Значение слова "АЛЬТЕРАЦІЯ" найдено в 11 источниках

АЛЬТЕРАЦІЯ

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

АЛЬТЕРAЦІЯ (лат. аlteratіo — змінювати) — зміна структури клітин, тканин і органів, що супроводжується порушенням їхньої життєдіяльності. Термін А. використовують у патології для позначення ушкодження тканин. Закономірності розвитку А. ті ж, що й розвитку тканинної дистрофії, некробіотичних і некротичних процесів (див. Некроз). В одних випадках А. може обмежуватися оборотними змінами клітин (мутне набрякання), міжклітинної речовини, волокнистих структур (мукоїдне набрякання). При цьому відзначають ультраструктурні зміни мембран ядерних оболонок і нуклеоплазми, набрякання мітохондрій, просвітління їх матриксу, дезорганізацію крист, зменшення мембран ендоплазматичного ретикулуму, кількості рибосом, появу різних украплень у цитоплазмі та ін. Усі ці зміни після припинення патогенного впливу поступово зникають, і функція клітин відновлюється. А. може виникати або в результаті безпосередньої дії патогенного фактора на тканину (тепло, холод, механічна травма, радіаційне опромінення), або внаслідок нервово-рефлекторних і гуморальних впливів з ділянки первинного ушкодження (напр. дистрофічні та некротичні зміни внутрішніх органів при опіках шкіри). Ступінь А. визначається як силою патогенного фактора, так і реактивністю тканин: при зниженій опірності організму помірний вплив може супроводжуватися неадекватно тяжкою А. тканин. Вважають, що клітини паренхіматозних органів більш чутливі до патогенного впливу, тобто раніше і легше піддаються А., ніж строма і судини.

При А. в результаті розпаду клітин і міжклітинної речовини утворюються БАР (гістамін, протеолітичні ферменти та ін.). Вони стимулюють реактивні процеси і відіграють велику роль у початкових фазах запалення. На фазу А. запального процесу найбільшою мірою впливають глюкокортикоїдні препарати у зв’язку з інгібуванням ферменту фосфоліпази та запобіганням руйнування клітинних мембран. Наслідки ушкодження тканин у кожному конкретному випадку визначаються також реактивністю організму.

Альбертс А., Брей Д., Льюис Дж. Молекулярная биология клетки. — М., 1994. — Т. 2; БМЭ. — М., 1974. — Т. 1; БСЭ. — М., 1970. — Т. 1; Каем Р.И. Ожоги. Воспаление. Руководство для врачей. — М., 1995; Крыжановский Г.Н. Введение в общую патофизиологию. — М., 2000; Парамонов Б.А., Порембский Я.О., Яблонский В.Г. Ожоги: Руководство для врачей. — СПб, 2000; Пауков В.С., Серов В.В. Сущность воспаления, его место в биологии и медицине // Воспаление. — М., 1995.

Тюпка Т.І.

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АЛЬТЕРА́ЦІЯ, ї, ж.

1. муз. Підвищення або пониження звука на півтон або на тон.

Знаки альтерації – дієз, бемоль, дубль-дієз, дубль-бемоль; знак скасування альтерації – бекар (з наук.-попул. літ.);

До засобу альтерації композитор Л. Ревуцький вдається в обробці пісні “Іди, іди, дощику” (із журн.).

2. біол. Зміна функції та будови клітин, тканин, органів під впливом пошкоджувальних дій.

На основі морфофункціональних і експериментальних досліджень установлена головна роль первинної судинної альтерації, яка призводить до тромбоутворення (з наук. літ.).


найдено в "Музичних термінах"
(від лат. altero - змінювати) - 1. Підвищення або пониження будь-якого ступеня ладу на півтони або тон за допомогою знаків альтерації без змінювання назви ступеня. Знаки А.: дієз означає підвищення на півтони; бемоль - пониження на півтони; дубль-дієз - підвищення на тон; дубль-бемоль - пониження на тон. Відмова попереднього знака А. позначається знаком бекар. Випадкові знаки А. діють тільки в межах такту, де вони написані. Ключові знаки А. записуються на початку нотного стану після ключів і діють у всіх октавах до кінця твору або до зміни знаків в його середині. (див. Додаток V). 2. У вченні про гармонію хроматична видозміна основних нестійких ступенів звукоряду, яка загострює їх тяжіння до стійких звуків тонічного тризвуку. Акорди, які містять такі звуки, називаються альтерованими. 3. В мензуральній нотації - подвоєння другої з двох однакових тривалостей під час перетворення дводольного метра у тридольний.
найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-ї, ж.

1) муз. Підвищення або пониження будь-якого ступеня ладу на півтон або цілий тон.

2) біол. Структурні зміни клітин, тканин та органів під впливом негативних дій на них різних факторів.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-ї, ж. 1》 муз. Підвищення або пониження будь-якого ступеня ладу на півтон або цілий тон.
2》 біол. Структурні зміни клітин, тканин та органів під впливом негативних дій на них різних факторів.

найдено в "Українсько-англійському словнику"

муз.

changes in the pitch of notes

знаки альтерації — accidentals


найдено в "Українсько-польському словнику"

[al'teracja]

ж.

alteracja


найдено в "Словнику іншомовних слів"
альтерація; ж. (лат., зміна, чергування) підвищення або пониження тону на півтон або тон; знаки альтераціЇ - діез, бемоль. Див. також: бемоль, дієз
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. жін. родуальтерация


найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
альтера́ція (від лат. alteratio – зміна, чергування) підвищення або пониження тону на півтон або тон; знаки А. – діез, бемоль.
найдено в "Орфографічному словнику української мови"
альтера́ція іменник жіночого роду в музиці
T: 50