Значение слова "АНОМАЛІЯ" найдено в 27 источниках

АНОМАЛІЯ

найдено в "Фармацевтичній енциклопедії"

АНОМАЛІЯ (грец. a — не, заперечення + nomos — закон) — вроджене стійке, зазвичай не прогресуюче відхилення від нормальної структури і функції, властивих певному біологічному виду. Не слід вважати А. відхилення від норми, набуті після народження, оскільки при цьому межі терміна надзвичайно розширюються, напр. набуті вади серця розглядати як А. недоцільно. Не слід відносити до А. і такі із вроджених основних патологічних процесів, як місцеві розлади кровообігу, дистрофічні, некротичні, запальні процеси, а також інфекційні захворювання і пухлини, оскільки вони є або перехідними, або прогресуючими. Залежно від ступеня відхилення від норми і його характеру виділяють такі групи А.: 1) крайні варіанти; 2) відхилення від нормальної будови тканин, які визначаються переважно мікроскопічно, напр. хористії та гамартії; 3) вроджені вади розвитку без змін зовнішнього вигляду; 4) переважно функціональні відхилення від норми, напр. уроджені гемоглобінопатії, ензимопатії. Чітко розмежувати варіації А. важко. Якщо різний колір волосся (блондин, брюнет, шатен, рудий) є варіантами норми, то пасмо сивого волосся, зазвичай успадковане домінантно, є крайнім варіантом і може розглядатися як А. Особливості еритроцитів, які зумовлюють групову або резус (ознаку) крові, є варіантами норми, а гемоглобінопатії, напр. серповидноклітинну анемію, таласемію, варто відносити до А. Варіації, як правило, істотно не порушують функцій, це також стосується хористій та гамартій. Вроджені вади розвитку, каліцтва порушують функції організму різною мірою, багато з них не сумісні з життям. Причинами А. є ті ж впливи зовнішнього середовища, які зумовлюють вроджені вади розвитку. Ці причини найчастіше порушують нормальний розвиток у так звані критичні періоди, а саме: період імплантації бластоцисти (у людини 7–12-й день) і в період плацентації (3–6-й тижні). Тому в період вагітності застосування багатьох ЛП протипоказане. Тетрациклінові антибіотики, вальпростин, дифенін та інші здатні викликати тератогенний ефект. Найбільш чутливими до зовнішніх впливів є недиференційовані швидко ростучі тканини.

БМЭ. — М., 1975. — Т. 1; Здоровье матери и ребенка / Под ред. Е.М. Лукьяновой. — К., 1993.

Волкова В.А.

найдено в "Словнику синонімів української мови"

АНОМА́ЛІЯ (порушення нормального розвитку чого-небудь; про когось, щось, що має який-небудь відступ від норми), НЕНОРМА́ЛЬНІСТЬ, ВІДХИ́ЛЕННЯ, ВИ́КРИВЛЕННЯ, НЕПРА́ВИЛЬНІСТЬ, ПАТОЛО́ГІЯ, АНОРМА́ЛЬНІСТЬ книжн. У нас ми бачимо ту анамалію, що галицько-руський театр держиться досі в переважній мірі працею і грішми духовенства (І. Франко); Статева ненормальність; — Коли звичайнісінька людина зі здоровою психікою товаришує чи часто спілкується з ненормальною людиною, то вона ніби переймає дещо від її хвороби, від її відхилення (Є. Гуцало); Його (Нен Сагора) мозок легко й радісно розбирався ..в складних варіантах людської конституції, в протиприродних викривленнях людського організму (Ю. Смолич); Ніколи на його (столоначальника) обличчі не з'являлося усмішки, нічого не відбивалося на ньому: ні злодійського, ні доброго; без усякої різкої неправильності, воно було мармурово холодним (О. Полторацький); Патологія мислення починається тоді, коли працівник чекає, що хтось постійно ставитиме йому щось за мету (з журналу); Якщо емоції здатні породжувати анормальність свідомості, викликати екстази, осягання, галюцинації, привиди, то глузд зобов'язаний пропускати лише раціональне (з журналу).


найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

АНОМА́ЛІЯ, ї, ж.

Відхилення від норми, від загальної закономірності; неправильність, ненормальність.

У нас бачимо ту аномалію, що галицько-руський театр держиться досі в переважній мірі працею і грішми духовенства (І. Франко);

Аномаліями і природженими пороками розвитку ми називаємо більш або менш значні відхилення органів плода від нормальної структури (з наук.-попул. літ.).

△ (1) Магні́тна анома́лія – різке відхилення від нормальної величини земного магнетизму в якому-небудь місці земної поверхні.

Про магнітні аномалії в районі Курська вперше стало відомо в 1783 році (з наук.-попул. літ.).


найдено в "Словнику іншомовних слів Мельничука"
анома́лія (грец. ανωμαλία – нерівність, відхилення) 1. Неправильність, відхилення від загальної закономірності; ненормальність. 2. астр. Дійсна А. – кут між радіусом-вектором небесного тіла і великою віссю його орбіти. 3. геофіз. Магнітна А. – різке збільшення впливу земного магнетизму на будь-якій ділянці земної кори, зумовлене, як правило, заляганням у ній великих скупчень магнетитових і титано-магнетитових руд (напр., Курська, Криворізька А.); ¤ гравітаційна А. – відхилення від середнього значення сили тяжіння; пояснюється наявністю під земною поверхнею важчих або легших порід, ніж маси або породи, що їх оточують.
найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-ї, ж.

1) Відхилення від норми, від загальної закономірності; неправильність, ненормальність.

••

Магнітна аномалія — різке відхилення від нормальної величини земного магнетизму в якій-небудь ділянці земної поверхні.

2) Структурні або функціональні відхилення в організмі, зумовлені порушеннями ембріонального розвитку.



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-ї, ж. 1》 Відхилення від норми, від загальної закономірності; неправильність, ненормальність.
Магнітна аномалія — різке відхилення від нормальної величини земного магнетизму в якій-небудь ділянці земної поверхні.
2》 Структурні або функціональні відхилення в організмі, зумовлені порушеннями ембріонального розвитку.

найдено в "Гірничому енциклопедичному словнику"
аномалия - anomaly - Anomalie – відхилення від норми або середнього значення якої-небудь величини в той чи інший бік (позитивна або негативна А.). А. часто є ознакою родовищ к.к. Див. Курська магнітна аномалія, геохімічна аномалія тощо.
найдено в "Словнику іншомовних слів"
аномалія; ж. (гр., нерівність, відхилення) 1. Неправильність, відхилення від загальної закономірності; ненормальність. 2. астр. - дійсна аномалія 3. геофіз. - магнітна аномалія - гравітаційна аномалія
найдено в "Українсько-англійському словнику"

Anomaly; abnormality

магнітна аномалія — magnetic anomaly

психічна аномалія — mental aberration


найдено в "Українсько-польському словнику"

[anomalija]

ж.

anomalia


найдено в "Eкономічній енциклопедії"
рос. аномалия (грец. anomalia- нерівність, відхилення) — неправильність, невідповідність, відхилення від загальної закономірності, ненормальність.
найдено в "Большом украинско-русском словаре"


імен. жін. родуаномалия


найдено в "Словнику чужослів Павла Штепи"

Збоченість, див. анормальний


найдено в "Словнику синонімів Караванського"
відхилення, неправильність, ненормальність, анормальність; (в організмі) патологія.
найдено в "Українсько-китайському словнику"

【阴】 反常, 异常; 畸形


найдено в "Універсальному словнику-енциклопедії"

Відхилення від норми, неправильність.


найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Анома́лія, -лії, -лією; -лії, -лій


найдено в "Українсько-шведському словнику"

Anomali, abnormitet


найдено в "Українсько-датському словнику"

Anomali, abnormitet


найдено в "УСЕ (Універсальному словнику-енциклопедії)"
відхилення від норми, неправильність.
найдено в "Орфографічному словнику української мови"
анома́лія іменник жіночого роду
найдено в "Украинско-русском политехническом словаре"
астр.; физ. аномалия
найдено в "Analytical Chemistry (Ukr-Eng)"
abnormality
T: 395