Значение слова "АЛЬТРУЇЗМ" найдено в 22 источниках

АЛЬТРУЇЗМ

найдено в "Філософському енциклопедичному словнику"
АЛЬТРУЇЗМ (від лат. alter - друга (інша) людина, ближній) - моральний принцип, спосіб думок та поведінки, протилежний егоїзму. А. спрямований на благо іншої людини, яке визнається морально більш значущим, порівняно з власним "Я". Принцип А. передбачає ставлення до іншого не як до засобу, а як до самодостатньої цінності. Цей аспект змісту А. був філософськи обґрунтований в етиці Канта. Сам термін "А." належить Конту, центральною ідеєю етичної системи якого є - "жити для інших" С. порідненими з А. є християнський принцип любові до ближнього, моральні настанови буддизму, стоїцизму. Тенденція до А. яскраво виявилася в англ. етиці XVIII ст. (Шефтсбері, Гатчесон). У XIX ст. філософський відголос А. міститься в етиці "співчуття" Шопенгауера, обґрунтуванні щастя за допомогою принципу міжіндивідуальних стосунків ("Я" - "Ти") Фоєрбахом. Розроблений Швейцером у XX ст. світоглядний принцип благоговіння перед життям також близький до етики А. Поняття А. набуло значного поширення у біологічних дисциплінах, які виходять з того, що А. - це дія (сукупність дій) індивіда (групи індивідів), що приводить до підвищення їхньої пристосованості до умов існування за рахунок зниження пристосованості окремої особини. Вперше поняття альтруїстичної поведінки ввів Холдейн, а потім найбільш послідовно воно розроблялося Триверсом. Альтруїстична поведінка може бути несвідомою (як у тварин) або мати усвідомлений характер (як у людському суспільстві), коли альтруїст очікує відповідних вчинків і щодо себе. Альтруїстична поведінка може відігравати особливу роль в еволюції, коли її дотримується значна частина популяції. В цьому разі користь від альтруїстичної поведінки перевищує втрати, що їх спричиняє А.
найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АЛЬТРУЇ́ЗМ, у, ч., книжн.

Безкорисливе піклування про благо інших і готовність жертвувати задля інших своїми інтересами; протилежне егоїзм.

Побіда [перемога] альтруїзму над класовим егоїзмом, якою кінчається повість [“Захар Беркут” І. Франка], здається нам утопічною і не зовсім натуральною (М. Коцюбинський);

Письменник збагатив художню характерологію української новелістики кінця ХІХ – початку ХХ століття яскравими образами, які є носіями моральних категорій альтруїзму, всепрощення, свободи волевиявлення (з навч. літ.);

Кирило не страждав ні ангельським альтруїзмом, ні місіонерським терпінням (із журн.).


найдено в "Словнику із соціальної роботи"
система ціннісних орієнтацій особистості, у якій центральним мотивом і критерієм оцінки виступають інтереси іншої людини чи соціальної спільноти. Безкорисливе піклування про благо інших і готовність жертвувати для інших своїми особистими інтересами; протилежне – егоїзм. Термін А. вперше ввів О.Конт (1798-1857), який побудував на ньому систему етики, використовуючи такі форми А., як милосердя, благодіяння, повага та ін.. англ. altruism; нім. Altruismus m=; угор. altruismus; рос. альтруизм.
найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-у, ч.

Безкорисливе піклування про благо інших і готовність жертвувати для інших своїми особистими інтересами; прот. егоїзм.



найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

Позиція, яка виражається у безкорисливій турботі про інтереси ін. людей, у вчинках, які не продиктовані власними інтересами; протилежність егоїзмові.


найдено в "Eкономічній енциклопедії"
рос. альтруизм (фр. altruisme, від латин. alter — інший) — моральний принцип, який передбачає безкорисливе служіння іншим людям, готовність жертвувати задля їхнього блага на противагу особистим інтересам. Протилежний егоїзму.
найдено в "Українсько-польському словнику"

[al'trujizm]

ч.

altruizm


найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
позиція, яка виражається у безкорисливій турботі про інтереси ін. людей, у вчинках, які не продиктовані власними інтересами; протилежність егоїзмові.
найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
(франц. altruisme, від лат. alter – інший) безкорисливе прагнення до діяльності на благо інших, готовність заради цього зректися власних інтересів.
найдено в "Словнику іншомовних слів"
альтруїзм; ч. (фр., від лат., інший) безкорисливе прагнення до діяльності на благо інших, готовність заради цього зректися власних інтересів.
найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-у, ч. Безкорисливе піклування про благо інших і готовність жертвувати для інших своїми особистими інтересами; прот. егоїзм.

найдено в "Словнику чужослів Павла Штепи"

Самовідданість, див. труїзм


найдено в "Українсько-англійському словнику"

Altruism, unselfishness


найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Альтруї́зм, -му, -мові


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
альтруї́зм іменник чоловічого роду
T: 27