Значение слова "АТЕЇЗМ" найдено в 23 источниках

АТЕЇЗМ

найдено в "Філософському енциклопедичному словнику"
АТЕЇЗМ (від грецьк. α - заперечна частка; τεος - Бог, дослівно - безбожжя) - термін для характеристики таких світоглядних орієнтацій людини, які утверджують її в бутті, вільному від необхідності апелювати до надприродного. Протягом історії зміст поняття А. змінювався й був пов'язаний не лише з еволюцією релігії, а насамперед з розвитком виробництва, удосконаленням суспільних відносин, розвитком наукового пізнання взагалі. Історичний розвиток А. відображає звільнення людини від панування над нею стихійних сил природи і суспільства. А. не тотожний різним формам критики релігії, хоча в минулому подеколи й був пов'язаний з ними. Водночас А. не тотожний і антитеїзму. Якщо він і є супутником релігії, то не тому, що без неї не може існувати, а тому, що витлумачує ті самі, що й вона, проблеми взаємодії людини і світу. А. як форма філософського освоєння світу цікавить не стільки онтологічний чи гносеологічний, скільки індивідуально-практичний аспект відношення людини до світу, зокрема питання про те, чи вільна людина у своїй діяльності, а чи вона знаходиться під абсолютним впливом необхідності. Розкриваючи діяльну сутність людини, відображаючи факт утвердження її в своєму дійсному бутті, формуючи у неї адекватне уявлення про саму себе як частину природи і суспільства, як творчу, діяльну істоту, що вирішує проблеми свого буття без опори на надприродні сили, А. постає, відтак, як специфічна форма людинознавства. Соціальний зміст А. полягає не у звільненні свідомості людей від релігійних уявлень, а в утвердженні людини в такому бутті, яке виключає необхідність звернення її до надприродних сил тоді і там, де вона діє сама. А. зорієнтовує людину на свідомий контроль за всіма процесами своєї життєдіяльності.А. Колодний
найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АТЕЇ́ЗМ, у, ч.

Система філософських і наукових поглядів і переконань, що заперечують існування Бога, всього надприродного (духів, потойбічного світу і т. ін.); відмова від релігійних вірувань; безбожність, безвір'я.

Ні релігія, ні атеїзм самі по собі не роблять людину моральною (із журн.);

Люди від атеїзму кинулися в іншу крайність і поклоняються лжебогам та кумирам (з газ.).


найдено в "Словнику синонімів української мови"

АТЕЇ́ЗМ (заперечування існування бога), БЕЗБО́ЖНІСТЬ, БЕЗВІ́Р'Я, БЕЗБО́ЖНИЦТВО, БЕЗВІ́РСТВО рідко, БЕЗБО́ЖЖЯ рідко. Ні релігія, ні атеїзм самі по собі не роблять людину моральною (з журналу); Мусульманське духовенство обвинуватило Авіценну в безбожності, оголосило йому прокляття і переслідувало його (з посібника); — Золотий чоловік був би ти, Михайло, якби божими помислами менше переймався... — І віра наша, і безвір'я — од бога (В. Дрозд); Войовниче безбожництво; Кажуть попи, що радикали хотять змінити релігію і довести нарід (народ) до безвірства (В. Стефаник).


найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

Доктрина чи життєва позиція, що заперечує існування Бога, релігійна байдужість; проголошувана найчастіше прихильниками матеріалістичної філософії (Л. Фойєрбах, К. Маркс, З. Фройд).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-у, ч.

Заперечення існування Бога; відмова від релігійних вірувань; безбожність, безвір'я.



найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
доктрина чи життєва позиція, що заперечує існування Бога, релігійна байдужість; проголошувана найчастіше прихильниками матеріалістичної філософії (Л. Фойєрбах, К. Маркс, З. Фройд).
найдено в "Словнику чужослів Павла Штепи"

Безбожництво, безувірство, невірство, (див. противн. теїзм)


найдено в "Словнику із соціальної роботи"
заперечення існування Бога і пов’язане з цим заперечення релігії. англ. atheism; нім. Atheismus m=; угор. ateizmus; рос. атеизм.
найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
(від а... і грец. θεός – бог) безбожність, усвідомлення марновірності релігії, заперечення й теоретичне спростування її уявлень.
найдено в "Словнику синонімів Караванського"
безвір'я, безбожжя, безбожність, невір'я, богоборство, безбожництво; рел. гересь, єресь, блюзнірство.
найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-у, ч. Заперечення існування Бога; відмова від релігійних вірувань; безбожність, безвір'я.

найдено в "Словнику іншомовних слів"
атеїзм; ч. (а... і гр., бог) безбожність.
найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Атеї́зм, -му, -мові


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
атеї́зм іменник чоловічого роду
T: 73