Значение слова "АЛЕРГЕН" найдено в 13 источниках

АЛЕРГЕН

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

АЛЕРГЕН (грец. allos — інший + ergon — дія) — речовини антигенної або гаптенної природи, які при потраплянні в організм викликають алергію. А. можуть бути білки, білково-полісахаридні та білково-ліпідні комплекси, складні речовини небілкової природи, хімічні речовини різного складу та походження антигенної або гаптенної природи, імунопрепарати, що використовуються для діагностики стану сенсибілізації або алергічних захворювань. Прості хімічні речовини, деякі складні речовини небілкової природи стають А. тільки після з’єднання з білками тканин організму, утворюючи комплекс, який називається гаптен. Тривале знаходження алергену в організмі або повторний контакт з ним нерідко супроводжується розвитком алергічного захворювання. Усі А. поділяють на дві групи: екзоалергени та ендоалергени (автоалергени). Екзоалергени потрапляють в організм ззовні, а ендоалергени утворюються в самому організмі. Класифікація екзогенних А. базується на способі потрапляння в організм та їх походженні: неінфекційні, побутові, інфекційні. До неінфекційних А. належать: побутові — домашній пил; епідермальні — волосся, шерсть, пух, пір’я, лупа, луска; пилкові — пилок трав і дерев; хімічні — лаки, фарби, гума, клей, металевий пил, порох та ін.; продуктові — речовини тваринного та рослинного походження, що використовуються для їжі; лікувальні — антибіотики, сульфаніламіди, імунні сироватки та ін.; інсектні — отрута та тіло комах. До інфекційних А. відносять бактерійні, вірусні, грибкові, протозойні, гельмінтні, а також вакцини та імунні сироватки. Залежно від способу потрапляння А. в організм виділяють: інгаляційні — через дихальні шляхи; аліментарні — разом з їжею; контактні — при контакті зі шкірою або слизовими оболонками; парентеральні — при укусі комах та парентеральному введенні ліків. Особливе місце та значення мають промислові А., виділені в окрему групу: скипидар, масла та олії, нікель, хром, марганець, смоли, дубильні речовини, пірогалол, детергенти та багато інших речовин.

Адо А.Д. Общая аллергология. — М., 1978; Алексеева О.Г., Дуева Л.А. Аллергия к промышленным химическим соединениям. — М., 1987; БМЭ. — М., 1978. — Т. 2.

Трух В.С.

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АЛЕРГЕ́Н, у, ч.

1. Речовина, що викликає алергію.

Алергенами можуть бути різні речовини – від найпростіших (йод і бром) до складних білкових і небілкових (полісахариди, сполуки полісахаридів із ліпідами та ін.) (з наук. літ.);

В організмі тварини, хворої на інфекційну хворобу, виробляється своєрідна підвищена чутливість до відповідних алергенів (з навч. літ.).

2. перен. Те, що викликає дражливість; подразник.

Приниження людської гідності – найсильніший психічний алерген (з газ.).


найдено в "Українсько-польському словнику"

[ałerhen]

ч.

alergen мед.


найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

Речовина антигенної природи, здатна викликати алергію; найвагоміші а. інгаляційні (пилок рослин, спори грибів, кліщаки, пил) та харчові (з молока, яєць, шоколаду).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-а, ч.

Речовина (рослинного або хімічного походження), що викликає алергію.



найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
речовина антигенної природи, здатна викликати алергію; найвагоміші а. інгаляційні (пилок рослин, спори грибів, кліщаки, пил) та харчові (з молока, яєць, шоколаду).
найдено в "Словнику іншомовних слів"
алерген; ч. (алер(гія) і ...ген) чужорідна речовина, що спричинює алергію. А. можуть бути білки, бактерії, лікарські препарати тощо. Див. також: алергія
найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
алерге́н [від алер (гія) і «...ген»] чужорідна речовина, що спричинює алергію. А. можуть бути білки, бактерії, лікарські препарати тощо.
найдено в "Словнику термінів з агрофітоценології"

Речовина, що викликає алергію. Виділяється багатьма видами бур'янів.


найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-а, ч. Речовина (рослинного або хімічного походження), що викликає алергію.

найдено в "Орфографічному словнику української мови"
алерге́н іменник чоловічого роду
T: 40