Значение слова "АЛЮМІНІЙ" найдено в 26 источниках

АЛЮМІНІЙ

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

АЛЮМІНІЙ (Al — аluminium, лат. alumen — галун) — хімічний елемент. У вигляді різних мінералів (алюмосилікатів) А. становить понад 82% земної кори. У вільному стані А. у природі не виявляють. А. одержують у промисловості електролізом глинозему (Al2O3), розчиненого у розплавленому кріоліті (Na3AlF6). А. — сріблясто-білий легкий метал з високою тепло- та електропровідністю, хімічно активний, легко окиснюється і вкривається щільною плівкою (Al2O3), яка зумовлює його корозійну стійкість відносно сильних окисників (напр. концентрованої HNO3). А. розчиняється у водних розчинах лугів, розведених кислотах з утворенням солей. Оксид А. — Al2O3 та гідроксид А. — Al(OH)3 — амфотерні сполуки. Солі А. гідролізуються. У розчині утворюється малорозчинна основна сіль [Al(OH)2]2SO4, яка при осіданні захоплює дрібні частинки та мікроорганізми. Масова частка А. в організмі людини становить 1·10–15%. А. концентрується у сироватці крові, легенях, печінці, кістках, нирках, входить до структури оболонок нервових клітин головного мозку людини. Добова потреба організму в А. — 49 мг. А. бере участь у формуванні епітеліальної та сполучної тканин, процесах регенерації кісткової тканини, в обміні фосфору. Надлишок А. в організмі гальмує синтез гемоглобіну, порушує обмін фосфору внаслідок утворення в кишечнику малорозчинного алюміній фосфату, у результаті чого розвивається рахіт. При різних патологічних станах вміст А. у крові змінюється: при токсикозі вагітних, інфекційному гепатиті та тиреотоксикозі зменшується, а при інфекційному артриті, вірусному гепатиті А (хворобі Боткіна), хронічному алкоголізмі — збільшується. Препарати А. мають в’яжучу, протизапальну, кровоспинну та протимікробну дію. Фармакологічна дія солей А. базується на тому, що катіони Аl3+ утворюють з білками комплекси у вигляді гелів. Це призводить до загибелі мікробних клітин і зменшує вираженість запальної реакції.

Гель А. гідроксиду входить до складу ЛП Альмагель, який застосовують при виразках шлунка та дванадцятипалої кишки, гострих та хронічних гіперацидних гастритах.

Гідратовані форми солей А. застосовують з різною метою. Так, алюміній сульфат використовують для очищення води.

 БМЭ. — М., 1974. — Т. 1; Химическая энциклопедия. В 5 т. / Редкол. И.Л. Кнунянц и др. — М., 1988. — Т. 1.

Левітін Є.Я., Рой І.Д.

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АЛЮМІ́НІЙ, ю, ч.

Хімічний елемент з атомним номером 13, легкий сріблясто-білий метал, пластичний і ковкий.

Алюміній – основний конструктивний матеріал у літакобудуванні (з наук.-попул. літ.);

Вони пройшли довжезним коридором, наповненим сяйвом пластику, алюмінію й скла, Борис пробував відчитувати акуратні таблички на полірованих пластикових дверях (П. Загребельний).


найдено в "Гірничому енциклопедичному словнику"
алюминий - aluminium - *Aluminium - хімічний елемент. Символ Al, ат. н. 13; ат. м. 26,9815. Сріблясто-білий метал, складова частина бокситів, алунітів, каолінітів, нефелінів та інших мінералів. Т-ра плавлення tлп = 660оС; т-ра кипіння tкип = 2452оС. Вміст в земній корі 8,8 % за масою. За розповсюдженістю в природі займає 4-е місце (після О, Н і Si) та перше серед металів. Найважливіші мінерали: боксит, алуніт, нефелін. На повітрі вкривається тоненькою плівкою оксиду, яка перешкоджає подальшому окисненню металу. А. - основа легких сплавів. Глобальні запаси А. на Землі (в межах ноосфери) складають 1,2•109 т (2000 р), термін їх вичерпання за прогнозами Римського клубу – 55 років.
найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

Аl, хіміч. елемент з атомним числом 13; сріблясто-білий легкий метал; дуже добрий провідник тепла та електричного струму; на повітрі покривається захисною плівкою окису (пасивація); підлягає дії неокисних кислот і сильних лугів (амфотерність); поширений в земній корі (алюмосилікати, корунд); широко застосовується як конструкційний матеріал (гол. чином у сплавах), для виготовлення кухонного посуду, електричних кабелів, фольги, вибухових матеріалів; відкрив 1825 Г.К. Ерстед.


найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
Аl, хіміч. елемент з атомним числом 13; сріблясто-білий легкий метал; дуже добрий провідник тепла та електричного струму; на повітрі покривається захисною плівкою окису (пасивація); підлягає дії неокисних кислот і сильних лугів (амфотерність); поширений в земній корі (алюмосилікати, корунд); широко застосовується як конструкційний матеріал (гол. чином у сплавах), для виготовлення кухонного посуду, електричних кабелів, фольги, вибухових матеріалів; відкрив 1825 Г.К. Ерстед.
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. чол. роду, тільки одн.речовинаалюминий


найдено в "Українсько-польському словнику"

[al'uminij]

ч.

aluminium хім.


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-ю, ч.

Al. Хімічний елемент; легкий сріблясто-білий метал, пластичний і ковкий.



найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
алюмі́ній [від лат. alumen (aluminis) – галун] хімічний елемент, символ Аl, ат. н. 13; сріблясто-білий метал, складова частина бокситів, алунітів та інших мінералів.
найдено в "Словнику іншомовних слів"
алюміній; ч. (лат., галун) хімічний елемент, символ Аl, ат. н. 13; сріблясто-білий метал, складова частина бокситів, алунітів та інших мінералів.
найдено в "Українсько-англійському словнику"

хім.

aluminium; амер. aluminum


найдено в "Словнику англіцизмів"
aluminium < англ. alumina «глинозем». Автором слова є англієць Гемфрі Деві /OED І,260/.
найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-ю, ч. Al. Хімічний елемент; легкий сріблясто-білий метал, пластичний і ковкий.

найдено в "Орфографічному словнику української мови"
алюмі́ній іменник чоловічого роду хімічний елемент
найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Алюмі́ній, -нію, -нієві, -нієм


найдено в "Словнику чужослів Павла Штепи"

Глинець, алюмн


найдено в "Analytical Chemistry (Ukr-Eng)"
aluminium; amer. aliminum
найдено в "Украинско-русском политехническом словаре"
алюминий (элемент)
T: 35