Значение слова "П'ЯСТИ" найдено в 8 источниках

П'ЯСТИ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

ВИПИНА́ТИ (напружуючи, надимаючи, виставляти що-небудь наперед), П'ЯСТИ́, ПНУ́ТИ, ВІДДИМА́ТИ, ВІДДУВА́ТИ, ВІДСТОВБУ́РЧУВАТИ, ВИТЯГА́ТИ рідше (також убік, назад); КОПИ́ЛИТИ розм., ЗАКОПИ́ЛЮВАТИ розм., ВІДКОПИ́ЛЮВАТИ розм., ВІДКВА́ШУВАТИ розм., ШПИ́ЛИТИ розм. (звич. губи). — Док.: ви́пнути, ви́п'ясти, відду́ти, відстовбу́рчити, ви́тягти, ви́тягнути, закопи́лити, відкопи́лити, відква́сити. Він страшенно гордий своїми вчинками, випинає груди, хрустить пальцями (М. Коцюбинський); Пнути живіт; Губи пан віддув, Неначе був нерад тій вісті (І. Франко); Комар смачно приплюск до теплого виска (скроні) й червонів задоволено, відстовбурчивши дві задні ноги (І. Ле); — Цип, цип, цип... — витягала губи Марія і тулила до рожевої шиї жовтий пушок (М. Коцюбинський); (Сидір Свиридович:) Я до неї і звідтіль, і звідсіль, а вона тільки було спідню губу копилить (І. Нечуй-Левицький); Дівчина одразу поважніє, закопилює губки (В. Кучер); Люба кумедно відкопилила губи (М. Стельмах); Спустив носа, як індик, губу відквасив.. та й сидить (А. Свидницький).

ВИТРІЩА́ТИ (про очі — широко розкривати), ВИПИНА́ТИ, П'ЯСТИ́, ПНУ́ТИ, ВИЛУ́ПЛЮВАТИ розм., ВИРЯ́ЧУВАТИ розм., ВИКО́ЧУВАТИ розм., ВИБАЛУ́ШУВАТИ розм., ВИВА́ЛЮВАТИ зневажл. — Док.: ви́тріщити, ви́пнути, ви́п'ясти, ви́лупити, ви́рячити, ви́котити, ви́балушити, ви́торопити розм. ви́валити, ви́пулити діал. — Чого це ти, Денисе, витріщаєш на мене очі, неначе вперше мене бачиш? — сказала Настя (М. Коцюбинський); Кобза, як не випинав баньки, щоб розгледіть молодих, однак не розгледів (О. Стороженко); Роти свої пороззявляли (Еней з ягою) і очі на лоби п'яли (І. Котляревський); Тисяча душ очі на неї пнутиме (І. Рябокляч); Гутман вилуплює п'яні очі на заклятого від здивування.. офіцера (П. Колесник); Він.. широко вирячив очі й дививсь на неї (І. Нечуй-Левицький); Вона стиснула кулаки, викотила очі.. і почала тупотіти ногами (Л. Яновська); Баран вибалушив на нього свої очі з виразом тупого нерозуміння (І. Франко); Я виторопив очі, дивлюсь і питаю: — То ви ж хто такий і чого вам треба у моїй квартирі? (С. Васильченко); Стоїть сердека, очі вивалив, мов баран (Г. Квітка-Основ'яненко); Всі, як манекени,.. сиділи, випуливши очі (Г. Хоткевич).


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

П'Я́СТИ́, ПНУ́ТИ, пну, пнеш; мин. ч. п'яв, п'я́ла́, п'я́ло́ і пнув, пну́ла, ло; наказ. сп. пни; недок., кого, що.

Напружуючи, надимаючи, виставляти що-небудь наперед; випинати.

* Образно. Вітрила груди пнуть, до сонця весла грають (П. Тичина).

(1) О́чі п'я́сти (пну́ти) [на лоб (ло́ба)]:

а) Широко розкривати, витріщати очі.

Еней з ягою розглядали Всі дива там, які були, Роти свої пороззявляли І очі на лоби п'яли (І. Котляревський);

б) напружено або дуже пильно дивитись на кого,-що-небудь, вдивлятися в когось, щось.

Надворі темно – хоч око виколи, аж у мене сльози з очей ллються, а я одно їх пну та пну у шибку (Панас Мирний);

В президії сидітиме [Марта]!.. Тисяча душ очі на неї пнутиме (І. Рябокляч).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

і пнути, пну, пнеш; мин. ч. п'яв, п'яла, п'яло і пнув, пнула, пнуло; наказ. сп. пни; недок., перех.

Напружуючи, надимаючи, виставляти що-небудь наперед; випинати. || Широко розкривати (очі); витріщати.



найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

Перша династія, що правила в Польщі, місцевого походження; першим історичним правителем з П. був Мешко I (приблизно з 960), останнім на пол. троні — Казимир III Вел. (правив 1333-70); у Мазовії згасла 1526, в Сілезії 1675.


найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
і пнути, пну, пнеш; мин. ч. п'яв, п'яла, п'яло і пнув, пнула, пнуло; наказ. сп. пни; недок. , перех. Напружуючи, надимаючи, виставляти що-небудь наперед; випинати.
|| Широко розкривати (очі); витріщати.

найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
перша династія, що правила в Польщі, місцевого походження; першим історичним правителем з П. був Мешко I (приблизно з 960), останнім на пол. троні - Казимир III Вел. (правив 1333-70); у Мазовії згасла 1526, в Сілезії 1675.
найдено в "Орфографічному словнику української мови"
п'я́сти́ дієслово недоконаного виду
найдено в "Українсько-російському словнику"
= пнути выпячивать; (глаза) пялить
T: 60