Значение слова "НАРКОТИКИ" найдено в 56 источниках

НАРКОТИКИ

найдено в "Большой Советской энциклопедии"
(от греч. narkotikós — приводящий в оцепенение, одурманивающий)
        группа веществ различной природы (растительного или синтетического происхождения), злоупотребление которыми приводит к развитию наркомании (См. Наркомания). В советской медицине термин «Н.» употребляют также для обозначения веществ, применяемых для Наркоза (см. Наркотические средства).
         Помимо наркотических растений (См. Наркотические растения) и их препаратов (группа опия, индийская конопля — каннабис и её препараты — гашиш, анаша, марихуана и др., эритроксилон кока и его алкалоид кокаин, листья колы, бетеля, мате и др.), к Н.относят также алкоголь, синтетические морфиноподобные препараты, психотомиметики и др. Наркомания может возникнуть при злоупотреблении барбитуратами, стимуляторами центральной нервной системы (фенамин и некоторые др.) и др. препаратами, действующими на нервную систему.
         В. В. Парин.
         В советском уголовном праве предусмотрено наказание за изготовление и сбыт Н. и др. сильнодействующих и ядовитых веществ, например по УК РСФСР (ст. 224) за изготовление и сбыт Н. может быть установлено наказание в виде лишения свободы на срок до 10 лет с конфискацией имущества или без таковой. Хищение Н. наказывается лишением свободы на срок до 5 лет с конфискацией имущества или без неё. Ответственность установлена также за посев без надлежащего разрешения опийного мака, индийской конопли, южной маньчжурской или южной чуйской конопли, за нарушение правил хранения, отпуска, учёта, перевозки и пересылки Н., за вовлечение несовершеннолетних в употребление Н.
         Борьбе с распространением Н. посвящен ряд международно-правовых актов. В соответствии с Международными конвенциями 1912, 1925, 1931, 1936 и 1945 установлены специальный контроль за изготовлением и распространением Н., меры борьбы с контрабандой опиума, морфия, кокаина и др. Протокол 1948 установил международный контроль за новейшими Н. Общий контроль за международной торговлей, производством и распределением Н. осуществляют Постоянный комитет по опиуму и Комиссия при ООН по наркотическим средствам. СССР участвует в большинстве конвенций по борьбе с Н.


найдено в "Толковом словаре Ожегова"
НАРКОТИКИ, -ов, ед. -ик, -а, м. Сильнодействующие вещества, преимущ.растительного происхождения, вызывающие возбужденное состояние ипарализующие центральную нервную систему. II прил. наркотический, -ая, -ое.Наркотические средства (применяемые при наркозе). Наркотические вещества(способные вызвать наркоманию). Наркотическая зависимость (болезненноевлечение к наркотикам).
найдено в "Новом толково-словообразовательном словаре русского языка"
наркотики мн. 1) Сильнодействующие - природные и синтетические - вещества, приводящие в возбужденное состояние, парализующие центральную нервную систему и способные вызывать наркоманию. 2) Лекарственные вещества, используемые для наркоза.



найдено в "Словаре синонимов"
наркотики смертоносный дурман, ядовитое зелье, кайф, ядовитый дурман, дурман, белая отрава, порошок смерти, наркотикосодержащие вещества, губительный дурман, белая смерть, наркота, адское зелье, дурманящее зелье, дурь, медленная смерть, смертоносное зелье, белый яд Словарь русских синонимов. наркотики сущ., кол-во синонимов: 20 • адское зелье (1) • балда (102) • белая отрава (1) • белая смерть (6) • белый яд (1) • губительный дурман (1) • дурман (22) • дурманящее зелье (2) • дурь (36) • кайф (18) • медленная смерть (2) • наркота (7) • наркотикосодержащие вещества (1) • порошок смерти (1) • смертоносное зелье (1) • смертоносный дурман (1) • шировье (2) • яд (134) • ядовитое зелье (4) • ядовитый дурман (1) Словарь синонимов ASIS.В.Н. Тришин.2013. . Синонимы: адское зелье, балда, белая отрава, белая смерть, белый яд, губительный дурман, дурман, дурманящее зелье, дурь, кайф, медленная смерть, наркота, наркотикосодержащие вещества, порошок смерти, смертоносное зелье, смертоносный дурман, яд, ядовитое зелье, ядовитый дурман
найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

Наркотики (наркотичні речовини та ЛП) (грец. narcаo — заціпеніння, затьмарення свідомості, втрата чутливості) — психоактивні ЛП, які під час введення в організм людини впливають на її психіку і поведінку, змінюють емоційний стан, волю, свідомість. Внаслідок систематичного вживання вони можуть викликати фізичну і психічну залежність. Зловживання Н. має негативні медичні, соціальні та юридичні наслідки: медичні — якщо цей Н. проявляє специфічну (стимулювальну, седативну, ейфоризуючу, галюциногенну та ін.) дію на ЦНС, що є причиною його немедичного вживання; соціальні — якщо немедичне вживання стає більш масштабним та набуває соціальної значущості; юридичні — якщо цей Н. у встановленому порядку визнано наркотичним та внесено до Переліку наркотичних, психотропних речовин та прекурсорів, затвердженого Комітетом з контролю за наркотиками МОЗ України. Наркотичні ЛП можуть бути виготовленими: на ФП чи в аптеці для медичних (лікувальних) чи наукових цілей; в кустарних умовах — для нелегальної реалізації та вживання без призначення лікаря.

Речовина офіційно вважається наркотичною лише за умови внесення її відповідним державним органом до Переліку наркотичних або психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства України. Перелік наркотичних, психотропних речовин та прекурсорів згруповано у списки й таблиці (І–ІІІ) згідно із законодавством України та міжнародними договорами. Вони затверджені КМУ за поданням спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері охорони здоров’я (Комітет з контролю за наркотиками МОЗ України) і публікуються в офіційних друкованих виданнях.

До табл. І, список № 1, віднесені особливо небезпечні Н., обіг яких заборонено (альфа-метилтіофентаніл, ацеторфін, героїн, еторфін, канабіс, смола канабісу, екстракти i настойки канабісу, кокаїновий кущ, лист кока, макова солома, концентрат з макової соломи, меткатинон, опій та ін.). До списку № 2 внесені особливо небезпечні психотропні речовини, обіг яких також заборонено (броламфетамін, діетилтриптамін, етициклідин, етриптамін, парагексил, псилоцин, тенамфетамін, фенциклідин та ін.) та кустарно виготовлені препарати з ефедрину, псевдоефедрину, фенілпропаноламіну або їх солі. Окрім того, до табл. I (список № 3) віднесені рослини, які містять наркотичні та психотропні речовини (див. Психотропні речовини), й обіг яких допускається для промислових цілей (мак снодійний (Papaver somniferum L.), рослини роду Кoнoплi (Cannabis)). Культивування маку снодійного допускається лише за умов використання насіння, зiбpaнoгo iз copтів рослин, у висушеній coлoмi яких вміст морфіну не перевищував 0,15%, а рослин роду Коноплі (за винятком виробництва та (або) виготовлення наркотичних і психотропних речовин) допускається за умов використання насіння iз copтів рослин, в яких вміст тетрагідроканабінолу не перевищував 0,15%.

До табл. ІІ (список № 1) занесено Н., обіг яких обмежено (алілпродин, алфетаніл, ацетилметадон, бензетидин, бупренорфін, гідрокодон, дигідрокодеїн, екгонін і його складні ефіри та похідні, які можуть бути перетворені на кокаїн, кодеїн, морфін, оксикодон, омнопон, суфентаніл, тебаїн, тилідин, фентаніл та iн.), а також заносяться ізомери, складні та пpocті ефіри, що не занесені до інших списків, солі, включаючи солі складних та простих ефірів, ізомерів, якщо існування таких сполук можливе. До табл. ІІ (список № 2) віднесені психотропні речовини, обіг яких також обмежено (амфетамін, глютетимід, дексамфетамін, метамфетамін, секобарбітал, фенметразин, ціпепрол та ін.).

До табл. ІІІ (список № 1) віднесені Н., oбiг яких обмежено, i стосовно яких допускається вилучення деяких заходів контролю (ацетилгілрокодеїн, кодеїн, етилморфін, норкодеїн, фолькодин, пpoпipaм, кокаїн, дифеноксин, порошок кореня іпекакуани та опію), а також препарати, виготовлені за будь-якою формулою, наведеною у цьому списку, за умови, що вони поєднані з одним або кількома інгредієнтами i містять кількість Н. не більше ніж визначено списком, а також коли ці речовини не можуть бути вилучені із суміші легкодоступним способом у кількості, що дає змогу зловживати ними. Психотропні речовини, обіг яких обмежено, і стосовно яких допускається вилучення деяких заходів контролю, містяться у списку № 2 цієї таблиці (алобарбітал, амінорекс, барбітал, гідазепам, діазепам, клоназепам, метилфенобарбітал, нітразепам, оксазепам, циклобарбітал, золпідем та ін.).

Виробництво (діяльність) та обіг наркотичних і психотропних речовин на території України дозволяється лише в цілях і в порядку, визначених нормативно-правовими актами КМУ. Обіг наркотичних і психотропних речовин, прекурсорів регулюється також і на міжнародному рівні. Основними документами ВООЗ із цих питань є Єдина конвенція про наркотичні речовини (Нью-Йорк, 1972 р.), Конвенція про психотропні речовини (Відень, 1971 р.), Конвенція про боротьбу із незаконним обігом наркотичних і психотропних речовин (1991 р.).

У фармацевтичній практиці контроль наркотичних та психотропних речовин регламентується «Положенням про зловживання лікарськими речовинами» (1985 р.). Виділяють 5 переліків цих речовин, залежно від різниці у рівнях контролю: перелік № 1 СD Lic. Лікарські речовини, які не використовують у терапевтичних цілях (ЛСД, канабіс, конопля); перелік № 2 СD (опіати, амфетаміни, хіналбарбітон); перелік № 3 СD № Register (бензфетамін та речовини, які не є сильнодійними та не становлять загрози для здоров’я); перелік № 4 СD Anaв (анаболіки, андрогенні стероїди, кленбутерол, гормони росту) і СD Benz (бензодіазепіни); перелік № 5 СD Inv. (кодеїн, фолкодин, кокаїн, морфін та ін.).

З 1988 р. Україна є учасником міжнародного співробітництва у сфері регулювання обігу контрольованих наркотичних і психотропних речовин та прекурсорів. В основу вітчизняного законодавства про обіг зазначеної групи речовин були покладені окремі положення конвенцій ВООЗ. Обіг наркотичних і психотропних речовин та прекурсорів регулюють: Закон України «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів», затверджений 06.05.2000 р. (Відомості ВР України, — 2007. — № 10. — ст. 89). Законом визначаються спеціальні терміни, види контролю, обмеження в обігу контрольованих ЛП, діяльності установ з урахуванням форм власності (виробництва, зберігання, перевезення, придбання, використання, знищення, експорт-імпорт тощо). Для виконання цих законодавчих актів розроблено та прийнято низку підзаконних актів (постанов КМУ, наказів МОЗ України).

Ліцензія на здійснення діяльності з обігу наркотичних і психотропних речовин та прекурсорів видається за наявності відповідної матеріально-технічної бази та документації, кваліфікованого персоналу, умов для забезпечення обліку й безпеки такої діяльності. Роздрібна реалізація контрольованих груп Н. здійснюється лише через аптечні заклади за наявності у них відповідної ліцензії. Забезпечення закладів охорони здоров’я здійснюють ліцензовані аптечні бази (склади). Перелік закладів охорони здоров’я, що використовують за показаннями (з медичною метою) наркотичні й психотропні речовини, їх аналоги та прекурсори у процесі своєї діяльності, заносяться до реєстру, затвердженого постановою КМУ, і вилучаються з обігу. Правовий режим обігу наркотичних і психотропних речовин та прекурсорів забезпечується за двома напрямами: суб’єкти господарювання повинні отримати ліцензію на здійснення певного виду господарської діяльності, а об’єкти (наркотичні, психотропні речовини та прекурсори) дозволяються до застосування тільки після проведення їх реєстрації та сертифікації у встановленому законодавством порядку.

 Закон України «Про обіг наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів» / Відомості ВР. — 1995. — № 10; Лінський І.В., Голубчиков М.В., Мінко О.І. та ін. Актуальні тенденції поширення залежності від психоактивних речовин в Україні: Щорічний аналітичний огляд. — Х., 2005. — Вип. 2; Петюнін Г.П., Полях А.М., Шепітько В.Ю. Наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори. — Х., 2006.

Бондар В.С., Немченко А.С., Котвіцька А.А.

T: 92