Значение слова "СКЛЕП" найдено в 113 источниках

СКЛЕП

найдено в "Большой Советской энциклопедии"
(от польск, sklep — свод, подвал)
        внутреннее, обычно заглубленное в землю помещение гробницы, предназначенное для захоронения умершего.


найдено в "Толковом словаре Ожегова"
СКЛЕП, -а, м. Внутреннее помещение гробницы, обычно ниже уровня земли,под церковью или на кладбище. Фамильный с. С. в скале. II прил. склепный,-ая, -ое.
найдено в "Новом толково-словообразовательном словаре русского языка"
склеп м. 1) а) Внутреннее помещение гробницы, расположенной обычно ниже уровня земли (в церкви или на кладбище). б) Надземная постройка с таким помещением. 2) разг. Помещение, своим видом напоминающее такое сооружение.



найдено в "Русско-английском словаре"
склеп
м.
(burial) vault, crypt




найдено в "Словаре синонимов"
склеп подвал, усыпальница, свод, гробница, крипта Словарь русских синонимов. склеп см. гробница Словарь синонимов русского языка. Практический справочник. — М.: Русский язык.З. Е. Александрова.2011. склеп сущ., кол-во синонимов: 7 • гипогей (2) • гробница (10) • крипта (4) • подвал (13) • свод (24) • склёп (1) • усыпальница (6) Словарь синонимов ASIS.В.Н. Тришин.2013. . Синонимы: гипогей, гробница, крипта, подвал, свод, усыпальница
найдено в "Большой советской энциклопедии"

СКЛЕП (от польск. sklep - свод, подвал), внутреннее, обычно заглублённое в землю помещение гробницы, предназначенное для захоронения умершего.





найдено в "Словнику синонімів української мови"

КРАМНИ́ЦЯ (приміщення, заклад для роздрібної торгівлі), МАГАЗИ́Н, КРАМ заст., СКЛЕП діал.; КООПЕРАТИ́В, КООПЕРА́ЦІЯ розм. (на кооперативних засадах); УНІВЕРМА́Г (універсальний торговельний заклад); УНІВЕРСА́М (торговельний заклад самообслуговування). Надвечір Лукіївна дівка Ониська прийшла з крамниці — не було гасу на вечір, то ходила. Розповідала, що людей багацько в кооперативі (А. Головко); В магазин зайшли покупці (П. Панч); Приходь до мого краму, я мила дам без грошей (Леся Українка); Хлопчисько під склепом парфумів гукає: — Мило "Ампір"! (В. Еллан); (Купець:) Гнат.. викликав Кузьму, дав йому п'ятірку і наказав принести з кооперації четвертушку горілки, два оселедці і пачку махорки (Григорій Тютюнник); Ліда з матір'ю їздили до Києва, де купили в універмазі справжнє шлюбне плаття — білосніжне, з фатою (Л. Дмитерко); Універсами, їдальні, магазини, пункти хімчистки, пральні — постійні супутники нашого побуту (з газети).

МОГИ́ЛА (заглиблення в землі, в яке ховають тіло покійного; місце похорону й насип на ньому), ДОМОВИ́НА, ГРІБ (ГРОБ) розм.; Я́МА, ДІЛ діал. (заглиблення в землі для похорону); ПОХОВА́ННЯ (місце похорону); ГРОБО́К, ГРО́БИК (насипаний горбик землі на місце, де поховано померлого); КУРГА́Н (високий насип на місці давнього поховання); ГРОБНИ́ЦЯ, СКЛЕП, КРИ́ПТА, ГРОБОВИ́ЩЕ (спеціальна споруда, де ховають тіло померлого); МАЙДА́Н спец. (стародавнє місце похорону). Так Калинка потрапив до лазарету, а не в братню могилу (А. Дімаров); -. Чи пронизала тебе вража куля на війні? І загребли твої кості з кінськими кістками в одну домовину? (Панас Мирний); Опускають в гріб Якима (С. Руданський); Якби то далися орлинії крила, За синім би морем милого знайшла; Живого б любила, другу б задушила, А до неживого у яму б лягла (Т. Шевченко); Он там, в долині, під білими березами, копають уже діл глибокий, довічну хатину чумакові (М. Коцюбинський); Розкопано сотні стародавніх поховань (з журналу); На цвинтарі задумалася темна церковиця, і Марії чомусь здається, що то стоїть між гробками скорбна черниця (М. Стельмах); Тисячорічні кургани, наче горби довжелезних верблюдів, стріли його на виднокрузі (Н. Рибак); Це було обличчя мерця, подоба якоїсь єгипетської мумії, вийнятої з гробниці (О. Гончар); Ой же казав пан Каньовський ще й склеп склепувати, Молодую Бондарівну гарно поховати (пісня); (Куниця:) При розкопках кожного кургану, при розкритті кожної крипти незмінно фігурує своя "золота чаша" (П. Кочура); Тишею, спокоєм гробовища повіяло від цього тихого кутка (З. Тулуб).

ПЕЧЕ́РА (порожнина в земній корі чи в гірському масиві, що має вихід назовні), СКЛЕП рідше, ВЕРТЕ́П церк., уроч., ЯСКИ́НЯ діал.; ПІДЗЕМЕ́ЛЛЯ, КАТАКО́МБА (природна або штучна підземна галерея з одним або кількома виходами); ГРОТ (перев. вимита водою, а також штучно створена як садово-декоративна споруда). Ховався він у лісах дрімучих, у печерах глибоких (В. Кучер); У гроті "святих" обняв нас містичний, таємний страх. Ми бачили тільки удень той морський склеп, де каміння скидалось на сонних людей (М. Коцюбинський); Отару гнали чабани. Та й їх побачили. Небогу, Її й дитяточко взяли І у вертеп свій принесли (Т. Шевченко); Щоб заглянути в нутро яскині, він мусив аж приклякнути (І. Франко); Вчора Ференц розмовляв з перебіжчиком... Той підземеллями пробрався (О. Гончар); Три доби під землею, в лабіринтах катакомб точився запеклий бій (Ю. Збанацький).

I. СКЛАД (спеціально обладнане приміщення для зберігання чогось), СКЛЕП, ГАМАЗЕ́Й (ГАМАЗЕ́Я) заст., КОМО́РА рідше; БАЗА (великий склад промислових чи продовольчих товарів). — А зараз підете зі мною на склад. Я одержу обмундирування, а ви принесете (О. Гончар); Під навісом Антон утворив цілий склад з возів, плугів та борін (С. Чорнобривець); Повнісінькі торби насипали їм попрілої в склепах пшениці (М. Нагнибіда); Сомко має в Переяславі свої крамні комори в ринку (П. Куліш). — Пор. 1. комо́ра.

УСИПА́ЛЬНЯ (споруда для поховання членів одного роду, однієї сім'ї, видатного діяча і т. ін.), УСИПА́ЛЬНИЦЯ, СКЛЕП, ГРОБНИ́ЦЯ, ГРОБОВИ́ЩЕ, МАВЗОЛЕ́Й (для поховання видатного діяча); ПАНТЕО́Н (для поховання ряду видатних діячів); ПІРАМІ́ДА (звич. для поховання єгипетських фараонів). Родинна скіфська усипальня; Через цвинтар пройшли дві страшні війни, позбивали хрести, поруйнували склепи, могили (Ф. Малицький); Кістяк скіфіянки частково зберігся на первісному місці, де в широкому дерев'яному гробовищі знаходились половина грудної клітки та кістки ніг (з посібника); В пантеоні великих займає місце.. творець чудової драми про народне повстання, автор "Овечої криниці" Лопе де Вега (М. Рильський); Піраміди — гробниці фараонів смутні (В. Сосюра).


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

СКЛЕП, у, ч.

1. Закрите підземне приміщення, в якому зберігаються труни з померлими.

Єремії здалося, що десь в стіні одчинили склеп з-під землі й звідтіль, з одчиненої домовини, встав мрець в червоній мантії (І. Нечуй-Левицький);

Камінний склеп. У підземеллі, в колі світла, що падає десь згори, – два камінних саркофаги (І. Волошин);

Носили б квіти правнуки дбайливі, покоївся б у склепі його прах (Л. Костенко);

* У порівн. Вдень тут сіро, похмуро, як у склепі (П. Колесник);

// Розташоване під землею або всередині гірського масиву заглиблення, порожнистий простір з виходом на поверхню; підвал, підземелля, печера.

В тяжких кайданах, в склепі кам'яному, .. сидів Валентій Вже другий місяць (І. Франко).

2. чого, на що і без дод. Підсобне приміщення для зберігання зброї, господарського реманенту і т. ін.; склад.

З четвертого боку майдану розташувалися військові споруди: будинок гетьмана, .. писарева, суддева та осавулова хати, склепи на зброю (З. Тулуб);

У дворі був палісадник, .. в глибині містився склеп сільськогосподарського реманенту (Л. Первомайський).

3. діал. Крамниця.

Іду далі. До склепу з одежею .. Не зараз угадав крамар, на який товар я купець (Л. Мартович);

Хлопчисько під склепом парфумів Гукає: – Мило “Ампір”! (В. Еллан-Блакитний).

4. рідко. Те саме, що склепі́ння 1.

* Образно. Я оглянувсь – аж з заходу хмара летить На крилах широких по синьому склепу (Л. Боровиковський).


найдено в "Словнику української мови в 11 томах"
СКЛЕП, у, ч. 1. Закрите підземне приміщення, в якому зберігаються труни з померлими. Єремії здалося, що десь в стіні одчинили склеп з-під землі й звідтіль, з одчиненої домовини, встав мрець в червоній мантії (Н.-Лев., VII, 1966, 15); Камінний склеп. У підземеллі, в колі світла, що падає десь згори, — два камінних саркофаги (Вол., Дні.., 1958, 36); * У порівн. Вдень тут сіро, похмуро, як у склепі (Кол., Терен.., 1959, 328); // Розташоване під землею або всередині гірського масиву заглиблення, порожнистий простір з виходом на поверхню; підвал, підземелля, печера. В тяжких кайданах, в склепі кам’яному,.. сидів Валентій Вже другий місяць (Фр., XIII, 1954, 210). 2. чого, на що і без додатка. Підсобне приміщення для зберігання зброї, господарського реманенту і т. ін.; склад. З четвертого боку майдану розташувалися військові споруди: будинок гетьмана,.. писарева, суддева та осавулова хати, склепи на зброю (Тулуб, Людолови, І, 1957, 402); У дворі був палісадник,.. в глибині містився склеп сільськогосподарського реманенту (Перв., Невигадане життя, 1958, 102). 3. діал. Крамниця. Іду далі. До склепу з одежею.. Не зараз угадав крамар, на який товар я купець (Март., Тв., 1954, 206); Хлопчисько під склепом парфумів Гукає: — Мило «Ампір»! (Еллан, І, 1958, 81). 4. рідко. Те саме, що склепі́ння 1. *Образно. Я оглянувсь — аж з заходу хмара летить На крилах широких по синьому склепу (Бор., Тв., 1957, 76). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 279.
найдено в "Строительном словаре"
внутреннее помещение гробницы

(Болгарский язык; Български) — гробница

(Чешский язык; Čeština) — pohřební [hrobní] komora

(Немецкий язык; Deutsch) — Grabgewölbe; Gruft

(Венгерский язык; Magyar) — kripta

(Монгольский язык) — газар бунхан

(Польский язык; Polska) — krypta

(Румынский язык; Român) — criptă

(Сербско-хорватский язык; Српски језик; Hrvatski jezik) — grobnica

(Испанский язык; Español) — cámara mortuoria

(Английский язык; English) — (burial) crypt; (burial) vault

(Французский язык; Français) — crypte; caveau
Источник: Терминологический словарь по строительству на 12 языках
Синонимы:
гипогей, гробница, крипта, подвал, свод, усыпальница



найдено в "Українській літературній мові на Буковині"
Склеп. Магазин, крамниця. Тож навпростець зайшлими до "комнати снідань” одного склепу руского, на котрого вивісці на синьому тлі жовтів напис: народний (Б., 1895, 38, 1); Випробований специяльний склеп в виборі вигідних і вільних черевиків та чобіт до ловів і їзди на конях (Б., 1900, рекл.); Маю честь повідомити Високоповажану П. Т. Публику; що з нинішним днем отворивя в Чернівцях модний склеп з ґалянтериєю і забавками “Riesen Bebe ” (Б., 1905, рекл.); Чим більше вдивлював ся [в депутата], тим більше ставав він для Івана страшнійшим, недоступним. "Як заговорити до него? Страшно, але мушу, не можу стерпіти кривди”, - і почав у голові вложувати реченя, шукав за словами та пригадував, як то старі люди говорили з панами, що часом чував на торзі та в склепах (Товариш, 1908, 129); Хоч ми вже дуже привикли до чужих “шорів”, але як правда, що нема нічого вічного на сім сьвіті, так чей же правда і то, що чужа упряж не спутала нас навіки і тільки малодух може сказати, що ми ще не доросли до того, аби могли удержати свій рідний спілковий склеп (Б., 1909, 78, 2); Нема місяця, щоби в Чернівцях не отворив ся якийсь новий склеп (Б., 1909, 78, 2)// пол. sklep - магазин, крамниця.
найдено в "Словаре иностранных слов русского языка"
СКЛЕП
более или менее просторное помещение в виде пещеры с наглухо заделываемым входом, куда ставят гробы с трупами умерших вместо того, чтобы зарывать их в землю.

Полный словарь иностранных слов, вошедших в употребление в русском языке.- Попов М.,1907.

СКЛЕП
подземелье, в котором помещаются гробы с телами умерших.

Словарь иностранных слов, вошедших в состав русского языка.- Павленков Ф.,1907.


Синонимы:
гипогей, гробница, крипта, подвал, свод, усыпальница



T: 128