Значение слова "АБЕРАЦІЯ" найдено в 24 источниках

АБЕРАЦІЯ

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АБЕРА́ЦІЯ, ї, ж.

1. спец. Нечіткість або викривленість зображення, що дають оптичні прилади.

Аберація оптичних систем – це спотворення зображення, викликане недосконалістю оптичних систем: зображення не цілком чітке, неточно відповідає об'єкту або забарвлене (з наук. літ.);

У високоякісного об'єктива аберація повинна бути дуже незначною, щоб отримати зображення, максимально наближене до ідеального (із журн.).

2. астр. Позірне відхилення світил від їх справжнього положення на небозводі, викликане рухом Землі по орбіті (річна аберація) або її обертанням навколо осі (добова аберація).

Річною аберацією зірок називається спостережуване зміщення зірок від їх реальних положень на небесній сфері, яке викликане рухом Землі по орбіті навколо Сонця (з наук. літ.).

3. астр. Зміна напряму світлового променя, зумовлена скінченністю швидкості світла та рухом спостерігача відносно джерела світла.

Аберація світла полягає в тому, що ми, спостерігаючи зірку, бачимо останню не в тому місці, де вона знаходиться, внаслідок руху Землі навколо Сонця і часу, необхідного для поширення світла (з наук.-попул. літ.);

Якби Земля була нерухома або якби світло поширювалося миттєво, то світлової аберації не було б (із журн.).

4. перен., книжн. Відхилення від норми, помилка.

Лишаючи на боці .. літературні аберації, треба сказати, що ніколи ще література не була в такім живім та тіснім зв'язку з суспільним розвоєм.., як у нашім віці (І. Франко);

Через своєрідну аберацію внутрішнього зору лікпомові уявлялось, що він чимраз вище підноситься над людьми (В. Підмогильний).


Найдено 1 изображение:

Изображения из описаний на этой странице
найдено в "Словнику синонімів української мови"

ПО́МИ́ЛКА (неправильність у діях, вчинках і т. ін.), ХИ́БА, ПОГРІ́ШНІСТЬ, ПО́ХИБКА розм., ПРОВИ́НА розм., ЛЯ́ПСУС книжн. розм., АБЕРА́ЦІЯ книжн., БЛУД діал.; НЕТО́ЧНІСТЬ, УПУЩЕННЯ, ЗА́БЛУД (ЗАБЛУ́ДА) розм. (неправильна думка, відхилення від істини, норми); ОПИ́СКА, О́ГРІ́Х (у тексті). Я ще не знав правил і тому, як мені здавалось, не робив помилок (О. Довженко); Багато хиб, доробку надто мало Я залишаю по своїм житті, І тільки тим не вартий я докору, Що сам себе засуджую суворо (М. Рильський); Очі його світилися тихою радістю, коли говорив: "Здається, в сьогоднішньому номері — жодної похибки" (С. Журахович); — Шкода, що раніше не поставили твій звіт. Наша провина! (О. Донченко); Він почував, що справді зробив ляпсус, не подумавши про присутність управителя (І. Кулик); Через своєрідну аберацію внутрішнього зору лікпомові уявлялось, що він чимраз вище підноситься над людьми (В. Підмогильний); І кождий блуд слізьми я полоскав, І топтано мене, і гнано, й клято (І. Франко); — Коли є в моїх словах неточність яка, поправте (А. Головко); Цей храм, цей свідок заблуду людського, Бездушная будова, що звели Такі ж, як я, створіння ефемерні, І той переживе віків багато (В. Самійленко); Кожна описка Толстого — це вже деталь творчого життя одного з російських геніїв (О. Кундзич); Свої рідкі огріхи мовні Мирослава намагалася виправляти сама (І. Волошин). — Пор. 1. недо́гляд.


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-ї, ж.

1) астр. Позірне відхилення світил від їхнього справжнього положення на небосхилі.

2) спец. Нечіткість або викривленість зображення, що його дають оптичні прилади.

••

Аберація оптичних систем — спотворення зображення в оптичних системах.

3) перен., книжн. Помилка, відхилення від норми, від істини.

4) біол. Відхилення від нормальної будови організму, яке проявляється найчастіше в іншому забарвленні чи розмірі.

5) ген. Зміни лінійної будови хромосом, що спричиняються їх розривом і перерозподілом, втратою або частковим подвоєнням генетичного матеріалу.

••

Аберація ока — викривлення зображення на сітківці внаслідок порушень оптичної системи ока.

Ментальна аберація — неспеціальний термін, що його іноді застосовують для позначення будь-якого психічного розладу.

Сферична аберація — спотворення світлових хвиль, які проходять крізь лінзу або оптичну систему.

Хроматична аберація — нерівномірна рефракція світлових хвиль різної довжини під час проходження крізь лінзу або оптичну систему.

Хромосомна аберація — відхилення в будові хромосоми внаслідок її розриву з наступним перерозподілом, втратою або частковим подвоєнням генетичного матеріалу.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-ї, ж. 1》 астр. Позірне відхилення світил від їхнього справжнього положення на небосхилі.
2》 спец. Нечіткість або викривленість зображення, що його дають оптичні прилади.
Аберація оптичних систем — спотворення зображення в оптичних системах.
3》 перен. , книжн. Помилка, відхилення від норми, від істини.
4》 біол. Відхилення від нормальної будови організму, яке проявляється найчастіше в іншому забарвленні чи розмірі.
5》 ген. Зміни лінійної будови хромосом, що спричиняються їх розривом і перерозподілом, втратою або частковим подвоєнням генетичного матеріалу.
Аберація ока — викривлення зображення на сітківці внаслідок порушень оптичної системи ока.
Ментальна аберація — неспеціальний термін, що його іноді застосовують для позначення будь-якого психічного розладу.
Сферична аберація — спотворення світлових хвиль, які проходять крізь лінзу або оптичну систему.
Хроматична аберація — нерівномірна рефракція світлових хвиль різної довжини під час проходження крізь лінзу або оптичну систему.
Хромосомна аберація — відхилення в будові хромосоми внаслідок її розриву з наступним перерозподілом, втратою або частковим подвоєнням генетичного матеріалу.

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

АБЕРAЦІЯ (лат. аberratio — відхилення) — у широкому розумінні відхилення від норми, типового образу будови або функції. У морфології та фізіології термін А. звичайно вживають для позначення індивідуальних відхилень від норми; іноді як синонім девіації. У систематиці деяких груп тварин (головним чином метеликів, жуків і риб) цей термін застосовують у таксономічних цілях на основі виділення незначних, випадкових відхилень у забарвленні, малюнку і структурі покривів. У генетиці застосовують поняття «хромосомні А.», тобто зміни лінійної структури хромосом, викликані їх розривом із перерозподілом, втратою або частковим подвоєнням генетичного матеріалу (див. Мутації). Захворювання, викликані подібними порушеннями, іноді визначають як хромосомні хвороби.

БМЭ. — М., 1975. — Т. 1; Жегунов Г.Ф., Боянович Ю.В., Жегунова Г.П. Цитогенетические основы жизнедеятельности. — Х., 2002; Здоровье матери и ребенка / Под ред. Е.М. Лукьяновой. — К., 1993; Словарь физиологических терминов / Под ред. акад. О.Г. Газенко. — М., 1987.

Волкова В.А.

найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

I

недолік лінзи, що спричинює спотворення, нерізкість (сферична а., астигматизм, дисторсія, кома) або забарвлення (хроматична а.) одержуваних зображень (деякі види а. притаманні й дзеркалам). АБЕРАЦІЯ фото

II

видиме відхилення положення спостережуваної зірки чи планети внаслідок руху Землі.


найдено в "Словнику іншомовних слів"
аберація; ж. (лат., відвід, відхиленя) 1. Збочення, відхилення від чогось. - еферична аберація 2. астр. Позірне відхилення світил від їх дійсного розташування на небозводі, викликане рухом Землі по орбіті (річна аберація) або її обертанням навколо осі (добова аберація). 3. Нечіткість або викривленість зображення, що його дають оптичні прилади. - сферична аберація - хроматична аберація 4. біол. Відхилення від нормальної будови організму, яке виявляється часто лише в іншому забарвленні або розмірі. 5. Зміна структури хромосом. 6. перен. Помилка, відхилення від істини, збочення.
найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
абера́ція (лат. aberratio – відхилення, від aberro – помиляюся) 1. Хибність, відхилення від істини. 2. Позірне зміщення світила на небесній сфері. 3. Сферична А. полягає в тому, що промені, які виходять з однієї точки, після проходження лінз утворюють розпливчасте зображення. 4. Хроматична А. – вада зображення, яка походить від неоднакової заломлюваності світла різного кольору, через що зображення виходить нерізке й забарвлене. 5. біол. Відхилення від нормальної будови організму, яке виявляється часто лише в іншому забарвленні або розмірі. 6. Зміна структури хромосом.
найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
I недолік лінзи, що спричинює спотворення, нерізкість (сферична а., астигматизм, дисторсія, кома) або забарвлення (хроматична а.) одержуваних зображень (деякі види а. притаманні й дзеркалам). II видиме відхилення положення спостережуваної зірки чи планети внаслідок руху Землі.
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. жін. родуастр., фіз.аберрация


найдено в "Українсько-польському словнику"

[aberacja]

ж.

aberracja


найдено в "Словнику з творів Івана Франка"

Абера́ція:

— хибність, відхилення від істини [47]


найдено в "Українсько-англійському словнику з прав людини"
аберація ім. aberration; deviation from the norm; deviation / departure from truth, morality, etc.;
найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Абера́ція, -ції; -цією


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
абера́ція іменник жіночого роду
найдено в "Словнику чужослів Павла Штепи"

Ухил, збоча


найдено в "Украинско-русском политехническом словаре"
астр.; физ. аберрация
найдено в "Analytical Chemistry (Ukr-Eng)"
aberration
T: 33