Значение слова "АТРОФІЯ" найдено в 17 источниках

АТРОФІЯ

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

АТРОФIЯ (atrophia; грец. a — не, заперечення + trophе — живлення) — процес, який характеризується зменшенням об’єму і розмірів, а також вираженими тією чи іншою мірою якісними змінами клітин, тканин і органів. Однак явища А. не завжди належать до патологічних. Деякі органи в певному віці піддаються атрофічним змінам у зв’язку з віковим ослабленням їх функцій. Така фізіологічна А. (вікова інволюція) спостерігається, напр. у щитовидній залозі, яєчниках і молочних залозах. При старечій А., як фізіологічному явищі, виявляють стоншення і втрату еластичності шкіри, розрідження губчатої і стоншення компактної речовини кісток (остеопороз), зменшення розмірів внутрішніх органів і головного мозку, що супроводжується зменшенням товщини мозкових звивин. Патологічна А. відрізняється від фізіологічної як причинами виникнення, так і деякими якісними особливостями. Основою А. є перевага процесів дисиміляції над процесами асиміляції у зв’язку зі зниженням активності цитоплазматичних ферментів. Залежно від причини, що викликає А., розрізняють: нейротичну А.; функціональну А.; гормональну А.; А. внаслідок недостатнього харчування; А. в результаті впливу фізичних, хімічних і механічних чинників. Нейротична А. розвивається при травматичному або запальному руйнуванні нервових провідників між органом і нервовою системою, а також при руйнуванні нервових клітин. Функціональна А. розвивається внаслідок зниження діяльності органа і позначається як А. від бездіяльності. Гормональна А. розвивається внаслідок порушення діяльності залоз внутрішньої секреції. До цієї групи А. належать: гіпофізарна кахексія (розвивається у зв’язку з недостатністю функцій гіпофіза) і тиреопривна кахексія (виникає при зниженні функції щитовидної залози). А. внаслідок недостатнього харчування може бути загальною і місцевою. Загальна А., або кахексія, розвивається при недостатньому чи неповноцінному харчуванні, а також внаслідок глибокого порушення обміну речовин. Кахексія спостерігається при тяжких, виснажувальних хворобах (туберкульоз, злоякісні новоутворення, хвороби органів травлення, голодування, хронічні інтоксикації, хвороби ендокринної системи) і виражається наростаючим загальним схудненням і А. внутрішніх органів та м’язів. Місцева А. внаслідок недостатнього харчування виникає через звуження просвіту артерій. Так, атеросклероз мозкових судин призводить до А. тканини головного мозку, атеросклероз судин нирок — до їх А. та зморщування. А. в результаті дії фізичних чинників виникає при впливі на організм променевої енергії, що викликає особливо сильні атрофічні зміни в шкірі, лімфатичних вузлах, яєчках і яєчниках. До А. внаслідок дії хімічних чинників належать атрофічні зміни в щитовидній залозі, викликані застосуванням йоду. До А. внаслідок впливу механічних чинників слід віднести А. від тиску. Вона спостерігається у випадках, коли будь-яка тканина виявляється під впливом стискальної сили, напр. у кістці при здавленні її пухлинним вузлом або аневризматичним мішком.

У зв’язку з тим, що А. розвивається поступово, деякі її види можна розпізнати і попередити на ранній фазі розвитку. У разі своєчасного усунення причини, яка зумовила А., відбувається вилікування з відновленням структури та функції атрофованого органа.

БМЭ. — М., 1975. — Т. 2; БСЭ. — М., 1970. — Т. 2; Джеймс А. Шейман. Патология почки / Пер. с англ.; Под ред. Ю.В. Наточина. — М., 1997.

Кузнєцова В.М.

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АТРОФІ́Я, ї, ж.

1. біол. Зменшення розмірів окремих органів або тканин організму, яке супроводиться занепадом їх життєдіяльності.

Всяке тривале зниження виділення шлункового соку або припинення його виділення супроводиться атрофією слизової оболонки (з наук. літ.).

2. перен. Втрата, притуплення яких-небудь почуттів, волі і т. ін.

Атрофія волі, несамостійність, байдужість до навколишнього світу – це наслідки батьківського прагнення домогтися покірливості дитини (із журн.).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-ї, ж.

1) біол., мед. Зменшення розмірів окремих органів або тканин організму, яке супроводиться занепадом їхньої життєдіяльності.

2) перен. Втрата, притуплення якого-небудь чуття, властивості.



найдено в "Українській літературній мові на Буковині"
Атрофі́я. Притуплення, втрата якого-небудь чуття, властивості. Та годі диспутувати із пресою польскою. Вона так розхорувала ся на атрофію етичну, що льохіки і справедливості годі від неї вимагати (Б., 1907, 20, 1)// пол. atrofia - атрофія; порівн. атрофія, лат. - зникнення якихось прикмет або властивостей та ін. знач. (СЧС, 54).
найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
атрофі́я (від грец. ατροφία – голодування, в’янення) 1. Прижиттєве зменшення розміру та ваги органа або тканини організму тварин і людини зі зменшенням або втратою функцій. 2. Притуплення, втрата якого-небудь чуття, властивості.
найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-ї, ж. 1》 біол. , мед. Зменшення розмірів окремих органів або тканин організму, яке супроводиться занепадом їхньої життєдіяльності.
2》 перен. Втрата, притуплення якого-небудь чуття, властивості.

найдено в "Словнику іншомовних слів"
атрофія; ж. (гр., голодування, в'янення) 1. біол., мед. Зменшення розмірів окремих органів або тканин організму, що супроводиться занепадом їх життєдіяльності. 2. перен. Втрата, притуплення якогось чуття, властивості.
найдено в "Українсько-польському словнику"

[atrofija]

ж.

zanik мед.


найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. жін. родумед.атрофия


найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Атро́фі́я, -фі́ї, -фі́єю


найдено в "Словнику чужослів Павла Штепи"

Заник, завмерлість


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
атрофі́я іменник жіночого роду
T: 33