словнику ( І. Борисенка, В. В. Саєнка, Н. М. Конончука, Т. І. Конончук)"
прикм carefree; careless; heedless; thoughtless; unconcerned; (забудькуватий) forgetful; oblivious
найдено в "Українсько-російському словнику"
беззаботный, беспечный; (спокойный) безмятежный; (не задумывающийся) бездумный; неунывающий
найдено в "Словнику синонімів Полюги"
(який нічим в житті не переймається) безпечний, безжурний, нежурливий.
найдено в "Українсько-білоруському словнику"

Бесклапотны

бестурботны


найдено в "Українсько-норвезькому словнику"

Bekymringsløs, ubekymret, sorgfri


найдено в "Українсько-шведському словнику"

Bekymmerslös, obekymrad, sorgfri


найдено в "Українсько-датському словнику"

Sorgfri, sorgløs, ubekymret


найдено в "Українсько-білоруському словнику"
бесклапотны
бестурботны
найдено в "Орфографічному словнику української мови"
безтурбо́тний прикметник
найдено в "Українсько-білоруському словнику"
бесклапотны бестурботны
найдено в "Українсько-грузинському словнику (Георгія Чавчанідзе)"
უზრუნველი, უდარდელი
T: 49