Значение слова "АРХАЇЧНИЙ" найдено в 21 источнике

АРХАЇЧНИЙ

найдено в "Словнику синонімів української мови"

ДА́ВНІЙ (про час, епоху, подію і т. ін.), СТАРИ́Й, СТАРЕ́ЗНИЙ підсил. розм., СТАРЕ́ННИЙ підсил. розм., ДАВНОМИНУ́ЛИЙ, ДАЛЕ́КИЙ, ВІДДА́ЛЕНИЙ, ДА́ВНІ́ШНІЙ розм., ДАВНЕ́ЗНИЙ підсил. розм., ТЕ́МНИЙ поет.; ПРАДА́ВНІЙ, НЕЗАПА́М'ЯТНИЙ, ПРЕДКОВІ́ЧНИЙ, ДОІСТОРИ́ЧНИЙ, АРХАЇ́ЧНИЙ книжн., НЕПА́М'ЯТНИЙ розм. (який був дуже давно, стосовний далекого минулого); СТАРОДА́ВНІЙ (перев. про історичні події). Мій розум.. розів'ється так вільно і буде зорити без гніву, а пильно на давні віки, на колишні події (Леся Українка); — Ех, товаришу! Укупі з тобою ми падали й стогнали під важкою підошвою старого життя (А. Головко); До згоди ж, до гурту, до купи, слов'яни, Забудьмо старезнії чвари! (М. Старицький); Ой шумлять гаї зеленії, ріки повноводнії — про часи давноминулії, про далекі дні (П. Тичина); Ми всі віддавали Віддаленій молодості данину, Ми всі відчували, як змореним чвалом Вона відлітала в сумну давнину (Л. Первомайський); Як сон страшний, та давнішня пора (А. Турчинська); За цими переказами нове прізвище прищепилося в давнезні часи (Ю. Яновський); Люлі, ой, люлі, дитинко моя! В темнім минулім таким був і я (В. Сосюра); В прадавні часи подоляни торгували пшеницею аж з Грецією (М. Стельмах); У колишні давні днини, в незапам'ятні години, що від них лише казки залишились на віки, — склалась казка (Н. Забіла); Начатки речей суть тіла найпростіші, суцільні, І лиш тому неушкоджені можуть віки існувати, Від предковічних часів поновляючи світу будову (переклад М. Зерова); Що не кажи, а ці святки, цей Святвечір, маланки, ці колядки й щедрівки.. віють поезією давніх, доісторичних часів... (М. Коцюбинський); Народ наш.. від непам'ятних часів мав у своїх обрядах і звичаях багаті зароди драми (І. Франко); Батько розказував, що колись, у стародавню давнину, ще тут розбійники жили (Б. Грінченко); — Пор. мину́лий.

ЗАСТАРІ́ЛИЙ (який вийшов з ужитку, не відповідає сучасним вимогам), НЕСУЧА́СНИЙ, АНАХРОНІ́ЧНИЙ, ПАТРІАРХА́ЛЬНИЙ підсил., ДОІСТОРИ́ЧНИЙ підсил. ірон., ДОПОТО́ПНИЙ підсил. ірон.; АРХАЇ́ЧНИЙ, ВІДЖИ́ЛИЙ (ВІДЖИ́ТИЙ), ПЕРЕСТА́РІЛИЙ (перев. про явища духовного, соціального і т. п. характеру). — Марш! — з характерним таджицьким акцентом командував Самієв і йшов далі. Хіба він повинен був зупинятися через те, що мав перед собою застарілу карту Центральної Європи? (О. Гончар); — Ми.. в цих патріархальних сукнях поставали схожі на якихсь святих преподобниць (І. Нечуй-Левицький); Лист однаково в той день не пішов би, — такі-то ще доісторичні тут пошти (Леся Українка); Нас переганяли буквально всі машини, навіть допотопні "Москвичі" з розкладушками і матрацами на верхніх багажниках (П. Загребельний); Повинен прямо я сказать, Що став цей звичай архаїчним (М. Рильський); А молоді.. бунтували проти старосвітських забобонів, віджилих норм і традицій (В. Речмедін); — Загарбавшись між свої чотири стіни, не завдають вони собі навіть стільки праці, щоби дещо путнього прочитати, щоби.. очиститись з перестарілих, дурних, просто смішних пересудів (О. Кобилянська). — Пор. 1. старови́нний, 1. старомо́дний.

СТАРОВИ́ННИЙ (який існує здавна, поширений, прийнятий у давні часи, сприймається як застарілий), СТАРОДА́ВНІЙ, ПРАДА́ВНІЙ, СТАРОСВІ́ТСЬКИЙ, СТАРОЖИ́ТНІЙ, ДІДІ́ВСЬКИЙ, ПРА́ДІДІВСЬКИЙ, ПРА́ДІДНИЙ, ПРЕ́ДКІВСЬКИЙ, ДОПОТО́ПНИЙ ірон., жарт.; АНТИКВА́РНИЙ (старовинний і цінний); АРХАЇ́ЧНИЙ. Просили (хлопчики) від імені вчителя і гуртка юних істориків дати які-небудь старовинні чабанські речі для.. музею (О. Гончар); Одні дивилися, чи підходить той випадок під стародавній звичай, другі — чи слугує на користь чоловікові (Панас Мирний); У двір прикотили дві високі старосвітські карети (І. Нечуй-Левицький); Мав методи, признаться, старожитні Тодось у садовому ремеслі (М. Рильський); Тут стояли велике дерев'яне ліжко і стара допотопна скриня (В. Кутняк); Антикварна ваза; Архаїчне слово. — Пор. 1. да́вній, застарі́лий, 1. старомо́дний.


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АРХАЇ́ЧНИЙ, а, е.

Стародавній, старовинний.

В архаїчний період (VII –VI ст. до н. е.) основні торговельні зв'язки скіфів йшли в напрямку Кавказу і країн Передньої Азії (з наук. літ.);

// Який вийшов із загальнонародного вжитку; застарілий.

Архаїчна лексика застосовується в художніх творах для внесення в змалювання певних подій і явищ відтінку старовини (з наук. літ.).


найдено в "Літературному слововживанні"

АРХАЇЧНИЙ – АРХАЇСТИЧНИЙ

Архаїчний. Який існував, був створений давно: архаїчний вислів, архаїчне обладнання.

Архаїстичний. Який стосується архаїки – наслідування прийомів, стилю митців минулих часів: архаїстичний стиль.


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-а, -е.

Стародавній, старовинний. || Який вийшов із загальнонародного вжитку; застарілий.

••

Архаїчний джаз — рання стадія розвитку негритянської інструментальної музики.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-а, -е.Стародавній, старовинний.
|| Який вийшов із загальнонародного вжитку; застарілий.
Архаїчний джаз — рання стадія розвитку негритянської інструментальної музики.

найдено в "Большом украинско-русском словаре"


ад'єктивмист., лінгв.архаический


найдено в "Українсько-польському словнику"

[arhajicznyj]

прикм.

archaiczny


найдено в "Словнику чужослів Павла Штепи"

Стародавній, задавнений, здавнений, здавній, застарілий, див. древній, анахронічний


найдено в "Словнику синонімів Караванського"
стародавній, старовинний, старожитній; (вираз) застарілий, (звичай) віджилий, віджитий.
найдено в "Українсько-китайському словнику"

【形】 古代的, 古老的, 古旧的


найдено в "Словнику синонімів Вусика"

див. старий


найдено в "Eкономічній енциклопедії"
рос. архаичный старовинний, застарілий.
найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Архаї́чний, -на, -не


найдено в "Словнику іншомовних слів"
архаїчний старовинний, застарілий.
найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
старовинний, застарілий.
найдено в "Орфографічному словнику української мови"
архаї́чний прикметник
найдено в "Українсько-російському словнику"
архаический; архаичный
T: 42