Значение слова "АПАРАТ" найдено в 34 источниках

АПАРАТ

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АПАРА́Т, ч.

1. род. а. Прилад, пристрій для виконання якої-небудь роботи.

Привезли кіномеханіки апарати, стали екран лаштувати у клубі (П. Козланюк);

Ракета – найбільш швидкісний літальний апарат серед усіх інших, створених людиною (з наук.-попул. літ.).

2. род. у. Установа або сукупність установ, що обслуговують яку-небудь ділянку управління чи господарства.

Раніше він працював в апараті обкому інструктором сільгоспвідділу (І. Рябокляч);

Державний інтерес – це бюрократичний інтерес. Тому боротьба проти бюрократизму практично безадресна в тому розумінні, що він є в будь-якому апараті (з газ.);

// Працівники такої установи; штат.

Весняна пора оновлення, омолодження усього апарату, щасливий час для сильних і мужніх (В. Дрозд).

3. род. у, анат. Сукупність органів, які виконують певні функції в організмі.

У верхній частині трахеї знаходиться гортань із голосовим апаратом (з навч. літ.);

Районний лікар прийшов до висновку: старий майстер завдав своєму травному апаратові надмірної роботи (Ю. Шовкопляс).

4. род. у. Система знань (категорії, методи, засоби і т. ін.) певної науки.

Завдання дисципліни формуються виходячи з того, що при її вивченні студенти повинні вміти самостійно вибирати та коректно застосовувати різний математичний апарат при моделюванні технічних об'єктів (з навч. літ.);

Те, що називають зразковим науковим викладом, часто лякає читача страхітливою витонченістю свого наукового апарату та замудрованою мовою (із журн.).

5. род. у. Сукупність довідкової інформації та коментарів до якої-небудь наукової праці, зібрання творів і т. ін.

Бібліографічний апарат.

(1) Кома́ндно-адміністрати́вний апара́т – високопоставлені чиновники, державні працівники.

Однопартійність призводить до формування директивного командно-адміністративного апарату в економіці та інших сферах суспільного життя, розвитку кар'єризму і формалізму (з газ.);

(2) Розумо́вий апара́т – орган мислення у людини та тварин; мозок.

Знайти для неї [людини] штучну поживу надзвичайно важко: треба врахувати все – і кровообіг, .. і вібрації розумового апарату (Ю. Смолич).

△ (3) Апара́т Мо́рзе – телеграфний апарат, що передає сигнали за допомогою азбуки Морзе.

Василь Григорович низько схилився над апаратом і ніжно сказав до себе: – Мене вже не буде, не буде зовсім, скоро вже, а ти, мій апаратику, мій “Морзе” все будеш стукати, все будеш невтомно працювати... (Б. Антоненко-Давидович);

(4) Вестибуля́рний апара́т, анат. – орган у людини і хребетних тварин, який служить для координації рухів та збереження рівноваги.

Морська хвороба виникає від хитавиці судна чи літака. Хитавиця спричиняє механічні подразнення вестибулярного апарату внутрішнього вуха (з газ.);

(5) Дифузі́йний апара́т – апарат для добування розчинних речовин із подрібненої сировини методом дифузії; дифузор (у 1 знач.).

На цукрових заводах активно застосовуються дифузійні апарати безупинної дії, що періодично завантажуються і розвантажуються (з наук.-попул. літ.);

(6) Проекці́йний апара́т – те саме, що прое́ктор 2.

Призначення проекційного апарата – давати на екрані збільшене зображення світного або освітленого предмета (з навч. літ.);

(7) Спускни́й апара́т – космічний літальний апарат, признач. для спуску з гальмуванням і посадки на поверхню Землі або іншого космічного об'єкта.

Актуальним завданням є можливість урахування теплозахисного покриття в силовій схемі корпусу спускного апарата (з наук. літ.);

(8) Терко́вий апара́т – пристрій, за допомогою якого вилущують насіння з головок конюшини, льону і т. ін.

У терковому апараті коноплемолотарки насіння витирається з головок, після чого воно разом із половою попадає на решето першого очищення (з наук. літ.);

(9) Фотографі́чний апара́т – оптичний прилад, за допомогою якого одержують зображення кого-, чого-небудь на світлочутливому матеріалі.

Ніщо не захоплювало його глибоко; лиш одній фотографії віддавався він з дивним запалом, а його фотографічний апарат, справді дорогий і гарний, був його гордощами (М. Коцюбинський).


найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

АПАРАТ (лат. арраrаtus — устаткування) — прилад (технічний пристрій, устаткування), за допомогою якого отримують певний продукт шляхом зміни фізичних або хімічних властивостей вихідної сировини або здійснюється її фасування та упакування. А. використовують у хімічній, фармацевтичній, біологічній, харчовій, металургійній та інших галузях промисловості для проведення певних технологічних процесів. Характерною ознакою А. є обов’язкова наявність робочого елемента і робочого простору, у якому відбувається процес. У більшості А. використовують перемішувальні пристрої. А. призначені для виконання певного технологічного процесу, потребують дотримання необхідних умов (температури, тиску, швидкості руху, взаємного контакту потоків, механічних, теплових та інших параметрів). За характером виконання технологічного процесу А. можуть бути безперервної чи періодичної дії; за рівнем автоматизації — автоматизовані, напівавтоматизовані чи неавтоматизовані; за конструктивними ознаками — вертикальні чи горизонтальні, а також можуть відрізнятися за іншими конструктивними або технологічними особливостями (встановлені стаціонарно або рухомі).

У фармацевтичній промисловості всі А. можна розподілити на такі основні групи: теплообмінні, випарні, колонні, сушильні, кристалізатори, гранулятори, А. з перемішувальними пристроями та без них (фільтрувальні А., екстрактори та ін.). Перед використанням їх необхідно обробляти таким чином, щоб А. відповідали санітарно-гігієнічним вимогам з метою запобігання забруднення продукції, що виготовляється.

 БСЭ. — М., 1969. — Т. 2; Советский энциклопедический словарь / Гл. ред. А.М. Прохоров. — М., 1987.

Чуєшов В.І.

найдено в "Українсько-англійському словнику"

1) (прилад, пристрій) apparatus, set, device, machine, vehicle

букводрукувальний апарат — printer

копіювальний апарат — duplicator

космічний апарат — spaceship, space vehicle

літальний апарат — flying vehicle

телефонний апарат — telephone (set), phone

торпедний апарат — torpedo tube

факсимільний апарат — facsimile machine, fax

фотографічний апарат — camera

апарат на повітряній подушці — hovercraft, aircushion vehicle, ACV

2) (штат) staff, personnel

управлінський апарат — management, administrators, administrative personnel

3) (державна структура) apparatus, machine, machinery

адміністративний апарат — administrative apparatus, administrative machine

бюрократичний апарат — bureaucratic apparatus

державний апарат — State apparatus; State machinery

урядовий апарат — machinery of government

4) фізіол. apparatus, organs

вестибулярний апарат — vestibular apparatus


найдено в "Словнику синонімів української мови"

ПРИСТОСУВА́ННЯ (обладнання, предмети, за допомогою яких виконується якась робота, полегшується, спрощується якийсь процес), ПРИ́СТРІЙ розм., ПРИ́ЛАД розм., АПАРА́Т розм., УСТАНО́ВКА розм. рідше. Одведена для неї кімната була прибрана з комфортом.. По кутках чимало різноманітних пристосувань для одягання й роздягання (Ю. Смолич); Своїми руками він спорудив прилади і пристрій до них, для того щоб переконатися у практичному здійсненні деяких положень своїх розрахунків і передбачень (Н. Рибак); Їй спало на думку пристосувати до станка невеличкий прилад, який полегшив би роботу (О. Донченко); Установку, яка в кілька разів підвищує маневреність судна, створено на заводі (з газети).

ШТАТ (постійний склад співробітників певного підприємства, установи), КА́ДРИ, ЛЮ́ДИ розм.; АПАРА́Т (перев. управлінський). Півтора роки тому він підпав під скорочення штатів і відтоді ніяк не міг потрапити під їх поповнення (В. Підмогильний); Багато важить для керівника знати кадри, характери людей (з журналу); — Ось цей хлопець.. іде до вас шукати роботи. — Тепер і нема такої, люди всі на місцях (М. Стельмах); Два з половиною роки.. він працював в апараті Міністерства електростанцій (С. Голованівський).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

ч.

1) род. -а. Прилад, пристрій для виконання якої-небудь роботи.

••

Факсимільний апарат — пристрій, який перетворює зображення документальних копій даних у сигнали для пересилання їх крізь систему телефонного зв'язку.

Дуплексний факсимільний апарат — факсимільний апарат, що здійснює одночасний прийом та передачу інформації у вигляді нерухомих зображень.

2) род. -у. Установа або сукупність установ, що обслуговують яку-небудь ділянку державного управління чи господарства. || Сукупність працівників такої установи; штат.

3) род. -у, фізіол. Сукупність органів, які виконують певні функції в організмі.

••

Вестибулярний апарат анат. — орган у хребетних тварин і людини, який є частиною внутрішнього вуха та служить для координації рухів і збереження рівноваги.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
ч. 1》 род. -а. Прилад, пристрій для виконання якої-небудь роботи.
Факсимільний апарат — пристрій, який перетворює зображення документальних копій даних у сигнали для пересилання їх крізь систему телефонного зв'язку.
Дуплексний факсимільний апарат — факсимільний апарат, що здійснює одночасний прийом та передачу інформації у вигляді нерухомих зображень.
2》 род. -у. Установа або сукупність установ, що обслуговують яку-небудь ділянку державного управління чи господарства.
|| Сукупність працівників такої установи; штат.
3》 род. -у, фізіол. Сукупність органів, які виконують певні функції в організмі.
Вестибулярний апарат анат. — орган у хребетних тварин і людини, який є частиною внутрішнього вуха та служить для координації рухів і збереження рівноваги.

найдено в "Толковом словаре русского языка"
АПАРАТ АППАРАТ, аппарата, м. (лат. apparatus - снаряжение). 1. Прибор, приспособление для какой-н. работы (тех.). Фотографический аппарат. Телефонный, телеграфный аппарат. 2. Совокупность органов, выполняющих какое-н. отправление организма (книжн. научи.). Дыхательный аппарат. Пищеварительный, слуховой, зрительный аппарат. 3. Учреждение или ряд учреждений, обслуживающих какую-н. область государственного управления или хозяйства. Хлебозаготовительный аппарат. Налоговый аппарат. || собир. Совокупность работников, штат какого-н. учреждения. Аппарат милиции. Высококвалифицированный аппарат. Чистка советского аппарата. Научный аппарат - материалы, на к-рые ссылается автор научного сочинения. Критический аппарат (филол.) - варианты и примечания к тексту какого-н. писателя.



T: 65