Значение слова "АНТРОПОЛОГІЗМ" найдено в 10 источниках

АНТРОПОЛОГІЗМ

найдено в "Українській літературній енциклопедії"

антропологі́зм

• антропологізм

(від грец. 'άνθρωπος — людина і λογισμός — судження)

- філос. вчення, згідно з яким поняття "людина" є центр. світоглядною категорією, з допомогою якої можна пояснити сутність природи і суспільства. Розроблявся філософами на матеріалістич. основі (Гельвецій, Фейєрбах) або з ідеалістич. позицій (Ф. Ніцше, В. Дільтей, Г. Зіммель). А. у літературознавстві в окрему школу не сформувався. Як абстрактне, позаістор. пояснення сутності людини А. відбився в естетичних системах класицизму і Просвітительства, через них вплинув на літературознавство, позначившись на трактуванні природи худож. л-ри, ЇЇ предмета. Деякі принципи матеріалістич. А. творчо використали у своїй естетиці М. Чернишевський та І. Франко як теоретик л-ри, зокрема в боротьбі проти декадентства. На противагу А. л-ра соціалістичного реалізму змальовує цільний образ людини в її зв'язках із соціальним середовищем. Марксистсько-ленінська естетика і теорія л-ри розробили поняття худож. концепції людини як сукупності сусп. відносин, суб'єкта і продукту істор. розвитку.

Літ.: Жулинский Н. Г. Человек в литературе. К., 1983.

P. T. Гром'як.


найдено в "Філософському енциклопедичному словнику"
АНТРОПОЛОГІЗМ (від грецьк. ανθρωποζ - людина; λογοζ - слово, поняття, вчення) - філософська концепція, згідно з якою поняття "людина" є наріжною світоглядною категорією для розробки системи уявлень про світ. Суть А. найповніше відбита у тезі Фоєрбаха про людину як "єдиний, універсальний та найвищий предмет філософії" і відповідно - про антропологію як "універсальну науку". Зародження А. у старогрецьк. філософії не містило ще тієї світоглядної зарозумілості, котра властива новоєвропейському мисленню. Відособлюючись у структурі буття, людина тут водночас зберігає укоріненість в ньому. У подібному значенні обгрунтовує А. Фоєрбах. Багато в чому схожі на це антропологічні уявлення Сковороди та ін. Образ людини у Фоєрбаха засвідчує незвідність антропологічного, передусім почуттєвого, до суспільноісторичного (хоча й містить певну недооцінку останнього). Радикальна критика А., здійснена Марксом, обертається, зрештою, іншою крайністю - соціологічним редукціонізмом. Сучасні філософсько-антропологічні уявлення прагнуть подолати редукціонізм, зокрема, реабілітуючи "незбагненну почуттєвість" (Буркхгардт). За оцінкою Бубера, Фоєрбахів А., котрий відкрив царину "онтичної безпосередності", став "коперниканським звершенням" сучасної думки, не менш значущим, аніж картезіанське відкриття "Я". G
найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АНТРОПОЛОГІ́ЗМ, у, ч.

Філософська концепція, що пояснює явища суспільного життя властивостями й потребами людей як біологічних істот та ігнорує історичний закон розвитку суспільства.

Релігійний антропологізм багато в чому доповнював світський гуманізм і сприяв переорієнтації світоглядних основ освіти та виховання (з наук. літ.).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-у, ч.

Філософська концепція, яка розглядає всі явища природи, суспільства й мислення залежно від властивостей і потреб людини.



найдено в "Українсько-польському словнику"

[antropółohizm]

ч.

antropologizm філос.


найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
антропологі́зм (від антропо... і «...логізм») філософська концепція, яка розглядає усі явища природи, суспільства й мислення залежно від властивостей і потреб людини.
найдено в "Словнику іншомовних слів"
антропологізм; ч. (антропо... і ...логізм) філософська концепція, яка розглядає усі явища природи, суспільства й мислення залежно від властивостей і потреб людини.
найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-у, ч. Філософська концепція, яка розглядає всі явища природи, суспільства й мислення залежно від властивостей і потреб людини.

найдено в "Орфографічному словнику української мови"
антропологі́зм іменник чоловічого роду
T: 32