Значение слова "АНАЛЕПТИКИ" найдено в 16 источниках

АНАЛЕПТИКИ

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

Аналептики (лат. analeptica < грец. analepsis — відновлення, син.: аналептичні препарати) — ЛП, що чинять загальну стимулювальну дію на ЦНС. Підсилюють процеси збудження шляхом полегшення синаптичної передачі або пригнічують гальмівні механізми. У терапевтичних дозах підвищують активність життєво важливих центрів довгастого мозку — дихального і судинорухового, якщо вона знижена. Аналептики збуджують усі рівні ЦНС, при підвищенні дози викликають генералізацію процесів збудження і судоми («судомні отрути»), виявляють «пробуджувальний» ефект при наркозі.

Аналептики класифікують за переважною локалізацією стимулювальної дії в ЦНС (на кору великих півкуль — кофеїн; на центри довгастого мозку — коразол, бемегрид, етимізол, камфора, нікетамід (кордіамін), лобелін, цититон, у т.ч. вибірково на дихальний центр — вуглекислий газ; на спинний мозок — стрихнін) і за механізмом збудження ЦНС (прямий вплив — у більшості препаратів; рефлекторний — у лобеліну і цититону шляхом збудження Н-холінорецепторів у сонній пазусі; змішаний — у кордіаміну і вуглекислого газу, що діють як безпосередньо на ЦНС, так і на хеморецептори в сонній артерії). У клініці особливо важливий вплив аналептиків на дихальний центр (підвищення збудливості, чутливості до СО2 і аферентних нервових імпульсів, що викликає прискорення і поглиблення дихання), а також на судиноруховий центр (підвищення тонусу судин і АТ). Скоротність міокарда підвищують кофеїн, камфора та її водорозчинний препарат сульфокамфокаїн. Кардіотонічний ефект камфори не супроводжується значним підвищенням потреби міокарда в кисні. Камфора поліпшує легеневий кровообіг і альвеолярну вентиляцію, при місцевій дії на шкіру виявляє подразнювальний, протизапальний і помірний антисептичний ефекти. Кофеїн зумовлює психостимулювальний ефект та залежність від ЛП; збільшує потребу серця в кисні; розширює судини головного мозку, скелетних м’язів, серця, нирок; підвищує секрецію шлункового соку, збільшує діурез, гальмує агрегацію тромбоцитів. Етимізол відрізняється від інших аналептиків відсутністю судомного ефекту, наявністю гіпноседативної, бронходилативної, протизапальної та протиалергічної дії, здатністю підсилювати синтез сурфактанта в легенях.

Машковский М.Д. Лекарственные средства. — М., 2000. — Т. 1; Харкевич Д.А. Фармакология. — М., 2001; Штрыголь С.Ю., Гришина Т.Р. Фармакология с клинической фармакологией. — Иваново, 2002.

Штриголь С.Ю.

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АНАЛЕ́ПТИКИ, ів, мн. (одн. анале́птик, у, ч.), фарм.

Група лікувальних препаратів, що стимулює дихальні та судинорухові центри довгастого мозку.

Як аналептик мозкових центрів (дихального і мозкового кровообігу), кофеїн розширює мозкові судини (з наук.-попул. літ.).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-ів, мн. (одн. аналептик, -а, ч.).

Лікарські засоби для збудження нервової системи, кровообігу та дихання.



найдено в "Толковом словаре психиатрических терминов"
( греч. analepticos – укрепляющий, восстанавливающий). Лекарственные препараты, стимулирующие деятельность ЦНС , главным образом за счет повышения возбудимости дыхательного и сосудодвигательного центров (коразол, камфора, кордиамин, бемегрид, цитилон, лобелин и др.).
найдено в "Большой энциклопедии по психиатрии"
(греч. analepticos) лекарственные препараты, активирующие деятельность центральной нервной системы, в основном, за счёт повышения возбудимости нервных центров дыхания и регуляции тонуса сосудов (например, это коразол, камфара, кордиамин, бемегрид, лобелин, цититон).
найдено в "Толковом словаре психиатрических терминов"
(греч. analepticos – укрепляющий, восстанавливающий). Лекарственные препараты, стимулирующие деятельность ЦНС, главным образом за счет повышения возбудимости дыхательного и сосудодвигательного центров (коразол, камфора, кордиамин, бемегрид, цитилон, лобелин и др.).
найдено в "Психомоторике словаре-справочнике"
[от греч. analepsis восстановление; analeptikos восстанавливающий, укрепляющий] лекарственные вещества, обладающие стимулирующим влиянием на ЦНС; усиливают жизнедеятельность организма, повышают умственную и физическую работоспособность
найдено в "Медицинской энциклопедии"
(analeptica; греч. analēptikos восстанавливающий, укрепляющий)
см. Аналептические средства.

найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-ів, мн. (одн. аналептик, -а, ч. ).Лікарські засоби для збудження нервової системи, кровообігу та дихання.

найдено в "Словаре медицинских терминов"
аналептики (analeptica; греч. analeptikos восстанавливающий, укрепляющий) — см. Аналептические средства.



найдено в "Большом медицинском словаре"
(analeptica; греч. analeptikos восстанавливающий, укрепляющий) см. Аналептические средства.
найдено в "Большом русско-немецком медицинском словаре"
m, pl Analeptika n, pl, analeptische Mittel n, pl, Exzitantien n, pl, Weckmittel n, pl
найдено в "Русско-китайском словаре"
回苏剂
兴奋剂
强壮剂
复原剂


найдено в "Орысша-қазақша салааралық терминологиялық сөздік"
б. эко. жандандырғыштар, аналептиктер
найдено в "Русско-казахском терминологическом словаре "Биология""
жандандырғыштар, аналептиктер
T: 57